פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

לימודי הנדסה הם מסלול הלימודים המבוקש בישראל

נתוני המל"ג שהתפרסמו בחודש אוקטובר מראים, כי לימודי ההנדסה הם לראשונה מסלול הלימודים הנלמד ביותר בישראל - בארץ לומדים את מקצועות ההנדסה 34,661 סטודנטים, המהווים 18.3% מהסך.

במכללת SCE שנת הלימודים תשע"ט נפתחה עם גידול של 8.2% במספר הסטודנטים מאז 2010 - למעלה מ-1,000 סטודנטים אשר החלו את שנתם הראשונה במכללה, ומהווים חלק מ-5,500  סטודנטים הלומדים במכללה במחלקות ההנדסה השונות ובמכינה הקדם-אקדמית.

נשיא המכללה, פרופ' יהודה חדד, התייחס במאמר דעה בתקשורת לסוגיית מחסור המהנדסים במשק.

"כדי למלא את המחסור במהנדסים המורגש בשנים האחרונות, יש צורך בגמישות אקדמית, שתשנה את צורת הלמידה לכזו המותאמת גם לתעשייה. יש ליצור מוקדי התנסות עבור הסטודנטים, להשקיע מאמצים בחיבור אנשי התעשייה לאקדמיה, ולשלב אל סגל ההוראה אנשי שטח, שמכירים את דרישות ההייטק. כך ייווצר מעגל משוב, שיאפשר לתעשייה ולאקדמיה לשלב כוחות בהצמחת עוד מובילאיי ישראלית.

"בנוסף, יש לפעול להגדלת מספר הסטודנטיות הנשים בחוגי ההנדסה. בכל התארים האקדמיים נשים מהוות רוב על ספסלי האקדמיה, אלא שבתחומי ההנדסה מהוות הנשים רק 27% מהלומדים.

"המדינה הצהירה כבר על תמיכתה בשילוב נשים בתעשייה ואף מתקצבת מוסדות אקדמיים על כל סטודנטית שבוחרת במקצועות ההנדסה; אך בסופו של דבר, נשים רבות בוחרות לא לעסוק בתחום, והשקעה של עשרות מיליוני שקלים יורדת לטמיון והמדינה מפסידה מהנדסות מוכשרות. יש צורך בתוכנית לאומית מקיפה שתשקיע מחשבה בשילוב נשים בלימודי ההנדסה ובשוק העבודה.

"נראה כי הנתונים מצביעים על פוטנציאל אדיר לצמצום המחסור, שתעשייה ההייטק זועקת לגביו כל כך, אולם לשם כך יש צורך בשינוי דפוסי חשיבה ובהקצאת המשאבים בצורה מושכלת יותר לעבר ניצול ההון האנושי לטובת צורכי המשק".