פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

סקייטבורד מעופף במסדרונות SCE

יוגב לנקרי (29) ורועי בראונשטיין (29) סיימו בשנת הלימודים האחרונה תואר בהנדסת מכונות. במסגרת התואר ניתנה להם ההזדמנות לעבור מהחלק התיאורטי לחלק המעשי ולתכנן פרויקט גמר בעצמם מאפס. לאורך השנה האחרונה שלהם בתואר הם פיתחו, בליווי והנחיית מרצי המכללה, פרויקט גמר ייחודי ביותר- סקייטבורד מעופף.

כחלק מסיעור המוחות הראשוני לרעיון לפרויקט גמר, העלו לנקרי ובראונשטיין כמה וכמה רעיונות, ויחד עם המרצה שלהם ד"ר חן גלעדי החליטו לבסוף על הרעיון היצירתי לפרויקט הגמר. "ד"ר גלעדי ישב איתנו וחשב על נושא לפרויקט במשך זמן רב, במהלך אחת השיחות, הוא זרק לנו רעיון חצי בצחוק ואמר- תעשו סקייטבורד מעופף. לקחנו את האתגר ואמרנו לו שאם זה מה שהוא מציע זה מה שנעשה", סיפר בראונשטיין.

האתגר המרכזי בפיתוח הפרויקט הוא השאלה כיצד גורמים לגוף לרחף. כאשר בראונשטיין ולנקרי נכנסו לעומק את הנושא, הם גילו כיצד פועלות הרכבות בסין ויפן ושאבו מהן השראה. "הרכבות הללו נוסעות במהירות של 600 קמ"ש, והטכנולוגיה שלהן בנויה על שדות אלקטרו-מגנטיים חזקים המתנגדים אחד לשני. אולם בניגוד לאותה הטכנולוגיה מושתת, הרעיון בסקייטבורד המעופף שיצרנו היה להשתמש בפלטת נחושת פשוטה שתהיה הכביש ובאמצעות מערך מגנטים ייחודי וסיבוב מהיר שלהם אפשר לייצר מגנט תואם ומנוגד כך שיתקבל הריחוף", סיפרו הסטודנטים. בניסויים שביצענו חקרנו את מבנה המערך ואת השפעת מהירות הסיבוב והגענו למערך שמאפשר לסקייטבורד לרחף. היתרון במערכת שלנו הוא האפשרות לאפשר לכמעט כל גוף עם מנוע עם שדות מתאימים לרחף מעל כביש נחושת או אלומיניום, מה שמקטין בסדרי גודל את האנרגיה הנחוצה לשינוע חפצים או בני אדם ולהגיע למהירויות תנועה של 600 קמ"ש ויותר.

יוגב לנקרי סיפר: "בכל ארבע השנים במכללה רכשנו המון ידע, אם זה בקורסים, הרצאות ומעבדות. כשבחרנו את הפרויקט הזה אנשים רבים אמרו שלא נצליח כי הוא מסובך מדי, אבל המרצים וסגל המכללה תמיד האמינו בנו וליוו אותנו. ב-SCE לימדו אותנו כיצד ללמוד, כלומר גם אם יש משהו שאנחנו לא יודעים אנחנו נלמד ונבין אותו בסוף, וזו הסיבה להצלחה של הפרויקט שלנו. אנחנו שמחים שהיתה לנו הזדמנות לפתח משהו כל כך מקורי ומיוחד במסגרת פרויקט הגמר שלנו. כרגע הגשנו את פרויקט הגמר במסגרת התואר, אבל אנחנו מתכוונים להיכנס יותר לעומק של הדברים ולפתח דגם משוכלל יותר שנוציא לשוק".