פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוס באר שבע מציעה לימודי תואר ראשון (.B.Sc) במסלולי התמחות טכנולוגיות עילית וחשמל ומערכות הספק; תואר שני (.M.Sc) בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה; ומסלול ייעודי (מותנה במספר נרשמים) לתואר שני לטובת אנשים עובדים בתעשייה ולאנשי קבע בצה"ל.

ייחודה של מחלקת הנדסת חשמל בכך שהיא מכילה מספר רב של עיסוקים הנדסיים-מדעיים המקיפים כמעט את כל תחומי התעשייה עתירת הידע. המחלקה מקנה לבוגריה רקע מדעי נרחב ויסודי, מקפידה בבחירת המועמדים ושומרת על רמה גבוהה במשך תקופת הלימודים. בגישה זו מוקנים לבוגרים הכלים להתמודד לא רק בבעיות הנדסיות עכשוויות אלא להיענות גם לאתגרים עתידיים. כמו כן מסוגלים הבוגרים להשתלב בלימודים לתארים מתקדמים ובמחקר בתחומי ההנדסה השונים.

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה מכשירה את הסטודנט עד קליטתו בשוק העבודה, ולכן המחלקה מקיימת קשר הדוק עם התעשייה ומתאימה את תכניות הלימודים לשם כך. הסטודנטים משתלבים בתעשייה בכל הרבדים של שוק מהנדסי החשמל בארץ, כגון: חברת החשמל, מפעלי כיל, אינטל, קמ"ג, אלת"א, מפעלי היי-טק, משרדי תכנון ואינטגרציה, ועוד. בוגרי המחלקה משתלבים במגוון התפקידים בתעשייה: מהנדסי פיתוח, מהנדסי תכנון, מהנדסי ייצור ותחזוקה, מתכנני פיתוח רכיבים אלקטרוניים, תכנון מערכות תקשורת ובקרה, פיתוח ויישום מחשבים, ועוד.

יתר על כן, מתקיימים סיורים אקדמיים של הסטודנטים בתעשיות המובילות מתחום הנדסת החשמל והאלקטרוניקה. כמו-כן מתקיימים ימי תעשיה שבהם מגיעים אנשים מהתעשייה להעביר לסטודנטים הרצאות ולעדכן אותם מהנעשה בשוק תעשיית הנדסת החשמל והאלקטרוניקה. לחברי הסגל במחלקה ישנם קשרים בינלאומיים עם חוקרים מקבילים בחו"ל. קשרים אלה מובילים לחילופי סטודנטים ולמחקרים משותפים.

התואר המוענק

תואר ראשון  .B.Sc

שאלות נפוצות

איפה לומדים

משך הלימודים

4 שנים

תחילת הלימודים

חורף

אביב

מלגות

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה תנאי קבלה

בגרות מלאה
פסיכומטרי / פסיכוטכני - מבחן רמה בעברית לנבחני פסיכ' בשפה זרה
ועדת קבלה
מתמטיקה – 5 יח"ל בציון מעל 80
פיזיקה – 5 יח"ל בציון מעל 75
* עד 10% חריגי יכולת ומצב סוציו-אקונומי

מכינה קדם-אקדמית

מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה, יופנו למכינה ייעודית להנדסה במכללה - לחצו כאן

סיור מחלקתי

על התואר - לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה לתואר ראשון

לימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל מכשירים אנשי מחקר ופיתוח מובילים בתעשיות המתקדמות. חברי הסגל במחלקה הם בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות בארץ ובעולם. חוקרים צעירים, מקצועיים ודינמיים אשר נותנים יחס אישי ואוזן קשבת לכל סטודנט.

במחלקת הנדסת חשמל נלמדים מספר קורסים בשיטת Project Oriented שבהם הסטודנטים מקבלים משימות, ומתנסים בעבודת המהנדס הלכה למעשה. המשימות דורשות מהסטודנטים להפנים את החומר התאורטי ולחבר אותו ליישומים הנדסיים מעניינים מתחום נושא הקורס.

תכנית הלימודים כוללת ארבע שנים (שמונה סמסטרים). השנתיים הראשונות מוקדשות ברובן להקניית התשתית הפיזיקלית והכלים המתמטיים הדרושים לסטודנט בהמשך לימודיו ובפעילותו העתידית כמהנדס, וללימוד מקצועות בסיסיים במדעי ההנדסה. המשך הלימודים מיועד להרחבת התשתית והעמקתה במקצועות המיוחדים להנדסת חשמל והאלקטרוניקה.

בשנה השלישית ללימודים, ניתנת לסטודנט האפשרות לבחור במספר תחומי התמחות* ספציפיים בהתאם לנטיותיו האישיות. בכל תחום התמחות הסטודנט מעמיק ומבסס את הידע שלו בענף מוגדר של הנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

טכנולוגיות עילית - התקשורת היא תחום רחב שמהותו שידור וקליטה בין שני משתתפים ויותר. עם התפתחות הטכנולוגיה ניתן היום לבצע שידור וקליטה של מידע באמצעים אלקטרוניים המאפשרים תקשורת המונית מהירה ויעילה. הסטודנטים ממסלול טכנולוגיות עילית נחשפים למגוון רחב של קורסים העוסקים בדרכים השונות של קבלה ושליחה של אותות. קורסים כגון: טכניקת קליטה ושידור, תקשורת ספרתית, תקשורת לוויינים, תקשורת אופטית, תקשורת ניידת, רשתות תקשורת, RF פאסיבי/אקטיבי ועוד.

במסלול זה קיימות 5 התמחויות: בינה מלאכותית, עיבוד תמונה ואותות, מיקרו-גלים ואנטנות (RF), מערכות תקשורת וסייבר וננוטכנולוגיה.

חשמל ומערכות הספק - האמצעים השונים להפיכת סוגי אנרגיה שונים לאנרגית חשמל. במהלך התמחותם לומדים הסטודנטים את הקורסים הנדרשים על ידי רשם המהנדסים לצורך רישום מידי תחת מדור חשמל. בנוסף לקורסים שרשם המהנדסים דורש, סטודנטים אלה מקבלים הרחבה והעשרה בידע על הקשת הרחבה של שימושים לחשמל בעולם המודרני. קורסים כגון: ספקי כוח אלקטרוניים, התייעלות אנרגטית, מקורות אנרגיה ישירה, מבנה תחנות כוח ומשנה, שיטות הגנה ועוד. תחום הזרם החזק עוסק בייצור, העברה וחלוקה של הספק חשמלי, בשיקולים טכנו-כלכליים, במערכות הספק למתחים גבוהים ונמוכים, בתנאי תפעול רגילים ובתנאי תפעול תוך כדי תקלות והפרעות. מסלול זה מקנה רישום בפנקס המהנדסים במדור חשמל וזכות לקבלת רישיון חשמלאי ראשי.

בשנה השלישית ללימודים הסטודנט נדרש לבחור באחד משלושת התחומים הבאים:

  • מערכות הספק - קיימים קורסי חובה לרישיון חשמלאי וקורסי בחירה במערכות הספק בלבד.
  • מערכות הספק בשילוב התמחות נוספת ממסלול טכנולוגיות עילית - קיימים קורסי חובה לרישיון חשמלאי, התמחות של 15 נק"ז בתוספת קורסי בחירה במערכות הספק.
  • טכנולוגיות עילית - בחירת שתי התמחויות מתוך חמש והשלמת 15 נק"ז מקורסי הבחירה של ההתמחויות השונות.

בסוף שנת הלימודים הרביעית והאחרונה על הסטודנט להגיש פרויקט גמר השייך לתחום התמחותו, שבו הוא מביא לידי ביטוי את הידע שרכש במהלך לימודיו. העבודה על פרויקט הגמר נעשית תחת הנחיית חבר סגל מן המניין או איש תעשייה בעל ניסיון רב שנים בתחום.

את פרויקט הגמר, מציגים הסטודנטים בכנס פרויקטים נרחב, בו לוקחים חלק בכירים מן האקדמיה ומן התעשייה.

לרשות כלל הסטודנטים במחלקה קיימות מעבדות הוראה חדשניות המאובזרות בציוד מתקדם, המהוות חלק אינטגרלי מתכנית הלימודים. המעבדות מסייעות בהמחשת הלימודים העיוניים הנלמדים בהרצאות ומקנות לסטודנט ניסיון וגישה ישירה למכשירים, לרכיבים ולמערכות, שבאמצעותם מיישם המהנדס את רעיונותיו.

בעלי תואר הנדסאי יכולים לקבל עד 30 נק"ז פטור בגין הלימודים הקודמים. רוב הקורסים שנדרשים להשלמה מתקיימים בעיקר בשעות אחר הצהריים והערב, ובמשך ארבע שנים.

 

*ההתמחויות לא ייכללו בתעודת סיום הלימודים

למאמרים נוספים בנושא יחידות אקדמיות:

 

הסרטונים לפנינו מציגים את המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה מפי אנשי סגל וסטודנטים, כנס פרויקטים מחלקתי, תיעוד של טקס הענקת תארים והדרך בה SCE פותרת את בעיית המחסור במהנדסים בישראל.