פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

אורח מיוון במחלקות להנדסת תעו"נ ולהנדסת תוכנה

הנה משהו שפתיחת השמיים מאפשרת לנו לעשות סופסוף: ד"ר פוטיוס ספירופולוס, עו"ד וקרימינולוג המתמחה בפשעי סייבר, מאוניברסיטת ווסט-אטיקה, הגיע למכללה לסדרת הרצאות וריתק את הסטודנטים

בשבוע החולף קיבלנו בברכה אורח מיוחד מיוון - ד"ר פוטיוס ספירופולוס (Fotios Spyropoulos) מאוניברסיטת ווסט-אטיקה (West Attica). ד"ר ספירופולוס הוא עו"ד וקרימינולוג המתמחה בפשעי סייבר, שנושא הדוקטורט שלו הוא הפצת אינפורמציה שקרית מנקודת מבט משפטית.

ראשונים זכו הסטודנטיות והסטודנטים במסלול "מערכות תקשורת וסייבר" מהמחלקה להנדסת תוכנה בקמפוס אשדוד, לשמוע מד"ר ספירופולוס הרצאה מרתקת בנושא פייק ניוז והתמודדות חקיקתית ברחבי הגלובוס עם התופעה.

ההרצאה פתחה לסטודנטים מבט על היבטים סוציו-טכנולוגיים כחלק מהכשרתם כמהנדסי תוכנה המתמחים באלגוריתמי תקשורת, ניתוח רשתות חברתיות, והתמודדות עם מגוון אתגרי סייבר.

בהמשך התארח ד"ר ספירופולוס בקמפוס באר שבע, במסגרת הקורס "מערכות מידע בחיי הפרט והחברה" של התואר השני להנדסת תעשייה וניהול, אותו מלמדת ד"ר עדי כץ. הרצאתו על פייק ניוז ריתקה את הסטודנטים, שלמדו על דרכים שונות למניעת הפצת פייק ניוז, על האתגרים שהטכנולוגיות החדשות (כולל אינטליגנציה מלאכותית ולמידת מכונה) מציבות, על חוקים, ענישה וגישות משפטיות שנוקטות מדינות שונות ברחבי העולם בטיפול במפיצי שקרים באינטרנט וברשתות החברתיות. ד"ר ספירופולוס העביר בצורה מרתקת והומוריסטית, ודרך סיפורים על מקרים שונים (case studies) הציג את המתח שבין הזכות לחופש הביטוי מצד אחד, לבין השלכות של הפצת שקרים (בהקשרים פוליטיים, רפואיים, ועוד) מצד שני. בהרצאתו התייחס גם להפצת פייק ניוז בימים אלה ברשתות סביב הפלישה הרוסית לאוקראינה. 

הקורס "מערכות מידע בחיי הפרט והחברה" עוסק בהשפעות הרבות שיש לטכנולוגיות דיגיטליות על אנשים, קהילות, ועל האנושות כולה. בקורס ניתן דגש על הקשר בין אתיקה לטכנולוגיה, ונלמדים נושאים כמו בריונות ברשת, שיימינג, התמכרות, עומס מידע, השפעת הטכנולוגיות על ההתנהגות האנושית ועוד. 

מהנדסים המפתחים טכנולוגיות מתקדמות חייבים להיות בעלי ראייה ביקורתית, ולהבין שטכנולוגיות חדשות מביאות אתן לא רק פתרונות אלא גם בעיות חדשות. לכל טכנולוגיה צדדים חיוביים, אך גם צדדים לא צפויים. במסגרת "מהנדסים לעולם טוב יותר", מצויה גם האחריות של המהנדסות והמהנדסים על ההשלכות של ההמצאות הטכנולוגיות שלהם על העולם.