שאלות נפוצות

הנדסה היא שם כללי ליישום המדע לצורכי האנושות. מטרה זו מושגת על ידי ידע וניסיון שמנוצלים לתכנון וייצור של עצמים או תהליכים שימושיים. מהנדסים משתמשים בידע של מדע ומתמטיקה, ושל ניסיון רלוונטי, בשביל למצוא פתרונות סבירים לבעיות (מתוך "ויקיפדיה").

SCE היא המכללה הגדולה בישראל ללימודי הנדסה. אנו מכשירים בשני הקמפוסים שלנו – באר שבע ואשדוד - אנשי מקצוע יצירתיים, שאפתניים ובעיקר עם רצון לחדש ולשנות, שיענו על הביקוש הגואה לכוח אדם טכנולוגי בעל ראייה יזמת ורמה אקדמית-מדעית גבוהה. 15% מהמהנדסים במשק הישראלי הם בוגרי המכללה.

כן. המכללה מוסמכת ע"י המועצה להשכלה גבוהה להעניק תואר ראשון בהנדסה בשישה תחומים ותואר שני בארבעה תחומים, ופועלת באישורה.

המכללה הינה מוסד עצמאי להשכלה גבוהה. כמו כן מקיימת המכללה קשרי עבודה ומחקר עם מוסדות להשכלה גבוהה  ועם גופי מחקר בתעשיות השונות בארץ ובעולם.

שכר הלימוד במכללה זהה לשכר הלימוד הנגבה באוניברסיטאות בישראל. SCE היא מכללה ציבורית המתוקצבת על ידי המועצה להשכלה גבוהה, וגובה שכר הלימוד בה נקבע בהתאם להמלצות הוועדה הציבורית לקביעת גובה שכר לימוד (ועדת מלץ). 

במכללה פועלות שש מחלקות ללימודי הנדסה לתואר ראשון המעניקות לבוגריהן תואר .B.Sc – הנדסת בניין, הנדסת מכונות, הנדסה כימית, הנדסת תוכנה, הנדסת תעשייה וניהול והנדסת חשמל ואלקטרוניקה. ארבע האחרונות מציעות גם לימודי תואר שני ומעניקות לבוגריהן תואר .M.Sc.

 

 

תכנית הלימודים לתואר בהנדסה ב-SCE נפרסת על פני ארבע שנים לסטודנטים הלומדים בהיקף מלא.

  • בגרות מלאה
  • פסיכומטרי / פסיכוטכני - אין חובה לתשפ"א בשל קורונה
  • ועדת קבלה
  • מתמטיקה 5 יח"ל בציון מעל 70
  • פיזיקה 5 יח"ל בציון מעל 70
  • יתקבלו ללימודי הנדסת בניין בעלי ההישגים הגבוהים ביותר

* עד 10% חריגי יכולת ומצב סוציו-אקונומי

למכללה שני קמפוסים: באר שבע - רחוב ביאליק 56; ואשדוד - שד' בני ברית פינת ז'בוטינסקי.

הנדסת מכונות מהווה תשתית לכל תעשייה מודרנית בארץ ובעולם. תואר ראשון בהנדסת מכונות מקיף תחומים רבים משטחי ההנדסה וכוללת תהליכי מחקר, תכנון, פיתוח, ייצור ותחזוקה של מערכות שונות ומגוונות המהוות את התשתית לכל תעשייה מודרנית מפותחת.

המחלקה להנדסת מכונות מציעה מסלולי התמחות ברובוטיקה ומערכות אוטונומיות, תיכון ועיצוב המוצר וגז טבעי / אנרגיה. תוכנית לימודי הנדסת מכונות נבנתה לתת מענה לצורך הגובר וההולך של התעשייה הישראלית בקליטת מהנדסי מכונות בעלי ידע בין-תחומי משולב בתחומים הללו.

תשובה: שנת הלימודים האקדמית מתחילה בשני מועדים:

מועד סתיו  - הלימודים יחלו בחודש אוקטובר למשך שני סמסטרים, סמסטר סתיו וסמסטר אביב.

מועד אביב - הלימודים יחלו בחודש פברואר/מרץ למשך שני סמסטרים, סמסטר אביב וסמסטר קיץ.

הנדסת תוכנה נדרשת כמעט בכל תחומי הפעילות של החיים המודרניים, מביוטכנולוגיה ורפואה ועד רשתות מחשבים וביטחון. הסטודנטים במחלקה יוכשרו לתת מענה לשינויים שחלו בשנים האחרונות בתעשיית התוכנה - הגידול בה, מורכבות המערכות שהתפתחה, הדרישות המשתנות במהירות מסחררת והשוק שהפך להיות מתוחכם ותחרותי.

לימודי הנדסת תוכנה לתואר ראשון נועדו להכשיר בוגרים בעלי כל היכולות הנדרשות להתמודדות עם אתגרי תעשיית תוכנות המחשב במאה ה-21. הסטודנטים רוכשים ידע יקר ערך ומגוון רחב של כלים שיאפשרו להם למלא את התפקיד רב האחריות של מהנדס תוכנה – משלב הגדרת הצרכים והמוצר, דרך הפיתוח ועד לשלב הפיכתו למוצר בשוק, הטמעתו ואחזקתו.

בסביבת הלימודים Project Oriented הסטודנטים מתמודדים כבר בסמסטר הראשון ללימודים עם אתגרים ועם משימות אמיתיות בעולם הנדסה ומתנסים בעבודת המהנדס הלכה למעשה. דרגת הקושי בין הפרויקטים עולה עם ההתקדמות בלימודים. פיתוח הפרויקטים נעשה בשיתוף פעולה עם תעשיינים ועם בעלי תפקידים בכירים בתעשייה.
הפרויקטים מורכבים מלימוד עצמי ומעבודה בצוותים, המדמים עבודה "בעולם האמיתי" - גורמים אמיתיים בתעשייה.

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה מציעה לימודי תואר ראשון (B.Sc.) במסלולי התמחות מערכות RF, אלקטרואופטיקה, טכנולוגיות תקשורת, לוויינים וחלל ומערכות הספק; ותואר שני (M.Sc.) בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה. המחלקה מקנה לבוגריה רקע מדעי נרחב ויסודי, וכלים להתמודד לא רק בבעיות הנדסיות עכשוויות אלא להיענות גם לאתגרים עתידיים.

הנדסאי מדופלם המבקש להשלים לימודיו לתואר בהנדסה, זכאי לקבלת פטור בגין לימודיו כהנדסאי, בהתאם לרשימת הקורסים שנקבעה על ידי המחלקות. היקף הפטור תלוי במחלקה אשר אליה נרשם המועמד ובהישגיו בלימודי ההנדסאים, ובכל מקרה לא יעלה על 30 נק"ז. הזכאות לפטור מוענקת להנדסאי שסיים לימודי הנדסאים עד חמש שנים לפני תחילת לימודיו האקדמיים.

הנדסת תעשייה וניהול היא תחום הנדסי מאתגר, המאגד נושאים רבים ומגוונים הדרושים לראייה הרחבה הייחודית המאפיינת את העוסקים במקצוע. לימודי הנדסת תעשייה וניהול כוללים נקודות מבט המקיפות את כלל הפעילויות וההיבטים הארגוניים: כלכלה, ידע ומידע, ארגון ושיטות, טכנולוגיה וניהול.

לימודי הנדסת תעשייה וניהול מספקים שילוב של ראייה רוחבית-מערכתית-אנושית, לצד יכולת לניתוח מעמיק, על מנת לייעל תהליכים ארגוניים ולמצוא פתרונות מועילים לצורכי הארגון ולבעיות ארגוניות שונות. בוגרי המחלקה מסיימים עם ידע מקצועי, שמאפשר להם עבודה במגוון רחב מאוד של תפקידים ושל מקומות תעסוקה.

במכללה מתקיימים לימודי מכינה במרכז ללימודים קדם-אקדמיים. אלו מיועדים למתעתדים ללמוד במכללה, אשר אין ברשותם זכאות לתעודת בגרות, או שציוני תעודת הבגרות שברשותם אינם מספקים, ו/או כאלו המעוניינים לשפר את סיכויי קבלתם ללימודי הנדסה במכללה. הקבלה ללימודים במכללה מסתמכת על השלמת ו/או שיפור ציוני הבגרות במסגרת המכינה, בשילוב עם הציון הפסיכוטכני/פסיכומטרי.

בית הספר למוסמכים מפעיל ארבע תוכניות לימוד לתואר שני: הנדסת חשמל ואלקטרוניקה - התמחות במערכות הספק, הנדסת תוכנה, הנדסת תעשייה וניהול, והנדסה ירוקה - עם תזה.

התואר המוענק על ידי בית הספר לבוגרי תוכניות הלימודים לתואר השני הינו תואר מוסמך למדעים (.M.Sc).

לימודי התואר השני נמשכים שנתיים ושכר הלימוד הוא אוניברסיטאי. תוכנית הלימודים במסלול הרגיל מותאמת לסטודנטים עובדים ככל שניתן. לסטודנטים אשר יערכו עבודת גמר מורחבת בהנחיית אחד מחוקרי המכללה, ויעמדו בתנאים, תהיינה אפשרויות העסקה וזכאות למלגות.