פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור
אל תיכנסו לקישורים לא מוכרים, תצטיידו באנטי וירוס אמין והימנעו מלרכוש באתרים לא מבוטחים מחשש להונאה * ד"ר אביעד אלישר, ראש מסלול הסייבר במחלקת מדעי המחשב, עם טיפים לגלישה בטוחה באינטרנט

אפשר לומר ללא ספק כי האינטרנט הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו במאה ה-21. אנו נסמכים עליו כמעט בכל תחומי החיים - החל מתקשורת בין משתמשים דרך צריכת תוכן בידורי מסרטונים ב-Instagram ו-TikTok ועד הקניית ידע מקמפוס IL. גם עסקים לא נשארים מאחור וכמעט כל חברה מתחזקת אתר על מנת להגדיל את לקוחותיה, שותפיה העסקיים ולבצע גיוס מועמדים פוטנציאלים.

בעשורים האחרונים על גבי תשתית האינטרנט, זוכות רשתות המדיה החברתית כדוגמת Facebook ו-(X)Twitter לפופולריות רבה בעקבות האפשרויות הרבות שהן מציעות למשתמש כמו שמירה על קשרים חברתיים עם מכרים, יצירת קשרים חברתיים חדשים, שיתוף תוכן כמו טקסט ותמונות, מציאת אנשים בעלי תחומי עניין דומים, הבעת דעה ועוד.

לצד התועלות הברורות שהאינטרנט מספק עבורנו, האינטרנט טומן בחובו גם לא מעט סכנות. בריונות רשת הפוגעת במיוחד בילדים ונערים, גניבת זהויות, פריצה למחשבים, צריכת חדשות כזב וחשיפה לתוכן לא הולם הן רק חלק מרשימה ארוכה של סכנות העלולות להתרחש כשאנו נמצאים במרחב המקוון. לכבוד יום האינטרנט הבטוח, ד"ר אביעד אלישר, ראש מסלול הסייבר במחלקת מדעי המחשב ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, מספק מספר טיפים לשימוש בטוח באינטרנט.

המחשב שלכם נפרץ?

לחיצה על קישורים לא מוכרים עלולה לחשוף את המשתמשים לאיומים מגוונים למכשירם (מחשב או טלפון חכם) כמו החדרת נוזקה, וירוסים שונים, גניבת מידע, הונאות פיננסיות ועוד. מקורם של רוב הקישורים הזדוניים מגיע מהודעות טקסט, Whatsapp, פרסומות קופצות או עקב ביקור באתרים מפוקפקים. קישורים אלו עלולים לעורר הורדות אוטומטיות של נוזקות למחשבכם שבמקרה הטוב עלולות לנטר את פעילותכם ברשת ובמקרה הרע יכולות להצפין את כל המידע שברשותכם ולבקש תשלום כופר עבור פענוח ההצפנה.

על מנת להגן על עצמכם, בדקו תמיד את מקור הקישור לפני שתלחצו עליו, התעלמו מהודעות המכילות שגיאות כתיב, בחנו את כתובת הקישור ושאלו את עצמכם, האם אני מכיר/ה אותה? בנוסף, אני ממליץ להיכנס לאתר בשם Virus Total ולהזין בו את הקישור החשוד. אתר זה מתחזק מספר מרובה של אנטי וירוסים ותוכנות הסורקות קבצים וקישורים חשודים ומתריע במקרה של קישורים או קבצים המכילים נוזקות.

אל תשכחו לעדכן

ספקי תוכנות שונים משחררים באופן קבוע עדכונים המטפלים בחולשות ובאגים בתוכנות המנוצלים על ידי ההאקרים לפרוץ למחשבכם. עדכוני תוכנה תכופים יכולים למנוע סוגי התקפות כאלו.

הישמרו מווירוסים

תוכנת אנטי וירוס מיועדת להגנה על המחשב מפני התקפות ופריצות חיצוניות, שעלולות לקרות למחשבכם בזמן ביקורכם באתרים מפוקפקים. ודאו שברשותכם תוכנת אנטי וירוס מוכרת ואמינה.

זהירות, הונאה

ולא פחות חשוב, כאשר אתם מבצעים רכישות שונות באינטרנט, השתמשו באמצעי תשלום של כרטיס אשראי או באמצעות חשבון Paypal. חברות האשראי מספקות כעת הגנה לרוכשים במקרים רבים של הונאה. חשבון Paypal משמש כגורם מתווך לקנייה, עובדה המאפשרת לנו לבצע קניות בלי לחשוף את פרטי האשראי של הקונה.

לסיכום, נצלו יום זה להגברת מודעות ועידוד לגלישה בטוחה ופחות לרתיעה מהאינטרנט וטכנופוביה.