פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

לראשונה: "כימיתון" - האקתון בנושא כימיה לתלמידי התיכונים באשדוד

תחרות ה"כימיתון – חדשנות בעולם הכימיה" התקיימה במסגרת שיתוף פעולה בין המחלקה להנדסה כימית במכללה, חברת אדמה-אגן, עיריית אשדוד ומשרד החינוך * בתחרות השתתפו עשרות תלמידי כיתות י"א-י"ב, שהתבקשו למצוא פתרונות בתחום הכימיה לבעיות עמן מתמודדת האנושות

מדי שנה כל אדם בישראל מייצר כ-125 ק"ג זבל, שהורס את כדור הארץ. מספר בני האדם על כדור הארץ הולך ועולה, אך החקלאות לא עומדת בקצב. כ-20 אנשים בארה"ב לבדה מתים מדי יום בזמן שהם מחכים לתרומת איברים. אלו הבעיות שהוצגו ל-50 תלמידי תיכון באשדוד הלומדים במסלולי הכימיה במסגרת תחרות של חברת אדמה אגן והמחלקה להנדסה כימית של קמפוס אשדוד. בתחרות התבקשו התלמידים, במשך 11 שעות בלבד, ליזום, לתכנן ולהציג פתרונות אפשריים לבעיות אלה.

בתחילת התחרות הציגו נציגי אדמה-אגן ומכללת SCE את האתגרים עמם יתמודדו התלמידים במהלך הכימיתון. האתגר הראשון שקיבלו התלמידים הוא נושא פסולת המזון. על התלמידים הוטל למצוא פתרון יעיל מבחינה בריאותית וסביבתית לצמצום וטיפול בפסולת מזון. האתגר השני עסק בנושא החקלאות העולמית ושיפור התנאים לצמחים. התלמידים התבקשו למצוא דרך לשיפור הפיזור של החומר הפעיל להגנה על הצמח דרך השורשים, העלים או בכל דרך אחרת. באתגר השלישי הציגו לסטודנטים בעיה מתחום הרפואה – פיתוח ביו-חומר והדפסת רקמות במדפסות תלת-ממד לצרכי יצירת איברים להשתלה.

התלמידים התחלקו לקבוצות וכל קבוצה התבקשה לבחור נושא אחד להתמקד בו ולמצוא, תוך 11 שעות בלבד, פתרון ישים לבעיה שהוצגה. כל קבוצה קיבלה ליווי צמוד של סטודנטים הלומדים במכללה, בהם סטודנטים להנדסה כימית, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת מכונות, הנדסת תוכנה ווהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, ועזרה של צוות עובדים שהגיעו מחברת אדמה-אגן לצורך התחרות.

בערב, בסיום התחרות, הציגו הקבוצות את הפתרונות שעבדו עליהם במשך כל היום בפני ועדת שיפוט שהורכבה מאנשי אקדמיה ועובדי אדמה-אגן. הצוותים שזכו היו "הקבוצה הפונקציונאלית" מתיכון מקיף ז', שזכו במקום הראשון, והציגו פתרון יעיל ל"הובלה חכמה" של חומרים להגנת הצומח, תוך צמצום החשיפה הסביבתית לחומרים פעילים. קבוצת KMS, גם היא ממקיף ז', זכתה במקום השני והציגה פיתוח של "ביו-חומר" להדפסת רקמות במדפסות תלת-ממד. למקום השלישי הגיעה  קבוצת "מכונות הכתיבה" מתיכון מקיף ג', שהציגו פתרון יעיל מבחינה בריאותית וסביבתית לצמצום וטיפול בפסולת מזון.

ד"ר מיכל גולדנברג, ראש המחלקה להנדסה כימית בקמפוס אשדוד, סיפרה: "מטרת התחרות היא להציג לתלמידים את עולם הכימיה והאפשרויות המדהימות שידע בתחום הכימיה מאפשר בכל תחום שרק אפשר לחשוב עליו. שום דבר לא מתקיים בלי כימיה – זוהי  אבן היסוד לכל הפיתוחים הטכנולוגיים והבסיס לכל תהליך והמצאה. האתגרים שהצגנו לתלמידים הם אתגרים מהחזית של כל מחלקת מחקר ופיתוח באוניברסיטאות ובמעבדות המובילות בעולם. לאתגרים הללו אין פתרונות קסם, אך אנו מאמינים כי התלמידים יצליחו לקחת חלק במציאת פתרונות אפשריים לא פחות מאנשים המומחים לתחום. העובדה שהם צעירים, עם ראש פתוח ומחשבה שונה הם יתרונות אדירים ואני מאמינה כי חלק מהפרויקטים שנראה בתחרות יוכלו להוות פתרונות אפשריים בעתיד".

אביהו דייגי, מנהל מפעל אדמה אגן בירך את התלמידים: "לימודי הכימיה היא בחירת המקצוע הנכון. היום כולם מבינים טוב יותר שהחיים הם כימיה. רפואה, מזון, טקסטיל, חומרי ניקוי וריח ואפילו אהבה בין אנשים. המיזם הנפלא הזה בא בהלימה עם ערכי החברה שמעצימה את עובדיה, את לקוחותיה ואת שותפיה בקהילה ובפרויקט זה אתם הקהילה שלנו. אני רואה בעיניכם את הלהט ללמוד, להבין ולדעת יותר ותחרות זו היא הזדמנות נפלאה להעמיק בלימודי הכימיה. המיזם מוכיח שבעבודה משותפת וטובה של החברה עם האקדמיה ומינהל החינוך ניתן להגיע לפתרונות פשוטים וטובים ועל כך תודה לכל השותפים והעוסקים במלאכה".

אילנה סיסו, מנהלת קשרי קהילה באדמה אגן, שיתפה: "הכימיתון הינו סנונית ראשונה בעיר אשדוד לחשיפת מקצוע הכימיה לתלמידי התיכון בשותפות מלאה של התעשייה, האקדמיה, הרשות העירונית ומשרד החינוך. התוכנית הוכיחה שהעבודה המשותפת הינה שילוב מנצח להצמחת דור העתיד. תלמידים אלה הם החוקרים וממציאי העתיד של מדינת ישראל. אדמה אגן שמחה להיות שותפה ולקחת חלק בחיזוק תלמידי הכימיה ורואה בהם את דור ההמשך לתעסוקה בחברת אדמה. כשאחת או אחד מכם יזכה בפרס נובל לכימיה תזכרו היכן התחלתם".

לירון באתאשוילי, תלמידה בת 17 מתיכון מקיף ז', בת לעובד בחברת אדמה-אגן, השתתפה בתחרות וסיפרה: "כימיה מאפשרת לי ללמוד על החיים והעולם יותר לעומק. התחרות היא הזדמנות עבורנו להתנסות באתגרים שמציבים החיים האמיתיים, להבין יותר לעומק את עולם הכימיה בעזרת סטודנטים ועובדים מהתחום ולנסות לעשות דברים בעצמי. בקבוצה שלנו החלטנו ללכת לכיוון של האתגר השלישי, וחשבנו לפתח רקמות לחידוש העור כדי לכסות צלקות או כוויות. אני מקווה שנציג פתרון איכותי לבעיה עמה מתמודדים עשרות אלפי בני אדם בישראל ועוד מיליונים בעולם".