תורת המדידה – מהעת העתיקה, דרך המהפכה הצרפתית למערכת היחידות הבינלאומית

מציג: לאוניד לדין
ארגון: HP Indigo

את ההרצאה נתחיל באווירה סתווית עם צליליו של שיר צרפתי פופולרי "עלי שלכת", ונגלה קשר לאירוע מכונן בתולדות האנושות מלפני 228 שנה, כשהאספה הלאומים של צרפת אישרה מעבר לשיטת  מטרית, מהלך שסימן את תחילתה של מערכת המידות הבינלאומית. מטרת ההרצאה היא לעבור על קצה המזלג על שלבי התפתחותה של המטרולוגיה (תורת המדידה) בעולם  העתיק, שהובילה לפיתוח ה-  International System of Units “SI” , מערכת היחידות הבינלאומית ותפקידה של המטרולוגיה בעידן הסייבר.

"האדם הוא מידתם של כל הדברים" – פרוטגורס (490-420 לפנ"ס) פילוסוף סופיסט יווני.

את הסקירה היסטורית נתחיל במצרים עתיקה בתקופת פרעה ופירמידות. נציג את האמה המלכותית כיחידת מידה הבסיסית לבנייה המצרית, דרכי השימוש בה והמסקנות ממחקר של סֵר  אייזק ניוטון בנושא. ממצרים נגיע למלכות ישראל ונפרט את יחידות המידה שבהן השתמשו אבותינו: אמה, זרת, דרך שבת, לוג, הָאֵיפָה,ְַ שֶּׁקֶל, גֵּרָה ונציג דוגמאות מספרי התנ"ך (בראשית, דברים, משלי וכד(`. 

ממלכות ישראל נעבור לרומא. באימפריה הרומית הייתה קיימת מערכת אחידה למידות של אבני בניה וצינורות. התפתחות הסטנדרטיזציה בדרכי המדידה בתחומים שונים באימפריה הרומית סיפקה את הבסיס להישגים רבים של הרומאים. קיומה של תקינה סייעה לרומאים לפיתוח ולייצור של מכשירי מדידה שונים. ה-"גרומה" ששימש למדידת קרקעות בשטח ולקביעת קו ישר היה בשימוש עד שהוחלף ב-"דיופטרה", מכשיר משוכלל יותר שהוא למעשה אביו של ה"תאודוליט" בן ימינו. נציג גם את אופן השימוש והכיול של כורובאטס (לפי ספר שכתב לפני כ- 2000 שנה המהנדס הרומי מרקוס ויטרוביוס).  הכורובאטס הוא מכשיר למדידה מדויקת של שיפועים לצורך בנייה, ותוצאות המדידות שבוצעו באמצעותו נחשבות מדויקות יותר משניתן להשיג באמצעות פלס.

מרומא נדלג לימי הביניים נחזור לצרפת של קדם המהפכה הצרפתית כדי לספר על התהליכים שהובילו לפתוח ולאישור מערכת היחידות הבינלאומית”SI” . נדבר איך קידמה וטכנולוגיה משנים את הגדרות של היחידות הבסיסיות של מערכת “SI” .

בחלק האחרון של הרצאה נדבר על תוכנית המטרולוגיה והכיולים בחברתHP Indigo Ltd. . נציין את היתרונות  של בידוקי הביניים  והכיול פנימי. לצורך ההגדרות נשתמש במושגים ובדרישות של  רשות הלאומית להסמכת מעבדות ISRAC - Israel Laboratory Accreditation Authority   ונשתף את משתתפי הכנס בתהליך ההתאמה לתקן 27001 בחברתHP Indigo Ltd. .

נסיים את ההרצאה בציטוט מפיו כלכלן יהודי-אמריקאי חתן פרס הנובל לכלכלה לשנת 2001 ג'וזף שטיגליץ.