פתחפתח
לקבלת מידע נוסף
*יש להזין שדות חובה
x סגור

המחלקה להנדסת תעשייה וניהול בקמפוס אשדוד מציעה לימודי תואר ראשון (.B.Sc) ותואר שני (.M.Sc) בהנדסת תעשייה וניהול.

הנדסת תעשייה וניהול הוא תחום עיסוק מאתגר. בתקופה דינמית של התפתחויות טכנולוגיות ושינויים המתרחשים בקצב מהיר מאי פעם, מתחדד הצורך במהנדס תעשייה וניהול, שייצור את התבניות, יתכנן את התהליכים המתאימים לכל אתגר או חידוש, וילווה את הארגון ואת כל הגורמים המושפעים מהשינויים הללו. 

על מנת להכין את בוגרינו לאתגרי המקצוע ההנדסי הייחודי הזה, במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באשדוד, מדגישים בתוכנית הלימוד ארבע מיומנויות מרכזיות המאפיינות את דמותו של "המהנדס הארגוני":

ראייה רחבה ואינטגרטיבית – הנדסת תעשייה וניהול היא הנדסה רחבת יריעה וראייה, ובעלת נקודת מבט "רוחבית- מערכתית" – ראייה שהיא גם טכנית וגם עסקית המקיפה את כלל הפעילויות הארגוניות. תפקידיו של מהנדס תעשייה וניהול הם לפתור בעיות ארגוניות במצב הקיים, ולתת מענה לצרכים התפעוליים והניהוליים המשתנים של הארגון בכל תחום הקשור לפעילותו. מהנדס תעשייה וניהול נדרש בכל סוג של ארגון, יצרני ושירותי כאחד, והוא חייב לראות את התמונה הארגונית בצורה שהיא לא רק רחבה אלא גם אינטגרטיבית – לראות ולצפות את ההשלכות שיש לבעיה קיימת או להחלטה שמתקבלת לפתרון בעיה קיימת על כלל האספקטים של הארגון.

האנליסט הארגוני - מהנדס של תהליכים – אחת הפעילויות החשובות של מהנדס תעשייה וניהול היא ארגון ושיטות: מהנדס תעשייה וניהול הוא בעל יכולת לניתוח עמוק של הארגון, על התהליכים השונים והמגוונים שמתרחשים בו, כדי למצוא פתרונות מיטביים - הן מבחינת יעילות (חסכון במשאבים כגון זמן, כסף, כוח אדם, חומרי גלם, הפחתת שלבי ביצוע וכדומה), הן מבחינת מועילות (במונחי תוצאה סופית, כגון תפוקה גדולה יותר של ייצור, הגדלת איכות קבלת החלטה של המנהלים), והן מבחינת שיקולים אנושיים, הלוקחים בחשבון את כל המעורבים, למשל – עובדי הארגון, לקוחות הארגון, והספקים.

הנדסה שהיא גם הומאנית (אנושית) – הנדסת תעשייה וניהול מיועדת לאנשים בעלי שתי נטיות חשיבה בו זמנית - ריאלית והומאנית. הנדסת תעשייה וניהול שמה דגש רב על היבטים התנהגותיים, חברתיים וארגוניים, תוך דגש על תקשורת בינאישית. היות ובהנדסת התעשייה מתכננים פתרונות שמעורבים בהם לא רק מחשבים ומכונות, אלא גם אנשים, במסגרת ההכשרה של מהנדסי תעשייה וניהול, לומדים היבטים של פסיכולוגיה ארגונית, היבטים פסיכו-קוגניטיביים של עבודה וניהול המשאב האנושי, מתוך אמונה שהגורם האנושי הוא זה שמניע את גלגלי הארגון. מהנדס תעשייה וניהול הוא בעל יכולת לשלב בין תחום ההנדסה, הנשען על מודלים, עקרונות וכלים "קשיחים" מתחומים מתמטיים/כמותיים/אנליטיים לבין כישורים בינאישיים גבוהים ויכולת לתקשורת בינאישית טובה, הנקראים בדרך כלל מיומנויות "רכות". חלק משמעותי מעבודתו של מהנדס תעשייה וניהול הוא לראות ולהתחשב בגורם האנושי, גם בשביל לעשות ניתוח נכון של מצבים שדורשים התייעלות ושינוי, וגם בשביל להבטיח שהפתרונות שימצאו יטיבו עם כל האנשים הרלוונטיים, ושלא יהיו בעלי השלכות שיפגעו ברמה זו או אחרת באנשים בתוך הארגון או מחוצה לו. מהנדס תעשייה וניהול משתמש בכלים ממדעי החברה וההתנהגות לביצוע חקר מצב קיים בצורה המעמיקה ביותר, והוא זה שנמצא באינטראקציה עם הגורמים הפנים והחוץ-ארגוניים על מנת להבין בעיות וצרכים שאינם ממומשים. מהנדס תעשייה וניהול מבין באספקטים התנהגותיים, כמו גורמים פסיכולוגיים המובילים לקבלת החלטות, ומודע לשיקולים הרבים המנחים אנשים בארגון בעת שהם נדרשים לקבל החלטות תפעוליות, עסקיות וכדומה. הנדסת תעשייה וניהול מתאימה לאנשים בעלי אוריינטציה לאנשים, ולכאלה שמסוגלים לרתום גורמים שונים בארגון למשימות ספציפיות. במקצוע זה נדרשות יכולות תקשורת טובות, ראייה אנושית, ורצון לעבוד עם אנשים אחרים בתוך ומחוץ לארגון.

גמישות וגיוון – מהנדסי תעשייה וניהול נדרשים בכל ארגון וסקטור, ארגונים יצרניים, ארגוני בריאות, חינוך, בנקים, ארגונים נותני שירות, ארגוני הייטק, לו-טק ועוד. כל ארגון צריך לעבוד ביעילות להשגת מטרותיו, ולכן זקוק לאנשים שיבחנו את אופן פעולתו, יבינו מה לא עובד נכון, ויפעלו בהתאם לכך לתיקון, לשיפור ולהתייעלות. תחום העיסוק של מהנדס תעשייה וניהול מהווה "מטרייה" רחבה של תפקידים ארגוניים. בוגרינו מתאימים לכל סוג ארגון, ויכולים ליישם את התיאוריות, הטכניקות והכלים בצורה גמישה להשגת תהליכים יעילים ומועילים בכל הקשר ארגוני. בוגרי המחלקה מקבלים הכשרה לקשת רחבה של תפקידים וביניהם: מנהלי מערכי ייצור, מהנדסי ארגון ושיטות, מהנדסי איכות, מנהלי רכש ולוגיסטיקה, מנהלי שרשרת אספקה, בקרי פרויקטים, תמחירנים, כלכלנים תעשייתיים, אנליסטים של מידע, אנליסטים עסקיים, מנתחי קבלת החלטות, מנתחי מערכות, מנהלי מערכות מידע מנהל ועוד.

לסיכום, לימודי הנדסת תעשייה וניהול בקמפוס אשדוד מספקים שילוב של ראייה רוחבית-מערכתית-אנושית לצד ניתוח מעמיק, על מנת לייעל תהליכים ארגוניים ולמצוא פתרונות מועילים לצרכים ולבעיות. בוגרי המחלקה יוצאים עם ידע מקצועי שמאפשר להם עבודה במגוון רחב מאוד של תפקידים ושל מקומות תעסוקה.