פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

מזניקים את המחקר לשלב היישום

היחידה לפיתוח עסקי של המכללה מקדמת מחקרים וטכנולוגיות לכדי חברות הזנק ומציבה את SCE כמנוע מחקרי מרכזי להקמת תעשיית הייטק בת־קיימא בנגב

היחידה לפיתוח עסקי פועלת במכללה מזה שנתיים, בהובלת לירן פאליק טבת, במטרה לאתר מחקרים, טכנולוגיות ופרויקטים של חוקרים וסטודנטים ולהקים בהשראתם חברות הזנק, או להטמיעם בחברות קיימות.

היחידה פועלת במלא המרץ לאתר שותפויות, להרחיב את האקו־סיסטם של עולם היזמות ולהציב את אזור הדרום כערוץ רלוונטי ואטרקטיבי להקמת מיזמים פורצי דרך בישראל. הפעילות בדרום והקשר לאזור מאפשרים לנו להקים חברות באזור, במטרה לבנות בו תעשיית הייטק בת־קיימא - כש־SCE היא המנוע המחקרי הדוחף והיוזם את התהליך. 

במסגרת זו הקימה המכללה את SCE טכנולוגיות, חברת מסחור שנועדה לקדם גופים עסקיים ולהקים חברות סטארט־אפ על בסיס המחקר שנעשה במכללה. בשנה האחרונה הוקמו שלוש חברות בתחומי הקלינטק, הרפואה והמוטור־טק, והיחידה ממשיכה לפעול, בשיתוף פעולה רחב עם גופים עסקיים, במטרה לקדם פתרונות מים, פוד־טק, נצילות אנרגטית ופתרונות רפואיים מגוונים.

החברות שהוקמו:

קופטר בע״מ: מחקר שביצעו החוקרים אושרה ספיר ומגל ספיר הבשיל לכדי הקמת חברת סטארט־אפ, בהשקעה של חממת אינגב. החברה מפתחת טכנולוגיה ייחודית, שתשים קץ לסכנות הכלור בבריכות השחייה ובמתקני ג'קוזי וספא. הכלור נמצא בשימוש כחומר חיטוי במערכות מים עוד מתחילת המאה ה־20. הוא תורם אומנם להרס חיידקים ומחוללי מחלות אחרים, אך יש הטוענים שהוא גם מחולל מחלות, כמו אסתמה ואף סרטן.

אקונומוטור אינווישיין בע״מ: החברה קמה בסיס מחקר שביצעה קבוצת חוקרים מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה: צבי ויינר, בוריס אפשטיין, ד"ר דמיטרי ביימל ומקסים רדקין. בהקמת החברה השקיעה חממת קאנגב, שמאחוריה עומדות החברות פריגו ו־Ourcrowd.

הפיתוח הוא תוכנה המבקרת מנועים סינכרוניים לרכבים חשמליים. בעולם שבו מתרחב המעבר לשימוש ברכב חשמלי, המשמעות של שיפור ביצועי המנוע היא קריטית. שיטת הבקרה, המבוססת על התוכנה שפותחה ב־SCE, מאפשרת לחסוך עלויות רבות בייצור רכבים חשמליים ואף לשפר משמעותית את ביצועי המנוע. זוהי פריצת דרך טכנולוגית, שתוביל לשינוי מהותי בפיתוח מנועים חשמליים. 

Sea bd: קבוצת חוקרים הכוללת את פרופ' מחמוד חליחאל מאוניברסיטת בן־גוריון בנגב, ד"ר אושרת אונטמן מ־SCE וחוקרים נוספים, פיתחה תרופה לטיפול עורי בווירוסים - בשילוב CBD מצמח הקנביס עם חומרים טבעיים נוספים. בחברה השקיעה חממת קאנגב, שמאחוריה עומדות החברות פריגו ו־Ourcrowd. 

הפיתוח מאפשר לפגוע במנגנוני הווירוסים השונים בשלבים שונים של חייהם, ובכך משבש את התפתחותם וקוטל אותם. יש לו יתרון על תרופות אחרות בשוק, שהווירוסים כבר פיתחו עמידות אליהן.