פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוס אשדוד מציעה תכנית לימודים לתואר שני (.M.Sc) בהתמחות מערכות הספק, אשר מקנה ידע מקיף בתחום.

להתפתחות הטכנולוגית המואצת של השנים האחרונות, ולחשיבות החיסכון באנרגיה, השפעה מכרעת על משק החשמל. הדרישה לתכנון חדשני של התקני ייצור חשמליים, כמו גם שיפור התקנים קיימים הצורכים חשמל, דוגמת מנועים, ממירים, מערכות תאורה ומערכות הספק אלקטרוניות, הולך וגדל. בנוסף, השימוש בשיטות מחשוב מתקדמות כמו למשל " Smart grid". חולל מהפכה בשיטות התכנון והתפעול של מערכות הספק בכל הרמות. כל אלו דורשים בעלי מקצוע ברמה גבוהה, בעלי ידע נרחב והשכלה מעמיקה המגובה בתארים אקדמיים מתקדמים.

הלימודים לתואר שני בתכנית המוצעת בתחום מערכות הספק יאפשרו לסטודנטים לרכוש את הידע הנחוץ, לשם קליטה מוצלחת במשק החשמל המתפתח. במהלך הלימודים יבצעו הסטודנטים עבודות מחקר בתחום ייצור, הובלה ושימוש באנרגיה, תוך שמירה על נצילות גבוהה, אשר יתרמו להרחבת אופקיהם ויאפשרו להם להשתלב בתחום הפיתוח המדעי בענף. בוגרי התכנית מיועדים להוביל את המחקרים ואת הפיתוחים העתידיים של משק האנרגיה בארץ.

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוס אשדוד מציעה גם לימודי תואר ראשון (.B.Sc) במסלולי התמחות מערכות RF, אלקטרואופטיקה, תקשורת, לווינים וחלל ומערכות הספק.

על התואר - לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה לתואר שני

התואר המוענק

תואר שני  .M.Sc

איפה לומדים

משך הלימודים

שנתיים

תחילת הלימודים

חורף

מלגות

תנאי קבלה

ממוצע מצטבר לתואר ראשון 80 לפחות
ממוצע שבין 25% הגבוהים במחזור

תוכניות לימוד

סיור מחלקתי

בד בבד עם השינוי הענפי המתהווה במשק החשמל בישראל בשל הפרטת חברת החשמל, וכניסה מסיבית של יצרניות אנרגיה ממקורות חלופיים, נוצרו תנאים המתאימים לפיתוח ולהרחבת מפעלי ייצור ולהובלת אנרגיה חשמלית. שינוי זה יביא להקמתן של תחנות כוח חדשות שיתבססו על טורבינות גז, על טורבינות רוח ושדות סולריים. משק החשמל החדש יצריך כמות גדולה של מהנדסי חשמל בתחום מערכות הספק/זרם חזק, בעלי ידע נרחב ומעמיק מעבר לנלמד בתואר הראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה. נסיבות אלה טומנות בחובן הזדמנויות למהנדסי חשמל ולמהנדסי אלקטרוניקה, אשר יחליטו לשנות כיוון, להרחיב ולהעמיק את הידע שלהם בתחומים הנדרשים בעזרת לימודי תואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

למרות הצורך הגדל של משק החשמל במהנדסי מערכות הספק, מספר המוסדות האקדמיים שבהם נלמדים תחומים אלו קטן. בשל כך נוצר מחסור חמור במהנדסים, ובמיוחד במהנדסים בעלי תואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, ברמה מקצועית גבוהה. לאור זאת, הביקוש למהנדסי מערכות הספק-זרם חזק צפוי לעלות, הן בשל השינויים המתהווים במשק החשמל, בישראל ובעולם, והן בשל המחסור הצפוי במהנדסי מערכות הספק-זרם חזק.

הלימודים לתואר שני ללא תזה מיועדים לבוגרי תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, אך גם לבוגרי תארים במדעי הטבע, בכפוף ללימודי השלמה בהסתמך על הרקע האקדמי של הסטודנט/ית. התכנית מורכבת מ-36 נק"ז הנלמדות במשך שנתיים ומאפשרת שילוב עבודה תוך כדי הלימודים. לסטודנטים מצטיינים תינתן האפשרות לביצוע עבודות גמר מחקרית.

תוכנית לימודי תואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה של SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד מקנה ידע מקיף לגבי מערכות הספק בכמה אספקטים, כולל קורס דוגמת "היבטים כלכליים במערכות הספק". מטרה נוספת של הלימודים היא להכשיר בוגרים שיובילו את שוק החשמל על בסיס חדשנות, יצירתיות והבטחת ערך כלכלי. בהתאם נלמד במסגרת התואר השני קורס יזמות בהנדסת חשמל - קורס שכולל ידע תיאורטי רחב היקף במגוון סוגיות רלוונטיות (מקניין רוחני דרך פיתוח מבנה ארגוני ועד מימון) ופרויקט יישומי שמאפשר לכל סטודנט וסטודנטית להביא לידי ביטוי את יכולותיהם ולתרגל את הידע שרכשו.

תואר שני בהנדסת חשמל של SCE פותח דלתות רבות בשוק התעסוקה הרלוונטי. בוגרי מסלול זה, וכן מסלולים אחרים של המכללה שכבר השתלבו בארגונים המובילים בארץ במגזר הפרטי והציבורי, הם אנשי מקצוע מוערכים מאוד. היכולות הגבוהות והתרומה המשמעותית שלהם משפיעים באופן טבעי לטובה גם על המוניטין של SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד - ובפרט נהנים מכך בוגרי תוכניות הלימוד לתארים המתקדמים והנחשקים.

בין אפשרויות התעסוקה לאחר השלמת לימודי התואר השני: חברות הייטק, חברות תקשורת, חברות בתחום האנרגיה המתחדשת, חברות בתחום הציוד הרפואי, גופים העוסקים במחקר ופיתוח בתחום, ועוד. בכל מקרה מדובר בתפקידים מאתגרים כמו גם מתגמלים מאוד, הן מבחינת רמת השכר, הן מבחינת רמת העניין והן מבחינת אפשרויות הקידום העתידיות.

באוקטובר 2020 ניתנה הסמכה קבועה על ידי המועצה להשכלה גבוהה לתכנית הלימודים לתואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

 

למאמרים נוספים בנושא לימודי תואר שני: