פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

לימודי הנדסת תעשייה וניהול

מה קורה כשרעיון מצוין פוגש טכנולוגיה עילית? ככל הנראה, לא יקרה דבר אם לא יהיה שם מהנדס תעשייה - החוליה הקריטית בכל תהליך משמעותי בתעשייה. פריצות הדרך הטכנולוגיות האדירות בעשור האחרון הציבו אתגרים חדשים בפני התעשייה בארץ ובעולם. דווקא בתקופה של מהפכה טכנולוגית ואלקטרונית מתפרצת, מתחדד הצורך במהנדס שייצור את התבניות ויתכנן את התהליך המתאים לכל אתגר וחידוש. רעיונות טובים יש בשפע - והאתגר הוא לפתח את הדרכים ליישומם.

הנדסת תעשייה וניהול היא תחום רחב המאגד נושאי הנדסה, כלכלה, מידע, ארגון וניהול. התחום מיישם עקרונות ושיטות מדעיות-הנדסיות של תכנון, תיכון, הפעלה ופתרון בעיות במערכות משולבות המורכבות מציוד, חומרים ואנשים.

מהנדס תעשייה וניהול הוא באופן מובנה, מקצוען רב-תחומי, השולט במגוון רחב של תחומי הנדסה וכלים לקבלת החלטות ניהוליות, כמו: תכן הנדסי, תהליכי ייצור, מודלים מתמטיים, חקר ביצועים, סטטיסטיקה ושיווק. אינטגרציה של המגוון הרחב של הידע בתחומים אלה ובתחומים נוספים, יוצר סינרגיזם בעבודת מהנדס תעשייה וניהול לתכלית של תכנון וניהול ברמה גבוהה.

לימודי הנדסת תעשייה וניהול מעניקים לבוגרים טווח רחב של כלים ומכשירים אותם לעסוק במגוון תחומים הנדרשים לשם קבלת החלטות ניהוליות ומציאת פתרונות הנדסיים למצבים חדשים: ניהול ותפעול של מערכות, ניתוח תהליכים, תכנון ושילוב מערכות מידע במערכת הארגונית, ניתוח אנליטי ואופטימיזציה של מערכות מורכבות, תכנון וקבלת החלטות בתנאי אי ודאות, חקר שיטות עבודה, ניתוחים כלכליים, שיווק, ניהול, אבטחת איכות ועוד.

התוכניות כוללות לימודי תשתית במתמטיקה, פיזיקה, הנדסה וקורסים תאורטיים ויישומיים בכל שטחי הנדסת תעשייה וניהול והממשקים לטכנולוגיות המתקדמות ביותר. בנוסף לידע התאורטי הרחב, מושם בתוכניות הלימודים דגש על הקניית ידע מעשי רחב והתנסות בעולם המעשה באמצעות עבודה מעשית וביצוע פרויקט בהיקף רחב.

תכנית הלימודים לתואר בהנדסת תעשייה וניהול בנויה מ- 125 נקודות זכות בקורסי חובה ועוד 40-35 נקודות זכות במקצועות בחירה. בשנה השלישית ללימודים, בהתאם לעמידה בדרישות תכנית הלימודים של המחלקה וצבירת נקודות זכות, הסטודנטים יחולקו ל-3 מסלולי התמחות:

1. מערכות מידע - מסלול המכשיר את הסטודנט למלא את התפקיד החשוב של אחריות לגישור בין הפעילות העסקית והאדמיניסטרטיבית של ארגונים, לבין מערכות המידע הממוחשבות התומכות ומאפשרות פעילות זו.

2. מערכות תעשייה - מסלול המכשיר את הסטודנטים לעבודה בתעשייה הכבדה בתפקידים הדורשים ידע, טכנולוגיה, שימוש באוטומציה, ברובוטיקה ובמערכות משובצות מחשב ליישומים תעשייתיים. הלימודים במסלול יאפשרו העמקת הידע ההנדסי והכישורים הטכנולוגיים הנדרשים במערכות תעשייה.

3. ניהול פרויקטים הנדסיים - מסלול ייחודי שבו הסטודנטים לומדים קורסים מתקדמים בניהול פרויקטים כגון: ניהול פרויקטי בנייה, ניהול פרויקטי תוכנה, ניהול פרויקטים בתעשייה, מעבדה בניהול פרויקטים, שימוש בתוכנות למעקב ובקרה על פרויקטים, שיטות לזימון פרויקטים ועוד. במסגרת מסלול זה הסטודנטים יכולים להתמחות במערכות בנייה והקמה.

בוגרי המחלקה זכאים לתואר .B.Sc בהנדסת תעשייה וניהול ורשאים להירשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים. בוגרי המחלקה מועסקים במפעלים ובחברות המובילים במשק, בהם אינטל, טבע, אלתא, אמדוקס, קמ"ג, אל־אופ, התעשייה האווירית ועוד.

 

לחזרה לבלוג של SCE