פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוס באר שבע מציעה לימודי תואר שני (.M.Sc) בהתמחות מערכות הספק ובהתמחות בינה מלאכותית וסייבר, אשר מקנים את הידע הנחוץ לשם קליטה מוצלחת במשק החשמל המתפתח והטכנולוגיה המתקדמת.

ייחודה של הנדסת חשמל ואלקטרוניקה בכך שהיא מכילה מספר רב של עיסוקים הנדסיים-מדעיים המקיפים כמעט את כל תחומי התעשייה עתירת הידע.

המחלקה מקנה לבוגריה רקע מדעי נרחב ויסודי, מקפידה בבחירת המועמדים ושומרת על רמה גבוהה במשך תקופת הלימודים. בגישה זו מוקנים לבוגרים הכלים להתמודד לא רק בבעיות הנדסיות עכשוויות אלא להיענות גם לאתגרים עתידיים. כמו כן מסוגלים הבוגרים להשתלב בלימודים לתארים מתקדמים ובמחקר בתחומי ההנדסה השונים.

מהנדס חשמל ואלקטרוניקה יכול להשתלב בתעשייה במגוון תפקידים – מתכנון ופיתוח רכיבים אלקטרוניים, דרך תכנון ופיתוח מערכות תקשורת ובקרה ועד לפיתוח ויישום מחשבים.

המחלקה דוגלת ביצירת קשרים עם התעשייה. מתקיימים סיורים אקדמיים של הסטודנטים בתעשיות המובילות מתחום הנדסת חשמל ואלקטרוניקה. כמו-כן מתקיימים ימי תעשיה שבהם מגיעים אנשים מהתעשייה להעביר לסטודנטים הרצאות ולעדכן אותם מהנעשה בשוק תעשיית הנדסת חשמל ואלקטרוניקה. לחברי הסגל במחלקה ישנם קשרים בינלאומיים עם חוקרים מקבילים בחו"ל. קשרים אלה מובילים לחילופי סטודנטים ולמחקרים משותפים.

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוס באר שבע מציעה גם לימודי תואר ראשון (.B.Sc) במסלולי התמחות טכנולוגיות תקשורת וחשמל ומערכות הספק.

התואר המוענק

תואר שני  .M.Sc

מסלולי התמחות

איפה לומדים

משך הלימודים

שנתיים

תחילת הלימודים

חורף

מלגות

תנאי קבלה

ממוצע מצטבר לתואר ראשון 80 לפחות
ממוצע שבין 25% הגבוהים במחזור

תוכניות לימוד

סיור מחלקתי

על התואר - לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה לתואר שני

להתפתחות הטכנולוגית המואצת של השנים האחרונות, ולחשיבות החיסכון באנרגיה, השפעה מכרעת על משק החשמל. הדרישה לתכנון חדשני של התקני ייצור חשמליים, כמו גם שיפור התקנים קיימים הצורכים חשמל, דוגמת מנועים, ממירים, מערכות תאורה ומערכות הספק אלקטרוניות, הולך וגדל. בנוסף, השימוש בשיטות מחשוב מתקדמות כמו למשל " Smart grid". חולל מהפכה בשיטות התכנון והתפעול של מערכות הספק בכל הרמות. כל אלו דורשים בעלי מקצוע ברמה גבוהה, בעלי ידע נרחב והשכלה מעמיקה המגובה בתארים אקדמיים מתקדמים.

בד בבד עם השינוי הענפי המתהווה במשק החשמל בישראל בשל הפרטת חברת החשמל, וכניסה מסיבית של יצרניות אנרגיה ממקורות חלופיים, נוצרו תנאים המתאימים לפיתוח ולהרחבת מפעלי ייצור ולהובלת אנרגיה חשמלית. שינוי זה יביא להקמתן של תחנות כוח חדשות שיתבססו על טורבינות גז, על טורבינות רוח ושדות סולריים. משק החשמל החדש יצריך כמות גדולה של מהנדסי חשמל בתחום מערכות הספק/זרם חזק, בעלי ידע נרחב ומעמיק מעבר לנלמד בתואר הראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה. נסיבות אלה טומנות בחובן הזדמנויות למהנדסי חשמל ולמהנדסי אלקטרוניקה, אשר יחליטו לשנות כיוון, להרחיב ולהעמיק את הידע שלהם בתחומים הנדרשים.

למרות הצורך הגדל של משק החשמל במהנדסי מערכות הספק, מספר המוסדות האקדמיים שבהם נלמדים תחומים אלו קטן. בשל כך נוצר מחסור חמור במהנדסים, ובמיוחד במהנדסים בעלי תואר שני, ברמה מקצועית גבוהה. לאור זאת, הביקוש למהנדסי מערכות הספק-זרם חזק צפוי לעלות, הן בשל השינויים המתהווים במשק החשמל, בישראל ובעולם, והן בשל המחסור הצפוי במהנדסי מערכות הספק-זרם חזק.

הלימודים לתואר שני בתכניות המוצעת, בתחום מערכות הספק ובתחום בינה מלאכותית וסייבר, יאפשרו לסטודנטים לרכוש את הידע הנחוץ, לשם קליטה מוצלחת במשק החשמל המתפתח והטכנולוגיה המתקדמת. במהלך הלימודים יבצעו הסטודנטים עבודות מחקר בתחום ייצור, הובלה ושימוש באנרגיה, תוך שמירה על נצילות גבוהה, אשר יתרמו להרחבת אופקיהם ויאפשרו להם להשתלב בתחום הפיתוח המדעי בענף. בוגרי התכנית מיועדים להוביל את המחקרים ואת הפיתוחים העתידיים של משק האנרגיה בארץ.

תכנית הלימודים לתואר שני ללא תזה מיועדת לבוגרי תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, אך גם לבוגרי תארים במדעי הטבע, בכפוף ללימודי השלמה בהסתמך על הרקע האקדמי של הסטודנט/ית. התכנית מורכבת מ-42 נק"ז הנלמדות במשך שנתיים ומאפשרת שילוב עבודה תוך כדי הלימודים. לסטודנטים מצטיינים תינתן האפשרות לביצוע עבודות גמר מחקרית. 

באוקטובר 2020 ניתנה הסמכה קבועה על ידי המועצה להשכלה גבוהה לתכנית הלימודים לתואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

לרשימת החוקרים המנחים ונושאי המחקר לתואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, לחצו כאן.

להאזנה לקדימון אודות לימודי תואר שני במחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, לחצו כאן.

 

למאמרים נוספים בנושא לימודי תואר שני: