פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

הזמנת אוטובוס בלחיצת כפתור

סטודנטים מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה הציגו בכנס הפרויקטים האחרון מגוון פתרונות ומכשירים היכולים לפתור בעיות רבות בחיינו * אחד הפרויקטים עוסק בבעיה שכולנו מכירים – תחנות האוטובוס והפחד שהוא לא יעצור לנו

באחרונה התקיים כנס הפרויקטים של המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוס באר שבע. במסגרת הכנס הציגו הסטודנטים המסיימים את הלימודים את הפרויקטים עליהם עבדו במהלך השנה האחרונה. הפרויקטים עסקו במגוון נושאים והציגו פתרונות מתחום הנדסת החשמל לבעיות או אתגרים שונים.

אחד הפרויקטים הבולטים בכנס עסק בתחום התחבורה הציבורית. הסטודנטים מבורך פרג'ון ויבגני סברדלוב, יחד עם המנחה ד"ר משה זוהר, הציגו פתרון פשוט אך מתוחכם למשתמשי האוטובוסים. במחקר שביצעו השניים הם גילו, כי זמן רב בנסיעות האוטובוסים מתבזבז על עצירות בתחנות למרות שאין נוסעים רלוונטיים לאותו הקו. בעיה נוספת היא שלעתים האוטובוס לא עוצר כלל כי הנהג לא מזהה נוסעים בתחנה.

הפרויקט של פרג'ון וסברדלוב כולל מכשיר הנמצא בתוך האוטובוס, היוצר קשר עם מכשיר נוסף הנמצא בתחנת האוטובוס. נוסע המגיע לתחנה לוחץ על כפתור לאוטובוס בו הוא חפץ. כאשר האוטובוס עצמו מתקרב לתחנה, המכשיר בתחנה מאותת לנהג שעליו לעצור, שכן יש נוסע בתחנה המעוניין בנסיעה. כך, נהג האוטובוס יודע האם יש לו נוסעים רלוונטיים בתחנה, והנוסעים יכולים להיות שקטים שהאוטובוס אכן יעצור להם. "היום אוטובוסים רבים רואים נוסעים מחכים בתחנה ועוצרים - אם אף אחד לא עלה זה בזבז זמן יקר לשאר הנוסעים באוטובוס", סיפרו השניים. "עשינו את המחקר שלנו על קו ירושלים-אשקלון. בנסיעה של כ-90 דקות מדדנו עיכוב של 12-18 דקות בממוצע, בגלל עצירות סרק בתחנות בלי נוסעים רלוונטיים. המערכת שלנו יכולה לפתור בעיה זו ולצמצם את זמני הנסיעות. כך גם חסכנו לחברת האוטובוסים וגם לנוסעים".

במהלך הכנס הוצגו כאמור פרויקטים רבים של כלל הסטודנטים בשנה ד' במחלקה. פרופ' ויקטור קגלובסקי, ראש המחלקה, סיפר: "במהלך הכנס ראינו פרויקטים מאוד מתקדמים, שמראים את מידת ההבנה העמוקה של מקצוע הנדסת החשמל והאלקטרוניקה. הסטודנטים יישמו את מה שלמדו במהלך לימודיהם בתואר לפרויקט אחד, מקיף, המציע פתרון לבעיה או שיפור למוצר קיים מחקרית או תעשייתית.  אנחנו במחלקה שמחים שהסטודנטים שלנו מציגים  פרויקטי גמר ברמה גבוהה וממשיכים ללימודים מתקדמים. רבים מהם ממשיכים ללימודי תואר שני מחקרי ויישומי אצלנו במחלקה. אני גאה בסטודנטים שלנו ומאחל להם הצלחה רבה בהמשך דרכם המקצועית בעולם ההנדסה".