פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור
כ-20 עולות ועולים מחבר העמים עשו את דרכם לבאר שבע בעקבות ציונות ורצון ללמוד ולהתפתח בארץ. באמצעות תכנית משותפת של משרד העלייה והקליטה יחד עם מכללת SCE, מרכז לאודר לתעסוקה וחברת כיוונים, הם לומדים, גרים ועובדים בהייטק בבאר שבע

במשך 8 שנים בהן עבדה בבנק במוסקבה, חלמה אלונה קניסנב להתחיל מחדש במדינת ישראל. לאחר שהיא ובעלה עלו ארצה הם למדו קורס צלילה באילת והתאהבו בדרום. כך גם אנסטסיה איקסר בת ה-29, שעלתה ארצה מאודסה שבאוקראינה ישירות לדרום, ועבדה מספר חודשים בתור קופאית. המשותף לשתיים: הן בעלות תואר ראשון במדעים, ושתיהן התקבלו לתכנית ייחודית לתואר שני ב-SCE בהובלת משרד העלייה והקליטה וחברת כיוונים.

התוכנית הייחודית לעולי חבר העמים מאגדת לימודים, תעסוקה ופנאי. התכנית בת שלוש שנים והיא כוללת לימודי אולפן, תואר שני בהנדסת תוכנה ב-SCE, תכנים ייחודיים וסיורים בארץ, מגורים בדרום, מלגות שונות וקורס ייעודי לתעסוקה המועבר על ידי מרכז לאודר לתעסוקה בנגב.

יחד עם אלונה ואנסטסיה עלו בשנת 2019 עוד 12 עולים ועולות מחבר העמים אשר החלו את התכנית ואת התואר. כולם בני 23-30, הגיעו עם תואר ראשון מדעים, ללא עברית ועם המון מוטיבציה להישאר בנגב. בשנה הראשונה הם למדו באולפן ובמכינה ב-SCE, וכעת, בשנה השנייה, הם לומדים את התואר השני שלהם בשפה העברית כמו כל הסטודנטים במכללה. מגי גוברמן, רכזת התכניות האקדמיות הבינלאומיות במכללה, המלווה את משתתפי התכנית, מספרת כי SCE דואגת להם עם החומר הנלמד בשפה זרה באמצעות שיעורי עזר, שעות פרטניות וחזרה על החומר, אך עדיין הלימודים מתקיימים בשפה העברית בלבד.

התכנית משלבת בין לימודים לתעסוקה, ובשביל להכיר לעולים החדשים שצפויים לעבוד בתעשייה המקומית את עולם ההייטק הישראלי, נוצר שיתוף פעולה עם מרכז לאודר לתעסוקה בנגב שמכוון אותם בנושא. לצורך כך העביר מרכז לאודר לסטודנטים בתכנית קורס קריירה בן מספר שבועות בהנחיית המנטורית אילנה גינזבורג, מנהלת משאבי אנוש בכירה בחברת הסייבר העולמית Rezilion. הקורס כלל הכנה לחיפוש והשתלבות בשוק העבודה בארץ, ובדרום בפרט, כולל הכשרה למיומנות דוגמת עבודה בצוות, כתבית קורות חיים, הגעה לראיון עבודה מיתוג עצמי בלינקדאין. אילנה מתארת את ההבדלים בין שני שוק העבודה בחבר העמים לבין השוק הישראלי כמרחק בין שמיים וארץ.

בימים אלה, אלונה ואנסטסיה התקבלו לעבודה: אלונה התקבלה לחברת הייטק בדרום בתור מהנדסת תוכנה, ואנסטסיה השתלבה בתחום משאבי האנוש בהייטק. אלונה מספרת: "עולם התעסוקה כאן מאוד שונה מזה ברוסיה. שם הכול נראה אחרת. אין לינקדאין והתרבות היא שונה לחלוטין. לכן לקח לי זמן להבין כיצד לפעול. אני מאושרת על ההזדמנות. לא חלמתי שיגיע היום שאדע עברית, אהיה בעלת תואר שני בהנדסת תוכנה ואעבוד בהייטק הישראלי". אנסטסיה מספרת: "הלימודים בארץ גרמו לי להבין במה אני טובה, מה אני אוהבת ואיפה אני צריכה להיות. לא האמנתי שתוך שנה אדע עברית ואמצא תחום עבודה שאוהב כל כך".

לדברי ד"ר אבשלום דנוך, ראש המנהל האקדמי במכללה ומי שמוביל את התכנית מטעמה, "כחלק משליחות המכללה לטפח מצויינות בקרב אוכלוסיות שונות ולהביא לשגשוגה של החברה, יזמנו בעזרת שותפינו הנהדרים תכנית שמעודדת צעירים ממדינות חבר העמים להגיע לארץ , ללמוד מקצוע יישומי ולהיטמע בהצלחה בחברה הישראלית".