פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

מהנדסים למען חולים: פיתוח של סטודנטים מ-SCE ימנע גניבות בסורוקה

שיתוף פעולה מעניין בין בית החולים סורוקה לסטודנטים להנדסת מכונות עשוי לצמצם תופעה כואבת במיוחד: גניבות מחולים במהלך אשפוזם. התופעה הועלתה על ידי צוות בית החולים בהאקתון שקיימו בחודש שעבר בסורוקה, ושלושה סטודנטים שנה ד' מהמחלקה שהשתתפו בו, הציגו שני פתרונות אפשריים למניעת גניבה של מכשירי טלפון וטאבלטים של מאושפזים.
הסטודנטים אביב דדוש, עומר גודר ויונתן יעקבי הציגו פתרון בצורת כספת קטנה ואישית, אשר תותקן בארונית למיטת החולה. הם חקרו את הארונית והמיטה וגילו מיקום מתאים וישים לכספת, כך שאי אפשר יהיה לפרקה במטרה לגנוב אותה. בנוסף, השלושה עיצבו מוצר אוניברסלי הננעל על מיטת החולה ומחזיק את הטלפון או הטאבלט במצב נעול, כך שאי אפשר לפרק את המכשיר בלי מפתח או לנתק את הטלפון בלי שבב אלקטרוני מתאים.
הסטודנטים מ-SCE זכו במקום השני, ומבית החולים מיד פנו אליהם על מנת לקדם את פרויקט הכספת. לאחר שנפגשו עם ראש המערך הלוגיסטי של בית החולים ועם המשנה למנהל בית החולים, ירדן נבו, הבינו השלושה היכן וכיצד עליהם למקם את הכספת בצורה מאובטחת בארונית, והם כבר בשלבי פיתוח של אב-טיפוס ראשוני. בבית החולים מעוניינים לבחון תחילה את המוצר באופן ניסיוני במחלקה אחת.
"לפני תחילת ההאקתון קיימנו מפגש מקדים עם מי שניהל ויזם את האירוע, ראש המחלקה הנוירולוגית, פרופ' גל איפרגן", סיפרו השלושה, "הוא סיפר לנו על המגבלות של בית החולים, על הקשיים המרכזיים שהם והחולים חווים, וציין בעיקר את נושא הגניבות - בדגש על מכשירים סלולריים, ארנקים וטאבלטים, שאנשים מביאים עמם לאשפוז.
"התחלנו בכתיבת אפיון מוצר, כפי שלמדנו במכללה. התחשבנו באלמנטים שונים, כמו צורת המיטה, מוגבלויות המטופלים, גישה נוחה למטופל וכדומה. לבסוף, באמצעות תוכנות שהכרנו במהלך לימודי התואר, הגענו למוצר שהצגנו בפני צוות סורוקה. לאחר בדיקות מעמיקות והתייעצות עם הצוות, מצאנו כי הפתרון הטוב ביותר יהיה לקבע את הכספות בכונניות הסמוכות למיטות החולים.
" נתבקשנו ע"י מנכ"ל בית החולים להמשיך התהליך מול הגורמים הרלוונטיים בסורוקה, וכך נפגשנו עם ראש המערך הלוגיסטי בביה"ח. כעת אנו נכנסים לתקופת המבחנים, אך במקביל אנו ממשיכים להיפגש עם צוות ביה"ח לקידום פתרון אמיתי למען החולים והמאושפזים".
ד"ר גדליה מזור, ראש המחלקה להנדסת מכונות בקמפוס באר שבע, ציין: "ההכשרה המולטי-דיסציפלינרית שאנו מקנים לסטודנטים שלנו במחלקה להנדסת מכונות ובמכללה, נותנת להם יתרון משמעותי בתכנון ופיתוח מוצרים חדשניים, ולכן אני לא מופתע שהם נבחרו על ידי הנהלת ביה"ח סורוקה להמשיך בפיתוח אב טיפוס של המוצר שהם תכננו. בתמיכת המכללה, הסטודנטים שלנו משתתפים דרך קבע בתחרויות והאקתונים רבים, בארץ ובעולם, ותמיד זוכים במקומות הראשונים ובהערכה רבה על היצירתיות ועל רמת הפרויקטים שהם מתכננים".