פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

הסימולטור שיעזור לילדים לעבור בדיקת MRI ללא הרדמה

בשורות משמחות: חוקרים וסטודנטים מהמחלקה להנדסת מכונות בקמפוס באר שבע, בשיתוף עם המרכז הרפואי סורוקה, פיתחו סימולטור שיעזור לילדים לעבור בדיקת MRI ללא הרדמה

מדובר בפרויקט חדשני שיחסוך הרדמה כללית מילדים, זמן מכונה יקר שיכול להיות מנוצל לטובת חולים אחרים ודאגות של הורים. הסטודנטים בר אזולאי, אביה בן שלום, ששון מקונן ואבי ברוך, בהובלתם ובהדרכתם של המרצים ד"ר אפי צמח וד"ר יואב ביטון, תכננו ופיתחו סימולטור הזהה למכשיר ה-MRI הקיים במערך הדימות של סורוקה והמדמה את פעולתו, ואשר הוצע כפרויקט גמר במכללה.

הפיתוח בוצע במהלך השנה בתיאום מלא עם רופאים מומחים בסורוקה ובהם פרופ' אילן שלף, מנהל מערך הדימות של סורוקה, ופרופ' דודי גרינברג, יו"ר חטיבת הילדים.

בתום שלב הפיתוח והתכנון, אפשר יהיה להתחיל בייצור הסימולטורים, בעלות של כ-50 אלף שקלים למכשיר - "מחיר זניח לעומת מחירו של מכשיר MRI אמיתי", ציין ד"ר צמח. "המטרה היא שהסימולטור יותקן בסורוקה בעוד כשלושה חודשים".

הפרויקט כולל מיטת מטופל חשמלית, בדומה למכשיר MRI, וכן מערכת בקרה המאפשרת לזהות תזוזה של הילד במהלך ההכנה, כולל חיווי למדריך ולילד על ידי תאורה מתאימה, ושאר מערכות תומכות - לרבות מערכת שמע שתדמה קולות מכונה בפעולה אמיתית ולחצן מצוקה.

ד"ר צמח: "זהו פרויקט פורץ דרך, ראשון מסוגו בארץ ובעל משמעות רפואית הלכה למעשה, בכך שיחסוך הרדמה כללית מילדים וזמן מכונה יקר". כדי לקבל תוצרים יעילים בבדיקת MRI, הנבדק צריך לשהות בתוך המכשיר ללא תזוזה למשך 10-20 דקות, דבר לא פשוט למבוגרים, קל וחומר לילדים. כאשר המטופל זז בזמן הבדיקה, התוצר פחות איכותי ואף לא ניתן לקריאה, מה שמאלץ את המטופל לבוא לבדיקה חוזרת.

פרופ' יהודה חדד, נשיא המכללה: "מוצר חדשני כזה יסייע רבות לצוות הרפואי ולציבור המטופלים, בדגש על ילדים".