פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

כשנגיע לגשר - נבשל אותו

עשרות סטודנטים מהמחלקה להנדסת בניין בקמפוס באר שבע השתתפו בתחרות השנתית של בניית גשרים מפסטה

במסגרת קורס "סטטיקת מבנים 2" של המחלקה להנדסת בניין בקמפוס באר שבע התקיימה תחרות בניית גשרים מפסטה. הסטודנטים התבקשו לתכנן ולבנות גשר עשוי פסטה שיעמוד במשקלים גבוהים. את הגשרים בנו הסטודנטים לפי מספר חוקים - חומר העבודה חייב להיות 500 גרם פסטה (חבילה אחת), את מוטות הפסטה מותר לחבר אך ורק בדבק מגע או חבל דק, הגשר צריך להיות באורך של מטר אחד, בגובה של עד 50 ס"מ וברוחב מינימלי של 5 ס"מ.

במהלך התחרות הציבו הצוותים את המבנה שבנו בין שני משטחים המרוחקים מטר אחד זה מזה. לאחר שהציבו את הגשרים במקום, החלו הצוותים להעמיס על הגשר משקולות במטרה לבחון מתי הוא נשבר וכמה הוא יכול לשאת. למרות התנאים הקיצוניים הצליחו צוותים רבים להגיע למשקלים מרשימים.התחרות מאפשרת לסטודנטים ללמוד כיצד ניתן ליישם תאוריות שונות וכיצד לחשב לחצים.

"תחרות גשר מספגטי שקיימנו במחלקה היא חלק מתכנית Project Oriented שמנהיגה המכללה", סיפר ראש המחלקה ד"ר דגן בקון-מזור. "שיטה זו מבוססת על לימוד תוך עשייה במגוון רחב של שיעורים במהלך התואר. הצגנו לסטודנטים בעיה הנדסית מוכרת - תכנון ובניית גשר. בשביל ההתנסות המעשית וכדי להציג להם שלעתים צריך לצאת מהקופסה כדי להצליח, ביקשה מהם המרצה ד"ר מרינה פירר שהגשר ייבנה מפסטה יבשה בלבד. במהלך התחרות הסטודנטים מתנסים בעבודה קבוצתית לפתרון בעיות הנדסיות מהתעשייה, תוך הנחיה אקדמית ופרקטית צמודה המותאמת למציאות משתנה. כך הסטודנטים מבינים יותר טוב את החומר התיאורטי ומיישמים את מה שלמדו מהמרצים במחלקה. משיחות עם הסטודנטים אנו לומדים שחוויית היצירה, לצד החישובים ההנדסיים הדרושים, גורמת להם להבין את הדברים בצורה מוחשית יותר. תכונות אלו הן הכרחיות לכל מהנדס בניין, ולכן מעבר להווי המחלקתי, מדובר במשימות מהותיות התורמות לאיכות הסטודנטים".