פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

ושמרתם על רשתכם - לרגל יום הגנת הפרטיות הבינלאומי

היום מציינים ברחבי העולם את יום הגנת הפרטיות הבינלאומי, שמטרתו להעלות מודעות לסכנות ברשת האינטרנט וקידום ההגנה על הזכות לפרטיות במרחב הדיגיטלי * מהי הבעיה המרכזית בתחום וכיצד כל אחד מאתנו יכול לשמור על הפרטיות ברשת / ד"ר מרינה קניאז'נסקי, רמ"ח הנדסת תוכנה בקמפוס אשדוד

אם עוסקים ביום הגנת הפרטיות ברשת, חשוב שכל אחד יכיר את המושג הבסיסי בתחום הונאות באינטרנט - "דיוג" (fishing). לא, לא מדובר בדיג אמיתי, למרות שהעיקרון זהה - במקום דייגים, מדובר ברמאים המנסים לדוג את קורבנותיהם על ידי פיתיון. המטרה של הדיוג היא לקבל נתוני משתמש חסויים כגון סיסמאות, שמות משתמש, פרטי זיהוי בכניסה לחשבון הבנק ועוד פרטים אישיים. אך לרוב משתמשים בשיטה זו כדי לקבל גישה לדפים ברשתות החברתיות.

הבעיה בדיוג היא שמדובר בפעולה יחסית פשוטה. מיילים זדוניים מגיעים לדואר האלקטרוני שלכם ומשמשים כמקור ההפצה העיקרי של אתרי הדיוג. בדרך כלל הנוכלים מתחזים לתמיכה טכנית, ומבקשים מכם ללחוץ על קישור כלשהו כדי להשלים את הנתונים. המשתמש, שרואה הודעה כזו, נבהל ומבצע את כל הפעולות המצוינות במכתב, שלאחריהן הוא מאבד את הדואר שלו.

החדשות הטובות הן שקל יחסית, בדרך כלל, להבדיל בין מייל שמטרתו דיוג לבין מייל אמיתי. ככלל, הרמאים עושים שגיאות דקדוקיות רבות ושאר אלמנטים שלעין ביקורתית מעט ייראו מוזרים, כמו לדוגמה מספר מוגזם של סימני קריאה, כתובת מקור מייל מזויפת או לא מדויקת וכדומה. במקרה זה ניתן פשוט להשוות את הכתובת במייל לכתובת הדוא"ל המקורית של החברה שהם טוענים ששלחה את המייל. כל טעות או חוסר התאמה יצביעו מיד כי הם רוצים לעשוק אותך.

למרות החשש הכבד מדיוג וגניבת נתונים, אין סיבה לדאגה מיותרת. ערנות, תשומת לב וביקורתיות יכולים לעזור לכם להגן על הפרטיות שלכם באינטרנט. בנוסף, אם תמלאו אחר המלצות פשוטות הבאות תוכלו להתגונן מפני נוכלים באינטרנט ולשמור על הנתונים והכספים שלכם:

  • אחת ולתמיד, זכרו שהסיסמה היא מידע רגיש. שום שירות לא יבקש אותה בהודעות דוא"ל, הרי כל הנתונים, ובעיקר הסיסמה, מאוחסנים כבר בשרת הנתונים שלהם.
  • בדקו תמיד את סרגל הכתובות כשאתם נכנסים לאתר מסוים - אפילו אם מילאתם את הכתובת שלו ידנית - כי אתם עלולים לטעות ולהגיע לאתר הדיוג מבלי לחשוד בכך.
  • בדקו תמיד בדואר האלקטרוני שלכם האם קיימים קישורים חשודים, ולעולם אל תעקבו אחר קישורים ממכתבים של זרים.
  • באתרי בנקאות שימו לב אם נוצר חיבור מאובטח. קל לאמת זאת - הסתכלו בסרגל הכתובות. הכתובת צריכה להתחיל ככה: //:https וליד סימן קטן של מנעול בצבע ירוק, המאשר כי מדובר באתר מאובטח.

לסיכום, חשוב לזכור שלמרות שהפרטיות של הבית שלנו, או של מסך המחשב, יכולה להיתפס כבטוחה לגמרי, רשת האינטרנט היא לא פרטית ויותר מזכירה רחובות של עיר. כמו בכל עיר, אפשר לשוטט ולהסתובב בבטחה, אך בחלק מהמקומות מסתובבים גנבים, מציצנים או סתם סקרנים. ערנות, תשומת לב ומשנה זהירות שלנו המשתמשים יוכלו לעזור לנו לשמור על הפרטיות וליהנות מגלישה בטוחה ופרטית.