פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

ממצאים מדאיגים במחקר רכיבה בטוחה על אופניים חשמליים

67% מהנוער במחקר מעדיפים לרכוב על אופניים חשמליים על המדרכה ולא בכביש, בניגוד לחוק, ורובם אינם חובשים קסדה. כך עולה ממחקרן של פרופ' ופא אליאס, ראש המחלקה להנדסת בניין בקמפוס אשדוד של SCE, וד"ר ו' גיטלמן מהמכון לחקר תחבורה בטכניון.

קבוצת המיקוד של המחקר הייתה מורכבת מ-326 בני נוער והתצפיות כללו מעל 2,000 תיעודים של ילדים ובני נוער הרוכבים על אופניים חשמליים ב-225 אתרים ברחבי הארץ.

מתוך המחקר עולה גם, כי השימוש באופניים חשמליים בקרב בני נוער גבוה בעשרות אחוזים מהשימוש בדרכים אחרות (הליכה, נסיעה בתחבורה ציבורית ועוד). מספר נתונים מדאיגים שהוצגו במחקר היו קשורים לאי-המודעות של הרוכבים הצעירים שהשתתפו במחקר לחוק ולכללי בטיחות ואי-ההקפדה עליהם: 11% מבני הנוער שרכבו על אופניים חשמליים היו מתחת לגיל 16 (בניגוד לקבוע בחוק); 30% אחוזים מבני הנוער במחקר הצהירו שאינם יודעים מהי המהירות המותרת לרכיבה על אופניים; 30% מבני הנוער אינם מודעים לחוק בנוגע לחבישת קסדת בטיחות ו-73% רוכבים ללא קסדה; כמעט כל רוכבי האופניים עברו צומת על ידי רכיבה במעבר חצייה, ומהם 89% האיצו במעבר החצייה בזמן שחצו הולכי רגל במקביל.

במקביל לתצפיות נבדקו גם התשתיות לרכיבה, וגם כאן נמצאו נתונים מדאיגים - ב-92% מקטעי הרחוב במחקר לא נמצאו הסדרי רכיבה ובצמתים סמוכים למקטעי רחוב לא היו מעברי חצייה לחציית אופניים.