פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

שנה שלמה של לימודים מרחוק

עמית בר מימון, בת 25, סטודנטית שנה ד' במחלקה להנדסה כימית בקמפוס אשדוד, מסכמת את השנה האחרונה בלימודים המקוונים מנקודת מבטה של סטודנטית בקבוצת סיכון

אם מסתכלים על הדרך שעברנו בשנה האחרונה, גם הסגל וגם הסטודנטים, מאז תחילת הסמסטר הקודם ותחילת הקורונה אפשר לראות בבירור שגם אנחנו למדנו איך ללמוד בזום וגם המרצים למדו איך ללמד בשיטה המקוונת ולהשאיר אותנו מרוכזים. במחלקה שלנו כל ההרצאות והתרגולים מועברים בשעות שנקבעו לפי המערכת ב"שידור חי", כך שאפשר לשאול תוך כדי והכל מתנהל באמת כמו שיעור רגיל עד כמה שאפשר.

אחד היתרונות בלמידה בזום היא שכל השיעורים מוקלטים, מה שמאוד עוזר למי שנאלץ להפסיד שיעור, וגם למי שהיה ורוצה לחזור על החומר. אם נתקעים בתרגילי בית, למשל, אפשר לפתוח את ההקלטה ולשמוע את ההסברים לנושא הרלוונטי. יתרון נוסף של הלמידה בזום הוא החיסכון זמן ובאנרגיה, עצם העובדה שלומדים מהבית ולא צריך לנסוע לקמפוס אשדוד חוסך זמן יקר מאוד, במיוחד למי שלא גר באשדוד.

סיבה נוספת שאני מעדיפה את הלימודים דרך הזום כרגע, היא העובדה שאני נמצאת בקבוצת סיכון בשל טיפול תרופתי שאני מקבלת המדכא את מערכת החיסון, ובצורה כזו אני יכולה להמשיך את הלימודים ללא סיכון הבריאות שלי. כבר בחודש מרץ, כשעוד הכל היה מעורפל ולא ברור, קיבלתי יחס מבין ומכיל מהמכללה שאישרה לי במהירות וללא כל בעיות להיבחן מהבית גם כאשר התקיימו מבחנים פרונטליים בקמפוס.

הדבר העיקרי שמאוד חסר בלימודי זום הוא הקשרים האישיים שלא נשמרים דרך הזום כפי שהיו. המחלקה שלנו היא מאוד קטנה ומשפחתית, ובזמנים רגילים בכל בעיה הכי קטנה שהיתה לנו היה אפשר פשוט לגשת למשרד של המרצה, ללא צורך ביותר מדי הכנות מיוחדות, לדון ולשאול שאלות. עכשיו המצב קצת שונה - אמנם המרצים והמתרגלים משתדלים להיות זמינים תמיד במייל או לשיחת זום, אבל עדיין חסרה האפשרות לדבר עם המרצים בספונטניות פנים מול פנים.

הקושי העיקרי בלימודי הזום הוא העובדה שלא כל הסטודנטים גרים לבד. אני באופן אישי גרה בבית עם שני הורים, ארבעה אחים וכלבה, כך ששקט הוא מצרך די נדיר. בתור סטודנטית שבשלוש השנים האחרונות היתה לומדת אך ורק בספריה בקמפוס, היה לי מאוד קשה עם הרעש בבית, ולכן אני ממליצה לכל מי שיכול למצוא את הפינה הכי שקטה שמאפשרת להתרכז בצורה מיטבית.