פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

נשים מעוררות השראה מבעד לדימוי החזותי

לרגל יום האישה הבינלאומי, הסטודנטיות והסטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית חלקו כבוד לנשים מעוררות השראה ויצרו יצירות המספרות את סיפורן

כבכל שנה יום האישה הבינלאומי מפנה זרקור לנשים רבות אשר מעוררות השראה עבור הציבור הרחב. בין אם מדובר בבת משפחה, שכנה קרובה, חברה או אשת ציבור, כולן בפעילותיהן השונות יכולות לעורר השראה ולהוות עבור מי שמביטים בהן מהצד למקור כוח בדרך להשגת מטרותיהם ולעתים גם לייצר שינוי חברתי. במחלקה לתקשורת חזותית בחרו לתת כבוד לנשים אלו במגוון דימויים חזותיים כפי שאלו נשקפות מבעד עיני הסטודנטיות והסטודנטים.

העבודות של הסטודנטים הם פרי מטלה שנדרשו הסטודנטים להגיש במסגרת קורס "מבוא לעיצוב גרפי". הנחיות המטלה דרשו מן הסטודנטים לבצע תחקיר על הדמות הנשית מפורסמת ולאחר מכן לעצב דימוי חזותי הממקם את הדמות על רקע סיפורה כפי שזה התפרש בעיניהם במסגרת התחקיר שביצעו. כל סטודנטית וסטודנט בחרו דמות ידועה בתרבות או חברה מקומית וייצג אותה בצורה ויזואלית, איור או קולאז׳, כפי שזו השתקפה בעיניו ועל סמך מה שהישיגיה עוררו בהם.

"יום האישה הוא יום שמהווה תזכורת לעשייה נשית ואת ריבוי התפקידים שהן מגלמות. נשים מזמן פרצו את התחום הביתי-הפרטי וניתן לראותן בתחומים שונים ובמגוון מקצועות. מעבר לכך, נשים נמצאות היום בעמדות מפתח ובעמדות כוח בשלל משרות", אומרת ענבל גרי, מנחת הקורס. לדבריה, למרות השינוי הגדול והשתלבותן של נשים בתחומים רבים בשנים האחרונות, עדיין יש לנו כחברה למה לשאוף ותמיד יש מה לשפר. "נשים הן חזקות וראויות להערכה בדיוק כמו גברים. כל אישה ללא קשר למקומה החברתי יכולה לעורר השראה ולכן הצגתה בצורה חזותית כפי שהיא נתפשת בעיני מתבונן מבחוץ יכולה לעורר גם בצופים תחושות שיובילו לפעילות שתקדם את החברה".

בין שלל העבודות שהוגשו בקורס ניתן למצוא את עבודתו של דניאל חג'אג', סטודנט שנה א' במחלקה החדשה לתקשורת חזותית שבחר ליצור דימוי חזותי לרוני צוקרמן, טייסת הקרב הראשונה בישראל. "כמי ששירת בחיל האוויר התחברתי מיד לסיפורה של רוני. מבחינתי היא מעוררת השראה ממש כגיבורת על, שמפנה את הדרך לנשים רבות נוספות אחריה. מהסיבה הזו מיד ידעתי שאבחר בה. הכוונה בדימוי שיצרתי היתה לקחת את המחשבה הזו על רוני כגיבורת על בעלת חיים כפולים ולהביא אותה לידי ביטוי - מצד אחד לוחמת קשוחה כטייסת קרב ומצד שני רוני האזרחית, שיש לה חברים ואוהבת לבלות, ולכן יש שני חצאי פנים שהם בעצם היא. העובדה שאין באמת תמונות של רוני הפכו את המשימה ליותר מעניינת, כי למעשה גם פה בדיוק כמו גיבורת על יש הרבה מסתוריות סביב דמותה", אומר דניאל, "הדימוי מתפרש על מה שאמור להיות שני דפים מתוך מחשבה שאדם שרואה רק את העמוד הראשון, יראה רק חלק מהכותרת 'טייס הקרב הראשונה' כשמבט על שני צידי הדימוי יחשוף שזו בעצם 'טייסת הקרב הראשונה'".

קורס המבוא לעיצוב גרפי במחלקה החדשה לתקשורת חזותית ב SCE, אמור להעביר לסטודנטים את הכלים והיכולות לחבר בין דימוי וטקסט, והאופן בו על המעצב קובע את היחסים ביניהם. באמצעות סדנאות ולמידה עיונית, הקורס מאפשר לסטודנטים היכרות עם מושגי יסוד כגון דימוי, אייקון, סמל ועוד. הסטודנטים מתוודעים במהלך הקורס לאופן בו המציאות מתווכת באמצעות העיצוב. כך למשל, כיצד עיצוב משתמש בנוסטלגיה על מנת לעורר משיכה למוצר, דמות או נרטיב ובכך לפעול באופן אליו מכוון יוצר הדימוי.