פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

מישהו לנגן איתו: הפיתוח החדש שיכניס קצב לנגנים בבידוד

משבר הקורונה מחייב אנשים רבים לשבת בבידוד במשך ימים, אם לא שבועות. אחת הדרכים להפיג את השעמום היא לנגן על הגיטרה שצוברת אבק בפינה. שני סטודנטים שנמצאים לקראת סוף התואר הראשון חשבו על דרך להפחתת הבדידות באמצעות ליווי מוזיקלי של תופים ללא מתופף

בימים אלו עובדים נווה אליר (31) וצביאל הנגבי (28) על פרויקט הגמר שלהם, לקראת סיום התואר הראשון בהנדסת מכונות בקמפוס באר שבע. מדובר ביצירת רובוט תיפוף קטן המעוצב בצורת עכביש ונקרא "עכביט". רובוט זה אידיאלי למי שנמצא בבית ומנגן לבדו, אך ניתן לשימוש גם עבור מי שמנגן עם חבריו ואף מי שאינו מנגן כלל.

ה"עכביט" יכול להיצמד באמצעות וואקום למרבית המשטחים הקיימים, ביניהם ארונות, שולחנות גיטרות וכל דבר שיכול להפיק צליל. לרובוט ארבע רגליים של תיפוף ורגל חמישית המחוברת ל"שייקר" המוסיף מקצב והוא מתופף לפי קצב אותו יגדיר המשתמש מראש. "גם מי שלא יודע לנגן יוכל להשתמש ברובוט", מספרים הסטודנטים אליר והנגבי, "כל מה שהמשתמש יגדיר לרובוט, יישמע טוב כי זה עובד אוטומטית לפי מרווחים מוזיקליים מוגדרים מראש".

"בדקנו בספרות ומצאנו שרובוטים מוזיקליים בעבר נוצרו בעיקר בבנייה עצמית וחד-פעמית, זאת בעיקר מכיוון שרובוטים אלו אינם פשוטים לשכפול ושיווק, בניגוד לשלנו". את הרעיון לפרויקט לקח לאליר והנגבי זמן להגות, "רצינו מוצר שיש לו פוטנציאל להגיע להרבה אנשים, שיהיה קומפקטי, קל ופשוט להתקנה וכמובן שאנשים ירצו להשתמש בו. גילינו שיש הרבה נגני גיטרה שישמחו לליווי תופים, זה מוסיף להם מגוון צלילים ועוזר להם לשמור על קצב אחיד".

"בתור מפיק מוזיקלי לשעבר, היה לי ברור שפרויקט הגמר שלנו יהיה קשור למוזיקה", מספר נווה אליר. "למנחה שלנו בפרויקט, ד"ר איתן פישר, יש מחקר בנושא רובוטים ומוזיקה ולאחר שנחשפנו לזה, הבנו שבתחום הזה נתמקד". כיום הרובוט בשלבי אב-טיפוס וכבר בוצעה הפעלה ראשונית. "אחרי שהפצנו את סרטון ההפעלה הראשונית של הרובוט, אנשים התחילו להתעניין במוצר", מספרים הסטודנטים, "נגן מקצועי מארצות הברית כבר פנה אלינו בבקשה שנבנה לו כמה כאלה. הגיעו אלינו גם בקשות להשקיע במוצר שלנו ומפיק מוזיקלי פנה אלינו עם הצעה ממשית לפיתוח המוצר עבורו לצרכי מסחר".

"אנחנו כבר יודעים שהרובוט חיוני ומושך תשומת לב כך שאין לנו ספק שיהיה לו ביקוש, במיוחד בימי קורונה בהם אנשים רבים מוצאים עצמם משתעממים בבידוד. לצרכי פנאי הוא מעולה ומושך התעניינות כי הוא מגניב, מרבית התגובות שאנחנו מקבלים עליו זה שהוא 'קול' ושישמחו לנסות אותו". במבט לעתיד, השניים חושבים כיצד ייקחו את הפרויקט קדימה ואיך ינגישו את המוצר לציבור הרחב, זאת על אף אמונתם במוצר ובביקוש שלו.