פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

זבל זורם תחת כפות רגליך

סטודנטים מבית הספר לאדריכלות הציגו מיזם פורץ דרך, שבו תובל פסולת ממוינת מבתי התושבים ועד למפעל המיון באמצעות תשתית צינורות ובאופן אוטומטי * המיזם הוצג כחלק ממאמץ משותף לייצר אימפקט סביבתי ועתיד ירוק יותר בנגב

קבוצת סטודנטים מבית הספר לאדריכלות בקמפוס באר־שבע הציגה תוכנית פורצת דרך לשינוי אופן הטיפול בפסולת בנגב. על פי התוכנית, שהוכנה במסגרת פרויקט שיתוף פעולה עם הפארק למחזור וחינוך סביבתי דודאים בנגב, פסולת תופרד במקור בבתי התושבים ותוזרם אוטומטית, ברשת של צינורות, למפעל המיון המתקדם בפארק דודאים.

הסטודנטים דור אדלשטיין, ליאור אטיאס ואילנית מנקחימוב גיבשו תוכנית מפורטת, הכוללת הדמיות של הצינורות החדשים ופריסתם ברחובות ובבתי התושבים בשכונת רמות בבאר־שבע. התוכנית תהווה מודל, שיוכל להיות מיושם בהמשך במוקדים נוספים בארץ. הפרויקט שואף לשנות את ה־habitat (סביבת החיים) בנגב ולייצר רצף בין העיר למפעל המיון באתר הטיפול בפסולת. הסטודנטים מציעים שורת צעדים נוספים וביניהם יצירת ציר הליכה המחבר את העיר ופארק דודאים, לשימוש עובדים והציבור הרחב, שיקום נחל דודאים העובר באזור, פיתוח קהילתי של שטחים חקלאיים בין העיר ופארק המחזור, ועוד.

הפרויקט הוא פרי תוכנית של בית הספר לאדריכלות, שבמסגרתה חברו קבוצות סטודנטים לארגונים מובילים בנגב וגיבשו תוכניות לשינוי סביבת החיים באזור. בפארק למחזור וחינוך סביבתי דודאים בנגב נרתמו מייד כששמעו על התוכנית והזמינו את הסטודנטים לסיור, שאפשר היכרות עם האתגרים התכנוניים שמציב משבר הפסולת ולמידה על פתרונות אפשריים המערבים את הקהילה.

בהמשך הגיעה למכללה ד״ר רעיה וולקן, מנהלת הפיתוח המדעי בחברה הכלכלית בני שמעון, וסקרה בפני הסטודנטים את המחקר העדכני בתחומי פסולת הבניין, הקומפוסט ועוד. כדי לאפשר לסטודנטים לגבש תוכניות עם היתכנות הנדסית, העמיד לרשותם פארק דודאים ייעוץ הנדסי־סביבתי, בהובלת נווה עין־גדי ממשרד נמרוד חלמיש. הנהלת הפארק סייעה גם לקבוצת סטודנטים נוספת, שתכננה בתים מחומרים ממוחזרים.

ד"ר גליה לימור שגיב, מובילת תחום הקיימות בבית הספר לאדריכלות: "הפרויקטים שפיתחו הסטודנטים מציעים מערכת יחסים חדשה ובריאה בין העיר לבין החצר האחורית שלה, במקרה הזה אתר הטיפול בפסולת, ובין התושבים לבין הפסולת שהם מייצרים באופן יום־יומי. כיום כולנו מפנים את הגב לחומרים המיותרים והמזהמים שלנו, ומעדיפים לשכוח מהם ולא לקבל אחריות על מה שאנחנו גורמים לסביבה, לטבע ולמתגוררים ליד המקומות האלו. הפרויקטים שהסטודנטים הציגו מכריחים אותנו להישיר מבט אל ההשלכות של אורח החיים שלנו ואל התוצאות של מדיניות ארוכת־שנים של הזנחת הטיפול הארצי בפסולת והפיכת הנגב לאתר התשתיות של המדינה. בית הספר לאדריכלות ב־SCE שואף לאתגר את דפוסי החשיבה הקיימים ביחס לתכנון ולבנייה, כך שערכי הסביבה והקיימות יוטמעו בעשייה האדריכלית ויסייעו בהפיכת מרחבי המגורים שלנו לבריאים וחסונים יותר בפני משבר האקלים".

ניר בר־דוד, מנכ״ל הפארק למחזור וחינוך סביבתי דודאים בנגב: ״כמרכז ישראלי לטיפול בפסולת ומחזורה וכמוקד ידע, אנו רואים חשיבות ראשונה במעלה בחינוך סביבתי של הקהילה ובשילוב כוחות עם האקדמיה כדי לייצר אימפקט. עתיד הקהילה בנגב כרוך בעתיד הטיפול בפסולת. פארק דודאים פועל להטמיע יחס נכון לפסולת בקרב קהילות מקצועיות, כבר משלבי ההכשרה המוקדמים, והדבר יפה בהחלט גם לתחום התכנון והבנייה. מתכנני העתיד צריכים לראות את שמירת הסביבה כערך מרכזי בגיבוש כל תוכנית. אנו מברכים על התוכנית משנת המציאות שהציגו הסטודנטים ומייחלים לכמה שיותר התפתחויות טכנולוגיות וחברתיות, שיאפשרו למדינת ישראל לצלוח את משבר הפסולת המחריף״.