פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

הפרויקט שיחסוך לרשויות מחצית מהוצאות פינוי האשפה

שני סטודנטים להנדסת תוכנה מקמפוס באר שבע הציגו במסגרת פרויקט הגמר שלהם מיזם שאפתני, המאפשר לרשויות לחסוך כסף רב בהוצאות פינוי האשפה. המיזם שמבוסס על חיישנים שידווחו לרשות בכל רגע על מצב פחי האשפה, כבר משך תשומת לב רבה מגורמים שונים ובהם המועצה האזורית בני שמעון

"אנשים חשבו שאני משוגע", מספר אדהם אלדאדא, סטודנט שנה ד' להנדסת תוכנה בקמפוס באר שבע, על התגובות שקיבל מחבריו כששמעו לראשונה על גודל הפרויקט שהחליט לקחת על עצמו. "אמרו לי למה שלא תתמקד במשהו קטן יותר? אבל אני החלטתי שאם אני עושה פרויקט גמר הוא צריך להיות מקיף גדול ואיכותי". הפרויקט עליו מדבר אדהם, הוא מיזם שמטרתו לייעל את פינוי האשפה ברשויות המקומיות, עליו עבד עם שותפו לתואר סאהר ח'טיבר.

במסגרת תוכנית "המאיץ" של המרכז ליזמות ולחדשנות במכללה, השניים פיתחו מערכת בשם "GreeBash" לבקרה לניהול פחי אשפה. המערכת מבוססת על מידע שמתקבל משני חיישנים: חיישן מדידת מרחק, שבודק את המרחק בין תחתית הפח עד למכסה הפח והמרה לאחוזים מהנפח; וחיישן הטיה לזיהוי הזזת הפח ברגע ריקון, המציג מידע קריטי לניהול תהליך איסוף האשפה.

"העבודה על הפרויקט היתה עמוסה. מדובר בעבודה של הרבה יותר מתחום אחד ושמצריכה יותר משני אנשים", מוסיף אדהם, "המזל שלנו שהמרצה שלנו, ד"ר הדס חסידים, זיהתה את גודל הפרויקט, דחפה אותנו לא לוותר עליו, ליוותה אותנו וקישרה אותנו לגורמים רלוונטים". העבודה האינטנסיבית עליה מדבר אדהם, כללה הרכבת החיישנים מאפס ועד התוצר הסופי. החיישנים שיוצרו כאבטיפוס הציגו תוחלת זמן שימוש של 3 שנים ועלותם מוערכת בכמה מאות שקלים בודדים. החיישנים מתקשרים בינם לבין עצמם ומעבירים את המידע בזמן אמת למערכת. בזכותם תוכל הרשות המקומית לעקוב ולנטר אחר פחים מלאים ולשלוח את נהגי פינוי האשפה למיקומים המדויקים שלהם תוך בניית מסלול קצר וללא פקקי תנועה. עובדה זו תקצר את זמן העבודה של נהגי פינוי האשפה ותפקח על איכות הפינוי. בנוסף תוכל כל רשות לזהות אזורים שבהם תדירות הריקון גבוהה ולספק פחים נוספים לנוחיות התושב.

במהלך העבודה על הפרויקט, אדהם וסאהר פנו למועצה האזורית בני שמעון ועבדו בהתאם לדרישותיה. בהערכות ראשוניות שביצעו השניים עולה, כי המערכת צפויה לחסוך לרשויות השונות כ-50% מסך ההוצאות על פינוי אשפה. "את הכסף שכל רשות תחסוך על התשלומים המיותרים בפינוי האשפה, היא תוכל להפנות לצורך פרויקטים אחרים שישפרו את החיים של התושבים שגרים בה", אומר אדהם. "אני ממש גאה בפרויקט, ושמח שלא ויתרנו למרות הקשיים".