פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

פיילוט אפליקציה למוקד העירוני ברהט

סטודנטיות במכללה פיתחו במסגרת פרויקט הגמר שלהן אפליקציה לביטחון עירוני המאפשרת בזמן אמת לתושבים לדווח למוקד העירוני על מפגעים או אירועים ביטחוניים והכל בלחיצת כפתור אחת. עיריית רהט כבר נמצאת איתם בעיצומו של פיילוט ובוחנת במסגרתו את השימוש באפליקציה, ואת תחום האפליקציות לתושבים בכלל

תחושת חוסר הביטחון בקרב תושבים רבים בישראל הולכת וגואה. בעיקר מטרידה תופעת האלימות בחברה הערבית והפשיעה הסביבתית המתעצמות עקב המחסור בדיווחים המאפשרים הגעה בזמן אמת ואיסוף ראיות. אפליקציה בשם SOS CITY SAFETY של בוגרות המכללה תסייע למוקדים העירוניים של הרשויות המקומיות להעניק מענה מהיר ומקצועי לתושבים.

מישל קלירוף ודנית ירוחם, בוגרות המחלקה להנדסת תעשיה וניהול ב-SCE, בהנחייתה של חברת סגל המחלקה להנדסת תעשיה וניהול, ד"ר סבטלנה דייצ'מן, פיתחו, בשיתוף עם נורן שומאף ומנאל אבו כף, בוגרות המחלקה להנדסת תוכנה ב-SCE וחברת סגל המחלקה להנדסת תוכנה, ד"ר הדס חסידים, שתכנתו, אפליקציה שמאפשרת לתושבים לדווח בזמן אמת על מפגעים או על אירועים ביטחוניים בישוב והכל בלחיצת כפתור אחת.

האפליקציה, שמיושמת בסביבת עבודה fluttet וandroid studio עם שרת node js ובסיס נתונים mongodb מאפשרת למוקד העירוני לאתר את המיקום המדויק של התושב המדווח, להכווין אליו את גורמי הטיפול המתאימים ולשלוח אליו את הסיוע הנדרש. המוקד העירוני יוכל באמצעות המצלמות לעקוב אחר התושב וליצור איתו קשר מיידי עם רגע פנייתו באמצעות הטלפון הנייד או בצ'ט.

האפליקציה מספקת סטטיסטיקה מובנית של האירועים השונים לצורך שימוש העירייה ולבקרה, זאת על מנת לאפיין אזורים "חמים" ונושאי טיפול מרכזיים. האפליקציה פונה לכלל האוכלוסייה ומתאימה את עצמה לצרכים של כל רשות מקומית.

מי שכבר הרימה את הכפפה ובוחנת בחיוב להטמיע את האפליקציה ולעשות בה שימוש היא עיריית רהט. מזה כחצי שנה, שעיריית רהט חברה ל-SCE על מנת לאפיין, לפתח, ליישם ולבחון את השימוש באפליקצית דיווח מפגעים באופן משותף. אחד היתרונות שנולדו כחלק משיתוף פעולה זה, ובאים לידי ביטוי בפיתוח האפליקציה של קלירוף וירוחם הוא מתן אפשרות גם לדיווח אנונימי, מה שמגביר משמעותית את הסיכויים לשיתוף פעולה בקרב החברה הבדואית. בימים אלה החל שלב הפיילוט בשיתוף הפעולה בין עיריית רהט ל-SCE במסגרתו האפליקציה הותקנה על טלפונים של מספר מתנדבים המדווחים למוקד העירוני. הפיילוט עתיד להימשך מספר חודשים, ולאחריו יאספו תובנות ברורות על השימוש באפליקציה, יישימות הפתרונות בהתאם ליעדי העירייה.

מנהל מחלקת תיאום ובקרה בעיריית רהט, איתיאל בירן: "לאחר עבודה רבה ומאומצת של חברות צוות פיתוח אפליקציית S.O.S למוקד העירוני, אנו נמצאים כיום בשלב הפיילוט במהלכו האפליקציה הותקנה על טלפונים של מספר מתנדבים המדווחים למוקד העירוני. כטבעם של פרויקטים מסוג זה, תהליך הבחינה ואפיון הצרכים ארוך, ונוגע ישירות לשאלות המקצועיות איתן מתמודדים מוקדים רבים ברחבי הארץ – באיזה פלטפורמה נכון לעבוד מול תושבים? והאם אפליקציות אכן נותנות מענה מספק ונכון ביחס לאלטרנטיבות ולהשקעה. אנו מאמינים וחושבים שבחברה הערבית בכלל, ובעיר רהט בפרט, ישנה היתכנות משמעותית להצלחת מהלך שכזה דווקא לאור הייחודיות של האתגרים איתם אנו מתמודדים. חברות הצוות וכלל השותפים מSCE הפגינו לכל אורך הדרך מקצועיות רבה, הירתמות, גמישות ויצירתיות בפתרון בעיות. אנו צופים הצלחה ושימוש רב בנתונים המתחילים להיאסף ע"י האפליקציה".

רקטור SCE, פרופ' יהודה חדד: "ההכשרה המולטי-דיסציפלינרית שאנו מקנים לסטודנטים שלנו נותנת להם יתרון משמעותי בתכנון ופיתוח מוצרים ופתרונות חדשניים לתועלת הציבור. האפליקציה שבוגרות המכללה פיתחו מגבירה את תחושת הביטחון בקרב המשתמשים ומשפרת את התקשורת בינם ובין גורמי החירום ויש לה פוטנציאל עסקי מוכח כמוצר בעל ערך מוסף עבור גורמי ציבור במיגור תופעות ביטחוניות".