פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

"מגוון דעות - כנסת אחת"

בתחרות כרזות שקיימה כנסת ישראל לקראת יום הולדתה שמצוין מדי שנה בט"ו בשבט, זכו ניר מסיקה ושחר אוגלבו, סטודנט וסטודנטית מהמחלקה לתקשורת חזותית במכללה, במקומות הראשון והשלישי בהתאמה

ריבוי הדעות בנושאי חברה ותרבות בישראל גדול היום מאי־פעם, וחוזקה של הדמוקרטיה הישראלית נעוץ בייצוג הולם של כל מגזריה. בספטמבר האחרון יצאה הכנסת בקול קורא, שהופץ בקרב סטודנטים וסטודנטיות מתחומי העיצוב והאמנות. הסטודנטים התבקשו להגיש הצעות לתחרות כרזות, שתבטא את קשת המשמעויות הרחבה המאפיינת את הדמוקרטיה הישראלית. הכרזה הזוכה תופץ כאמור לקראת יום הולדתה של הכנסת במוסדות חינוך, בארגונים ממלכתיים ובכנסת עצמה.

כך, בשיאה של חופשת הקיץ, פשטו סטודנטים וסטודנטיות בוגרי שנה א' על הסטודיו (שהיה מיותם לרגל החופשה) של המחלקה לתקשורת חזותית וצללו לתוך העשייה. הם התחקו אחר דימויים שונים, תכננו קומפוזיציות וייצרו עוד ועוד סקיצות, תוך שילוב של צבע וטיפוגרפיה.

הכרזה של שחר אוגלבו, שזכתה במקום השלישי, מציגה את הרעיון "מגוון דעות - כנסת אחת" באמצעות שבעת המינים, ששחר בחרה להצמיח מתוך ענף מרכזי אחד כדי להדגיש את החיבור האיתן שביניהם. הכרזה של ניר מסיקה, שזכתה במקום הראשון, שואבת את השראתה מתבליט האבן ״שאי שלום ירושלים״ שעיצב האמן דני קרוון בשנת 1964. התבליט ממוקם בקיר הדרומי של אולם מליאת הכנסת והוא יצירה חשובה ומוכרת. בעבודתו, ניר מדמה את סך חלקיו של התבליט למגוון הרב־התרבותי המאפיין את החברה הישראלית ואת קשת הדעות של אזרחי המדינה, כפי שהיא מיוצגת בכנסת ישראל.

שחר וניר, כיום תלמידי שנה ב', נמנים עם המחזור הראשון של המחלקה לתקשורת חזותית שנפתחה במכללה בתשפ"ב. את הכרזות שהגישו לתחרות עיצבו בתום שנה עמוסה בלימודי טיפוגרפיה, פיתוח צורה, חשיבה עיצובית והעברת מסר, יחד עם קורסים תאורטיים בתולדות העיצוב והאמנות. השניים קיבלו פרסים כספיים ועבודותיהם מוצגות במשכן הכנסת.

ניר מסיקה, במקור מראשון־לציון, נחשף לראשונה ליצירתו של דני קרוון במסגרת טיול בית ספרי במשכן הכנסת. הוא מספר: "ביצירה של קרוון יש הרבה מאוד צורות גרפיות. צבעתי אותן בצבעים שונים והצגתי באמצעותן את רעיון הגיוון. הצבעים שבחרתי הם השתקפות של נופי ארץ ישראל היפה ומייצגים את הרב־גוניות שלה: גוני הירוק של הצפון, גוני האדמה של הדרום שבו קבעתי את ביתי. הוספתי להם גוונים כחולים, המייצגים את מקורות המים ואת השמיים התכולים, הנצחיים ושטופי השמש, אל מול גוני הצהוב־כתום משקפים את האזורים המדבריים".

שחר אוגלבו, תושבת אשדוד, הציגה כאמור את הרעיון באמצעות שבעת המינים. לאחר ששמה לב שנהוג לציין את "הפירות שנשתבחה בהם ארץ ישראל" בט"ו בשבט, שהוא גם יום הולדתה של כנסת ישראל, בחרה להשתמש בהם כמטפורה לרב־תרבותיות של החברה הישראלית, כאשר הענף הנושא אותם מסמל את האחדות, את המקום האחד שבו נשמעות כל הדעות הללו. בתחתית הכרזה הציבה שחר את הסמליל של הכנסת ובצמוד לו הכיתוב: "מגוון דעות - כנסת אחת" - בעברית, בערבית ובאנגלית, במטרה להנגיש את המסר בשלוש השפות.

שני הסטודנטים התרגשו מן הזכייה. שחר מספרת: "ידעתי שהכרזה שלי מעבירה את המסר והרגשתי שאני גאה בה, אבל לא רציתי לפתח ציפיות. כשקיבלתי את ההודעה, הייתי בהלם מוחלט". ניר: "שחר הייתה הראשונה שפתחה את ההודעה, והיא שלחה אותי לברר אם גם אני קיבלתי הודעה כזאת. במבט ראשון לא ראיתי מייל כזה, והיא שכנעה אותי לפתוח את תיבת דואר הזבל... ראיתי את הכותרת 'ברכותינו על זכייתך במקום הראשון', וכמובן שהופתעתי מאוד. ההכרה הזאת ביכולות שלנו נותנת הרבה מוטיבציה להמשך הדרך".

נוסיף ונאמר שכל חברי הסגל, ההנהלה והסטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית נרגשים וגאים על ההישג המרשים - ומצפים להצלחות של כולם, שיבואו בהמשך!