פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

מתכוננים לרעידת אדמה במחלקה להנדסת בניין

האם סטודנטים להנדסת בניין יסייעו לעירייה בנושא רעידות אדמה? במסגרת האקתון שקיימה המחלקה נתבקשו הסטודנטים לצאת למפות מבני מגורים שונים ברחבי באר שבע ולהעביר דוח נזקים ואפשרויות טיפול במקרה של רעידת אדמה באזור

סטודנטים מהמחלקה להנדסת בניין, קמפוס באר שבע, יצאו באחרונה לחקור מבנים ברחובות באר שבע כחלק מהאקתון שנערך במכללה. ההאקתון נערך לסטודנטים הלומדים בשנה ד' במחלקה להנדסת בניין, בקורס חדש וייחודי למכללה בשם "מיפוי וניתוח עמידות מבנים ברעידות אדמה", בהדרכתם של ד"ר אדי ליבוביץ ואינג' אלון אורליינס. הקורס מועבר כחלק מתכנית התמחות של המכללה בהנדסת מבנים ורעידות אדמה. הסטודנטים המשתתפים התבקשו לבחון מבני מגורים ברחבי העיר ולהכין דוח מפורט של עצמת הנזק, הערכת כמות נפגעים פוטנציאליים, והכל בהתאם לתרחיש רעידת אדמה שניתן להם כחלק מדרישות התחרות. הסטודנטים ניתחו את הנתונים שנאספו לפי עוצמת רעידת האדמה ובהתחשב בסוג האדמה ושיטות הבנייה באזור.

הממצאים שהעלו הסטודנטים נלקחו לבדיקה מקצועית של סגל ההוראה וכעת אלו מבקשים להעביר אותם לגורמים הרלוונטיים ברשות. תוצאות התחרות, כמו גם מסקנות עתידיות שיעלו בקורס, יכולים לתרום לעירייה ולגורמי החירום לתפקד בצורה יעילה יותר לפני רעידת אדמה ואף לאחר פגיעה של רעידת אדמה במבני העיר. כך לדוגמה, הסטודנטים יכולים להמליץ על מבנים הדורשים חיזוק ואף כיצד יש לחזק אותם כדי לעמוד בפגיעה של רעידת אדמה. בנוסף, בעקבות הניתוח, יכולים הסטודנטים למפות היכן יתרחשו הנזקים החמורים ביותר במקרה של רעידת אדמה והיכן יהיו מרבית הנפגעים. כך במקרה של רעידה וקריסת מבנים, יכולים ברשות להפנות כוחות חילוץ והצלה למוקדים ידועים מראש כמועדים להרס הרב ביותר.

"הצורך קיים וממשי", סיפר ד"ר דגן בקון-מזור, ראש המחלקה, "פנינו לעיריית באר שבע והצענו להם את הקורס כמעין פלטפורמה מקצועית בה הסטודנטים יכולים לייצר מפות הערכת נזק במקרה של רעידות אדמה, לכל האזור. מעבר לחיזוקים הנדרשים, המפות שיוצרים הסטודנטים יכולים לתת תמונה די-מדויקת של היערכות במצב של רעידות אדמה. אנחנו כמובן רק בתחילת התהליך וזו פעם ראשונה שהקורס מתקיים במתכונת זו, כחלק ממסלול ההתמחות הייחודי בנושא זה, אך בעירייה כבר הביעו עניין בתכנית ולבסוף התוצרים של הסטודנטים ישרתו את שתי המטרות – גם מבחינה לימודית וגם מבחינת היערכות הרשות למקרה של רעידת אדמה".