פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

היכן שואפים צעירים לעבוד?

מסקר שיזמה המכללה עולה, כי רק 8% מהצעירים בישראל מעוניינים לעבוד במגזר השלישי | תחום העיסוק המבוקש ביותר הוא ההייטק, ו-36% ישמחו לעבוד במשרד ממשלתי

מסקר חדש שערכה SCE,  באמצעות מכון "גיאוקרטוגרפיה", בקרב מדגם מייצג של 506 אנשים גילאי 30-18 בישראל, עולה כי רוב הצעירים בישראל מעדיפים לעבוד במגזר הציבורי (משרדי ממשלה) או במגזר הפרטי/עסקי - 36% ו-32% בהתאמה. רק 8% שואפים לעבוד במגזר השלישי ורק 4% מתעניינים במגזר הרביעי (עסקים חברתיים למטרות רווח).

27% מהצעירים מעדיפים להיות עצמאיים בהיבט התעסוקתי, בעוד 62% מעדיפים להיות שכירים. בקרב המגזר הערבי, רק 39% רוצים להיות שכירים.

מהם המניעים לבחירה במקצוע?

הפרמטר החשוב ביותר בבחירת מקום העבודה הוא שכר גבוה. גברים מציינים את השכר כפרמטר החשוב ביותר יותר מאשר נשים (43% ו-30%, בהתאמה). בקרב צעירים באזור השרון, שכר גבוה צוין כפרמטר החשוב ביותר אצל 41.5%, לעומת 32% מהצעירים באזור הדרום.

רק 3% מהצעירים ציינו את התרומה לחברה ויצירת שינוי חברתי כפרמטר החשוב ביותר בבחירת מקצוע.

יותר מאשר גברים, נשים ציינו שעות נוחות וקִרבה למקום המגורים כפרמטר חשוב; גברים ציינו יותר את מידת היוקרה של המקצוע כפרמטר מרכזי.

עוד נמצא כי לשני-שלישים מהצעירים חשוב לעבוד בתחום שלמדו או ילמדו.

באיזה מקצוע בוחרים הצעירים לעסוק?

תחום ההנדסה וההייטק הוא הנדרש ביותר בקרב הצעירים, ולאחריו מקצועות הפסיכולוגיה, החינוך והרפואה. תחבורה וחקלאות הם התחומים הכי פחות נחשקים.

31% מהצעירים שואפים ללמוד ולעסוק בתחומי ההנדסה וההייטק, עם הבדל ניכר בין גברים לנשים: 46% מהגברים מעוניינים ללמוד או לעסוק בהנדסה ובהייטק, לעומת 18% בלבד מהנשים. המקצועות הנחשקים בקרב נשים הם חינוך והוראה (23%) ופסיכולוגיה (22%).

נשים רוצות לעסוק במשפטים ובעריכת דין (13%) יותר מאשר גברים (8%). הן גם מעוניינות ללמוד ולעסוק ברפואה ובמקצועות פרה־רפואיים יותר מאשר גברים (21% לעומת 11%).

בקרב גברים, אחרי מקצועות ההנדסה, התחומים המבוקשים ביותר הם בנקאות ופיננסים (14.5%) ונדל"ן (14.5%).

באילו מבין התחומים הבאים רוצים הצעירים בישראל לעסוק בעתיד?

פרופ' יהודה חדד, נשיא SCE: "מעניין לראות כי ההנדסה היא המקצוע המבוקש ביותר בקרב צעירים, ובה בעת כה רבים מהם שואפים לעבוד במגזר הציבורי. זה מצביע על מגמה של קשר הולך וגובר בין הרצון לעסוק בטכנולוגיה ובהנדסה לבין הרצון לעסוק בשירות הציבור ולהציע מענה ופתרונות לאוכלוסיות שונות.

"בהיבט המגדרי, חשוב לצמצם את הפערים בין השתלבותן של נשים להשתלבותם של גברים במקצועות ההנדסה. יש לשאוף ולפעול לכך שכל צעיר וצעירה במדינת ישראל ישתלבו במערכת ההשכלה הגבוהה במקצוע שהם בוחרים, ובהמשך ישתלבו בשוק העבודה באופן מיטבי, מבלי שיידרשו להתפשר מסיבות שונות".