פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

להפוך את הפריפריה למרכז - מאמר דעה של פרופ' יהודה חדד

"צריך לקרב את הפריפריה למרכז", אמר יו"ר כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ, עם קבלת המנדט להרכיב את הממשלה. זו אמירה שגורה בפיהם של מקבלי החלטות, אך אף שהיא נשמעת טבעית מאין כמותה, היא מבוססת על קיבעון מחשבתי שגוי מן היסוד.

"הפריפריה", זו שעם קום המדינה הוטל עליה להגן על הגבולות ולפתח חקלאות והתיישבות, שינתה את דמותה ואופיה לאורך השנים. הקדמה הטכנולוגית, התחבורה, כבישים ורכבות קיצרו את המרחקים והטווחים, ועתה הגיעה גם העת לשנות את המונח "פריפריה". גיאוגרפית, לפחות, ערים במרחק שעה או שעתיים נסיעה מגוש דן, כבר אינן פריפריה בקנה מידה בינלאומי.

נתונים מדאיגים של הלמ"ס מהשנים האחרונות מצביעים על תהליך מתמשך של הגירה מהפריפריה למרכז, בעיקר אוכלוסייה צעירה ומשכילה. פער ניכר באיכות השירותים ומחסור במענה מספק במגוון תחומי החיים ימשיכו לגרור את יישובי הפריפריה לאותו מעגל בלתי נסבל של היעדר פיתוח וצמיחה כלכלית, שימשיכו להוביל להגירה למרכז ויחלישו עוד יותר את מרקם החיים בה. רק לאחרונה, למשל, הגישו משרדי התקשורת והאוצר את המתווה לפריסת סיבים אופטיים, תשתית חיונית שעל חברות התקשורת לפרוס ברחבי הארץ. וראו זה פלא - "הפריפריה" תיהנה מהפריסה רק בעוד עשור. יש לכך השלכות אדירות על היכולת למשוך חברות לפעול באזורים אלה, לפתח תשתית חיונית לעסקים, חברות, היי־טק, חברות הזנק ועוד.

זה הזמן לצאת מהתבנית שלפיה עיקר קיומנו הלאומי והחברתי מתנהל בגוש דן, ושכל מה שצריך הוא לקרב ולהנגיש את המרכז לתושבי הפריפריה. צריך להפנים את העובדה שלכל אזור בארץ יש חיים משלו, אופי משלו וייחוד משלו, ובמקום "לקרב את הפריפריה למרכז", צריך לחזק את הפריפריה, ולהפוך אותה למרכז בפני עצמה.

אי אפשר להסתפק ב"מלחמה בפקקים". תוכנית עומק צריכה לכלול עיגון בחוק של הטבות המס, בשילוב מדיניות של הפריית המקורות התרבותיים והכלכליים, חינוך, בריאות, תעסוקה, תרבות פנאי ועוד. כל אלו ישנו את המציאות, יעצימו את תושבי האזורים המרוחקים מהמרכז ויאפשרו להם לרצות לפתח את יישוביהם, ולא רק לחלום על מעבר למרכז.

את באר שבע, למשל, שצריכה לשמש עוגן מרכזי של המחוז הדרומי, מתקשה המדינה לפתח כמטרופולין משמעותית. לבירת הדרום יש פוטנציאל לא רק מבחינת עתודות הקרקע: זו עיר עם מרכזים אקדמיים, בית חולים, פארק היי־טק, ויש בה כל מה שנחוץ לעיר עצמאית. כשמרכז הארץ הופך לצפוף ומחירי הדיור בגוש דן מאמירים, אין שום סיבה שעיר כמו באר שבע לא תהפוך ליעד מבוקש לזוגות צעירים. 

כיוון המחשבה צריך להיות - הפיכת המרכזים העירוניים בפריפריה למטרופולינים. שיפור משמעותי בשירותי החינוך, הבריאות, פיתוח תעשייה ותחבורה מתקדמת, עלייה ברמת החיים בצפון ובדרום, העצמת התושבים וצמיחה כלכלית. להשקיע לא רק בכבישים ובמחלפים, אלא בתשתיות חינוך עם בתי ספר מובילים, מרכזי תרבות וספורט, רפואה מהשורה הראשונה ותשתיות פיזיות שיאפשרו לפתח את הכלכלה המקומית, כמו סיבים אופטיים, מרכזי פיתוח, מרכזי היי־טק, מרכזי הכשרה. כשתושבי הדרום והצפון יחיו בערים מובילות, מתקדמות וחדשניות, הם לא ימצאו עצמם מבלים שעות בכבישים בדרך לעבודה במרכז הארץ.