מציג: מר אמנון מרגלית
ארגון: מכללת מסד

עולם האיכות עוסק בדרך כלל בארגונים תעשייתיים ובתחומים כמו מזון, תעופה, מתכת וכדומה. ההרצאה תדליק זרקור על תחום לא מוכר לאנשי האיכות – מערכת האיכות של שירותי הדם של מגן דוד אדום.

מאחורי מנת הדם שמקבלים יולדת, חולה או פצוע, עומד מערך שלם של איכות שדואג לכך שמנת הדם תהיה באיכות הנדרשת ללא פשרות, בכמות הנכונה, בהרכב הנכון ותוך פעילות מונעת סיכונים ברמה הגבוהה ביותר.

מערכת האיכות של שירותי הדם פועלת מכוחו של חוק מגן דוד אדום, כשמעבדות בנק הדם מוסמכות ע"י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות.

כמו בכל תהליך, מערכת האיכות של שירותי הדם מטפלת בארבעת הגורמים הבונים כל תהליך (ארבע ה-M): שיטות (METHOD),  כוח אדם (MAN POWER), ציוד (MACHINE), חומר (MATERIAL).

כוח האדם מחולק לגורמים מקצועיים, שכל אחד בתחומו, החל ממתאמי ההתרמות, דרך שרשרת האספקה ועד המתרימים, חייב לקבל הסמכה לאחר הכשרה מתאימה, לימוד מעשי ועמידה בבחינה מחמירה.

התקנים, הנהלים והשיטות המהווים את עמוד השדרה של פעילות האיכות מתעדכנים חדשות לבקרים בעקבות איסוף וניתוח נתונים, מחקרים ומידע רב המתקבל מבנקי דם ברחבי העולם, תוך שיתוף פעולה פורה שבו החלפת ידע היא מצילת חיים ממש.

בשירותי הדם משתמשים בציוד מהרמה הגבוהה ביותר, החל מציוד ההתרמה דרך ציוד לפירוק כל מנת דם למרכיביה, ציוד מיוחד לשמירת מרכיבי הדם בתנאים מיוחדים ושרשרת אספקה מפוקחת ומנוטרת עד להגעת מרכיבי הדם לנזקק.

שירותי הדם לא משתמשים בשיטות דגימה, אלא בודקים כל מנה ומנה בבחינת בקרה של 100%.

מרכיבי הדם כוללים מספר רב של מאפיינים, החל ממנת דם מלא המשמשת ארגוני חירום באירועים שבהם לא ניתן לוודא את סוג הדם של הנזקק ועד אישוש המערכת החיסונית של חולי סרטן שעברו פרוצדורות רפואיות קשות.

מערכת איכות של שירותי הדם היא מערכת איכות מצילת חיים הפועלת במתודה PDCA כדי לתכנן את מערך ההתרמות, לבצע התרמה איכותית ומנוטרת תוך שמירה על איכות המנה, לפרק את מנת הדם למרכיביה ולספק מרכיבי דם איכותיים לנזקקים כדי להציל את חייהם.