מערכת שמסייעת לבחירת רכב חשמלי שתואם לדרישות הלקוח

מציג: פרופ' ברוך קרן
שותפים: פרופ' יוסי חדד, ד"ר דמיטרי אלברג
ארגון: SCE

רכב איכותי הוא רכב שעומד בדרישות הלקוח וממלא את צרכיו. בשנים האחרונות אנו עדים למעבר לכלי רכב חשמליים, בגלל היתרונות שלהם בהשוואה לכלי רכב רגילים. השוק מציע כיום מאות דגמים של רכב חשמלי במגוון מחירים, ביצועים ומפרטים. מספר דגמי המכוניות החשמליות בשנת 2023 כבר עלה על 300.

מגוון רכבי החשמל מהווה אתגר לכל מי שרוצה לקנות רכב חשמלי התואם את דרישותיו ולצורך מילוי צרכיו הספציפיים. זיהוי הרכב המתאים ביותר ללקוח, הוא אתגר גם למוכרים וקמעונאים, שמנסים לעזור ללקוחותיהם לרכוש את הרכב החשמלי המתאים ביותר להם, מתוך סט נתון של מכוניות שהם מוכרים.

רכישת רכב חשמלי היא בעיית החלטה עם קריטריונים רבים, כמו מחיר, צריכת אנרגיה, מפרטים טכניים ומפרטים ארגונומיים. לכן, יש צורך במערכת תומכת החלטות שתסייע לקונים ולמוכרים להתאים מכונית חשמלית העונה ככל שאפשר על דרישות הלקוח, מתוך מה שמוצע.

בהרצאה זאת נציג מערכת שתומכת במוכרים ובלקוחות, המבקשים למצוא רכב חשמלי ללקוח מסוים, שתואם את צרכיו ודרישותיו כפי שהגדיר. המערכת מאפשרת לדרג קבוצה של רכבים חשמליים המוצעת בשוק, בהתאם לצרכי הלקוחות ודרישותיהם. במקביל, המערכת גם מזהה את המאפיינים, שבהם רכב חשמלי מסוים (גם אם הוא מדורג גבוה), אינו תואם את דרישות הלקוח (אפס התאמה של המאפיין).

המערכת שפיתחנו מקצה ערך התאמה לכל מאפיין של רכב בהתאם לדרישות הלקוח. ערך 1 מציין התאמה מלאה של רכב ספציפי לדרישת הלקוח בנוגע למאפיין זה; ערך 0 מציין אי התאמה מוחלטת; ערך התאמה בין 0 ל-1 מציין התאמה חלקית, ערך שמחושב על פי העיקרון של הקבוצות העמומות (Fuzzy set) .

אנו נדגים כיצד המערכת פועלת ומדרגת מכוניות חשמליות עבור לקוח ספציפי. בסוף ההרצאה נציג את ההצעה של תוכנת ה- Chat-Gpt למכונית המומלצת ביותר ואת המכונית השנייה בדירוג, מתוך מאגר הנתונים שאנחנו בחנו.