פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

פרויקטים מתקפלים במחלקה להנדסת מכונות

בין הפיתוחים המעניינים של סטודנטים שנה ג' בקורס "תיכון ופיתוח 2": אלונקה לפינוי מהיר וכיסא גלגלים לשטח

בשנה השלישית ללימודי הנדסת מכונות בקמפוס אשדוד הציב ראש מסלול תכן ועיצוב המוצר, אביחי שורין, בפני הסטודנטים משימה מאתגרת: לפתח מוצר מתקפל שניתן לנשיאה בעבודת צוות המנוהלת מרחוק באופן וירטואלי. הסטודנטים נענו לאתגר בפיתוחים מעניינים, בהם אלונקה לפינוי מהיר וכיסא גלגלים לשטח.

שימי בשן, גלבוע אלקבץ ודור אשכנזי בחרו לפתח הוא אלונקה מתקפלת עם צירים המקלים על פריסתה וחוסכים זמן בפינוי הפצועים. "לאורך השנים ראינו כל מיני אלונקות - בצבא, במד"א ובמגרשי כדורגל - והבנו שיש צורך בשדרוג האלונקות הקיימות", הם מספרים, "החידוש באלונקה שלנו הוא שהיא בנויה מאלומיניום וניתן להחליף בה חלקים במקרה הצורך למניעת בלאי, ובכך תוחלת החיים של האלונקה ממושכת יותר משל הקיימות". יתרון בולט נוסף טמון, לדבריהם, בנוחות הפתיחה של האלונקה, שנפרסת כמו שטיח וציריה ננעלים. "כל ציר יכול להסתובב ל-90 מעלות, וכשהצירים נפתחים הם ננעלים עד שמשחררים אותם בלחיצת כפתור המובנה באלונקה".

במסלול תכן ועיצוב המוצר הסטודנטים מתכוננים לפרויקט הגמר כבר מהשנה השנייה בלימודים. "בכל סמסטר אנחנו נדרשים להכין פרויקט גדול. בקורס הספציפי הזה לא נדרשנו להראות תוצר פיזי, בגלל אילוצי התקופה - מה שהפך את הפרויקט למאתגר אפילו עוד יותר. למרות זאת, הצגנו בזום למרצים ולמנחים שליוו את הקורס פרויקט מתוכנן היטב, שאנחנו בטוחים שעוד נפתח בהמשך הדרך".

"הקורס היה מרתק ולקחנו ממנו הרבה לקראת השנה האחרונה בתואר", מספר רן כהן (27), שיחד עם שותפיו, דניאל קוגונובסקי, דימיטרי ולגין וגל אוירינג, פיתחו במסגרת אותו קורס מערכת לנסיעה בשטח עבור כיסא גלגלים.

"המטרה שלנו היתה לתת למשתמש את האוטונומיה לעבוד ולעבור בשטחים בצורה קלה", מספר כהן, "מתוך הנושא בו בחרנו להתמקד – נגישות לנכים - חשבנו על מה שחסר בשוק וגילינו שעלותם של מוצרים המסייעים לנכים על כיסאות גלגלים לנסיעה בשטח היא כ-2,500 דולר. לכן, פיתחנו מוצר מתקפל לנסיעה ולנשיאה שבנוי לשטח, בעלות מופחתת". לדבריו, היעדר מנוע חוסך עלות של כ-2,000 שקל, ואם המוצר יצא לשוק הוא עתיד לעלות ללקוח עד 1,000 שקל בלבד.

המוצר החדשני מתחבר ב"קליק" אל הגלגלים המקוריים של כיסא הגלגלים בצורה קלה, בסיוע אדם נוסף. מדובר בתוסף מתקפל הבנוי מצמד זוגות גלגלי שטח המחוברים באמצעות מוטות מתכתיים מתקפלים, כשהמבנה הייחודי שלהם מאפשר הרכבה קלה ככל האפשר. מוצר מאפשר לכיסא הגלגלים יותר יציבות ופחות נדנודים בשטח, בולם זעזועים ושומר על הגלגלים הקיימים בכיסא משחיקה.

"למרות שלפנינו עוד שנה משמעותית ומאתגרת בלימודים, אנחנו בטוחים שעוד נהפוך את החזון של הפרויקט שלנו למוצר חזק בשוק בעתיד הלא רחוק", מסכם כהן.