פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

כיצד משפיעה הבינה המלאכותית על הנדסת המכונות ועל שוק העבודה בתחום?

AI היא טכנולוגיה נפוצה ומרתקת שמציעה אפשרויות מרהיבות למהנדסי מכונות. אילו הזדמנויות ואתגרים היא מזמנת, וכיצד היא מסייעת ביצירת תפקידים חדשים, בשיפור הפרודוקטיביות, הביצועים והאיכות בעבודה / ד"ר זיו ברנד, המחלקה להנדסת מכונות, קמפוס באר שבע

תפקידו של מהנדס המכונות הוא מרכזי בתחום ההנדסה. הוא אחראי לפיתוח ובניית מוצרים ומערכות מכאניות המאפשרים את האינטראקציה שלנו עם העולם הפיזי במגוון רחב של תחומי יישום, בהם חלל ותעופה, תחבורה, רפואה, תעשייה, רובוטיקה ועוד. מהנדסי המכונות משתמשים כיום בידע ובכלים מתקדמים בתחום הבינה המלאכותית ולמידת המכונה כדי לשפר ולייעל את תהליכי הפיתוח והתכנון של המערכות, וכן על מנת להבין באופן מעמיק את התופעות הפיזיקליות המתרחשות בתוך המערכות.

מהי בינה מלאכותית AI?

בינה מלאכותית (Artificial Intelligence, AI) היא טכנולוגיה נפוצה ומרתקת שמציעה אפשרויות מרהיבות למהנדסי מכונות. בינה מלאכותית מתייחסת ליכולת המחשבים והמערכות ללמוד ולהבין מידע, לתהליכים של חישוב, לקבלת החלטות ולביצוע משימות בצורה עצמאית. מטרת הבינה המלאכותית היא ליצור מכונות שיכולות לבצע משימות מורכבות בצורה חכמה ואפקטיבית, כמו תפקוד אנושי לצד יכולות של חיזוי ואופטימיזציה לבעיות מורכבות ועוד אפשרויות רבות. ה-AI משתמשת בידע ובנתונים כדי לקחת החלטות, לזהות דפוסים, לתכנת ולשדרג את עצמה בתהליכים של תכנון, למידה, עיבוד נתונים, חיזוי ועוד. 

יתרון יחסי בעולם המתפתח

השילוב של AI בהנדסת מכונות משנה באופן משמעותי את שוק העבודה, ומציג הזדמנויות לצד אתגרים חדשים. שינוי זה מאופיין ביצירת תפקידים חדשים, שיפור הפרודוקטיביות בעבודה, שיפור בביצועים ובאיכות. כך למשל, מהנדסי מכונות בתחום הרובוטיקה והבקרה עושים שימוש נרחב בבינה מלאכותית בכדי לשלוט על תנועה של הפלטפורמות שונות כמו כלי רכב, רחפנים ועוד, תוך שימוש בלמידת חיזוק, כלומר שיפור ביצועים בזמן אמת בהתבסס על הצלחה וכישלון. 

האינטגרציה בין AI למהנדסים

מהנדסי הבקרה משלבים יכולות AI לשליטה על משתנים פיזיקליים במערכות דינמיות, כמו למשל הפחתת רעידות מכאניות במערכות יבשתיות, ימיות, תעופה וחלל. מהנדסי מכונות בתחום החישובים משתמשים ביכולות הבינה המלאכותית לפיתוח מודלים לחיזוי התנהגות של מערכות, למשל מודלים לחיזוי התפתחות כשל של שבר בעצמות גוף האדם המהווים כלי תומך להתערבות כירורגית. 

מהנדסי מכונות בתחום התכן, המהווים חלק מרכזי בפיתוח מערכות מכאניות עושים כיום שימוש בכלי AI בשלבי התכנון המכאני, הם נעזרים ביכולות ה-AI לבצע אופטימיזציה לתכן המכאני תוך התחשבות בשיקולים ואילוצים רבים, למשל תכנון אווירודינמי למטוסים, רכבי פורמולה ועוד.

לסיכום, מהנדסי מכונות בעלי ידע בבינה מלאכותית ולמידת מכונה הם בעלי יתרון יחסי בעולם המתפתח ומאפשרות להם להיות מומחים בפיתוח מערכות בחזית המדע והטכנולוגיה. לכן, בין מגוון האפשרויות ללימודי תואר בהנדסה ב-SCE, מציעה המחלקה להנדסת מכונות תכנית הלימודים המותאמת לצורכי השוק ולהתפתחות הטכנולוגית-מדעית העולמית. התואר הנדסת מכונות, קל וחומר תואר שני בהנדסת מכונות, מקנה ידע וכלים בתחום הבינה המלאכותית, אשר מאפשרים להם להיות בקדמת המדע, הצרכים והדרישות העולמיות.