SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון מציעה חמש תוכניות לתואר שני בהנדסה: מכונות - עם תזה, חשמל ואלקטרוניקה, תוכנה, הנדסה ירוקה - עם תזה, והנדסת תעשייה וניהול. לבוגרי מסלולים אלה מוענק תואר .M.Sc (מוסמך למדעים), והודות למוניטין הגבוה של SCE הם הופכים לאנשי מקצוע מבוקשים במיוחד.

כל התוכניות לתואר שני מאפשרות קבלת מלגת קיום ומלגת שכר לימוד. בנוסף, מציעה המכללה תמיכה משמעותית לכל אחת ואחד מהסטודנטים על מנת לסייע להם להתמקד בלימודים ולהשלים את התואר בפרק הזמן הקצוב, כלומר תוך שנתיים.

 

תואר שני בהנדסת מכונות

ייחודיות התכנית הינה הכשרה לתואר שני בהנדסת מכונות (עם תזה) בדגש על מו"פ יישומי רב תחומי מהדיסציפלינות מכניקת הזורמים ואנרגיה, מכניקת המוצקים, בקרה ורובוטיקה. מטרת התכנית הינה להקנות הכשרה רב תחומית למהנדסים ומדענים, כך שבסיום לימודיהם יהיו ברשותם מגוון הכלים, הידע, והניסיון הנדרשים להשתלבות מהירה ומוצלחת בקבוצות מחקר ופיתוח באקדמיה ובתעשייה. התוכנית מתמקדת בנושאים: תכן הנדסי, מערכות רובוטיות, טכנולוגית ייצור, אנרגיה, וכורים גרעיניים. העיסוק בנושאי הנדסת כורים הינו רב תחומי ואינו נלמד כיום במסגרת אקדמית מובנית בארץ.

התכנית תכשיר מהנדסים מתחומים שונים בעלי ידע המאפשר שימוש בעקרונות ההנדסה לפיתוח ומחקר יישומי של מערכות, ולחקר בסיסי של תופעות פיסיקליות. הבוגר יוכל לבצע מו"פ יישומי רב תחומי עם יכולת יישום אינטגרציה מערכתית תוך שילוב נושאים סביבתיים וטכנולוגיים, ובהתייחסות לבטיחות הסביבה. 

התכנית מתבצעת בשיתוף פעולה גם עם קמ"ג ועם ממ"ג.

*הלימודים במסלול זה מוצעים בשני הקמפוסים של SCE, בבאר שבע ובאשדוד. **קבלת התואר מותנית באישור המל"ג

תנאי קבלה לתואר שני בהנדסת מכונות

על-מנת להתקבל ללימודי התואר השני בהנדסת מכונות, נדרש ממוצע ציוני תואר ראשון .B.Sc בהנדסה של 80 ומעלה. מועמדים בעלי ניסיון תעשייתי/ניהולי רלוונטי מעל חמש שנים ואשר ממוצע הציונים שלהם לתואר ראשון נמוך מ-80, יוכלו להגיש מועמדות הדורשת השלמות בהתאם להחלטת וועדת הקבלה. על המועמדים לצרף לבקשה שני מכתבי המלצה אקדמיים. מועמד בעל ניסיון תעשייתי/רלוונטי יצרף לבקשתו מכתב המלצה אחד מבכיר בתעשייה.

 

תואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה

במסגרת הלימודים לתואר השני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, תחום ידע שהופך למרכזי יותר ויותר בכל מדינה מפותחת, מתמחים הסטודנטים במערכות הספק ואנרגיה. התמחות זו מובילה להשתלבות מיטבית במשק החשמל בארץ ובתחום האנרגיה בכלל. הלימודים כוללים עבודות מחקריות בנושאים כמו המרת אנרגיה, בקרה, אלקטרוניקת הספק ואחרים, ומזניקים את הבוגרים לעמדות מפתח בכל הנוגע למחקר ולפיתוח בעולם המרתק של האנרגיה והחשמל.

המסלול בנוי כך שהסטודנטים מתנסים באתגרים משמעותיים ורוכשים ידע שיאפשר להם לנהל פרויקטים רב-תחומיים מורכבים. בין הקורסים בשנה הראשונה: מכניקה קוונטית וסטטיסטית, בקרה מתקדמת, היבטים כלכליים במערכות הספק ויזמות בהנדסת חשמל. בשנה השנייה משתתפים הסטודנטים בקורסי בחירה ובסמינרים מחלקתיים ומעשירים את יכולותיהם גם דרך הכנת עבודת גמר.

*הלימודים במסלול זה מוצעים בשני הקמפוסים של SCE, בבאר שבע ובאשדוד.

תנאי קבלה לתואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה

על-מנת להתקבל ללימודי התואר השני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה נדרש תואר ראשון עם ממוצע 80 ומעלה, וכן יש להגיש שתי המלצות (ממקום עבודה או ממוסד אקדמי). בעלי ממוצע 75 ומעלה ובמקביל ניסיון ניהולי או תעשייתי רלוונטי רשאים גם הם להגיש את מועמדותם, ועשויים להתקבל בכפוף לתנאים מסוימים (ובפרט לימודי השלמה). גם אלו שהתואר שלהם הוא לא בתחום החשמל והאלקטרוניקה יידרשו לעבור קורסי השלמה.

 

תואר שני בהנדסת תוכנה

זהו מסלול לימודים שמכשיר מהנדסי תוכנה בעלי יכולות גבוהות מאוד, הן בפן המדעי והמחקרי והן בפן היישומי. בוגרי התוכנית יכולים לעסוק במחקר ובפיתוח בתחום הנדסת התוכנה או להפוך לאנשי מקצוע משמעותיים מאוד בכל ארגון שזקוק לפתרונות תוכנה מתקדמים ואיכותיים. בין הקורסים שלומדים הסטודנטים לתואר שני מתגמל זה: מתודולוגיות פיתוח תוכנה מתקדמות, אמינות רשתות, אלגוריתמים אקראיים, הערכת איכות תוכנה, נושאים מתקדמים בבסיסי נתונים ועוד. נושאים נוספים שבהם עוסקת התוכנית, הם מערכות מידע ותקשורת, מערכות הפעלה וארכיטקטורת מחשבים.

*הלימודים במסלול זה מוצעים בשני הקמפוסים של SCE, בבאר שבע ובאשדוד.

תנאי קבלה לתואר שני בהנדסת תוכנה

על מנת להתקבל ללימודי תואר שני בהנדסת תוכנה נדרש תואר ראשון עם ממוצע של לפחות 80 באחד התחומים הבאים: הנדסת מערכות מידע, הנדסת תוכנה והנדסת תעשייה וניהול עם התמחות במערכות מידע. ניתן להגיש מועמדות גם עם תואר ראשון מתחום הנדסה אחר, בכפוף ללימודי השלמה על סמך הנחיותיה של ועדת ההוראה למוסמכים.

 

תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול

מסלול נוסף שמוביל אל תואר שני בהנדסה מטעם SCE הוא בתחום התעשייה והניהול. תוכנית הלימודים מתמקדת בנושאים כגון בקרה סטטיסטית רטרוספקטיבית, אופטימיזציה סטוכסטית, התמודדות עם אי-ודאות, בניית מודלים גם כשהמשאבים מוגבלים ועוד - הכול מתוך ראייה מערכתית מקיפה, ייזום פתרונות אפקטיביים והטמעתם גם במערכות המורכבות ביותר הקיימות כיום.

*הלימודים במסלול זה מוצעים בשני הקמפוסים של SCE, בבאר שבע ובאשדוד.

תנאי קבלה לתואר שני בהנדסת תעשיה וניהול

תואר ראשון עם ממוצע 80 ומעלה ושתי המלצות (ממקום עבודה או ממוסד אקדמי). בחלק מהמקרים יתקבלו גם בעלי ממוצע 75, בתנאי שבאמתחתם ניסיון ניהולי או תעשייתי. חלק מהמועמדים יידרשו לעבור קורסי השלמה במקביל ללימודים עצמם.

 

תואר שני בהנדסה ירוקה

מסלול מרתק שמכשיר מהנדסים ממגוון רחב של תחומים - כשהמטרה היא ליצור דור חדש של אנשי מקצוע שלוקח בחשבון את ההשפעה שלנו על הסביבה, על החברה ועל הדורות הבאים. המסלול מיועד לבעלי תואר ראשון בהנדסה או במדעי הטבע, ולכל סטודנט וסטודנטית מותאמת תוכנית אישית בהתאם לרקע שלו. בכל מקרה בוגרי התוכנית הייחודית מצוידים בכלים אפקטיביים שמאפשרים להם להיטיב עם הסביבה שבה אנחנו חיים ועם כל מי שחי כאן על כדור הארץ. במסגרת הלימודים מושם דגש רב על ניתוח יסודי של כל מערכת ועל התעמקות במורכבות של ההנדסה הירוקה. ניתן ללמוד לקראת תואר שני בהנדסה ירוקה הן בבאר שבע והן באשדוד. 

במסגרת לימודי התואר השני, בנוסף לקורסים ממגוון תחומי ההנדסה הירוקה, הסטודנטים חוקרים בהנחיית מנחים שהינם חברי סגל חוקרים במכללה. המחקר נערך בתחומים שונים. בסמסטר הראשון ללימודים כל סטודנט בוחר מנחה, על פי תחום העניין שלו. לרשימת המנחים ונושאי המחקר לחצו כאן.

*הלימודים במסלול זה מוצעים בשני הקמפוסים של SCE, בבאר שבע ובאשדוד.

תנאי קבלה לתואר שני בהנדסה ירוקה

ממוצע מצטבר לתואר ראשון 80 לפחות, בדירוג ה-25% הגבוהים במחזור.