מטרת "תעשייה 4.0" היא לייצר "מוצרים חכמים" בשיטות ותהליכים חכמים. "תעשייה חכמה" מתאפשרת הודות לשימוש מוגבר בנתונים בזמן אמת כחלק מאסטרטגיה דיגיטלית. אסטרטגיה זו משלבת הן את הנגשת הנתונים הנכונים לאנשים הנכונים, בכדי שיוכלו לקבל את ההחלטות ההנדסיות הנכונות, והן את הספקים והלקוחות במטרה לשפר את שיתוף הפעולה, מלאי ההזמנות ורמות השירות.

המחלקה להנדסה כימית בקמפוס אשדוד שמה לעצמה למטרה להנגיש ולחבר באופן ישיר ובלתי אמצעי את הסטודנטים להנדסה כימית, העתידים להיות מהנדסי כימיה מובילים בתעשייה, אל עולם מדע הנתונים, מתוך הבנה כי מהנדסי הכימיה הם התשתית ההנדסית האמיתית לכל תעשייה באשר היא. כחלק מהתהליך, מציעה המחלקה את ההתמחות במדע הנתונים בהנדסה כימית, אשר נולדה מתוך שיתוף פעולה עם המחלקות להנדסת תעשייה וניהול ולהנדסת תוכנה.

בעיקרה של התמחות זו עומדת ההבנה כי בתעשייה נדרש כיום ידע נרחב בכלים חישוביים לצורך הטמעת מערכות מתקדמות ו"חכמות" גם בתהליכי ייצור שאינם מזוהים ישירות עם עולם ההייטק (כגון התעשייה הכימית). מטרת ההתמחות להכשיר מהנדס כימיה בעל רקע מתמטי חזק, ידע במחשבים, בתוכנה ובמדע הנתונים. ההתמחות מבוססת על מגמות עדכניות בתעשייה ובאקדמיה.

קורסי ההתמחות כוללים בין היתר קורסים בנושא תכנות, מערכות הפעלה, מבני ובסיסי נתונים, בינה מלאכותית, יישומי כריית נתונים ועוד.

מסלול ההתמחות נבחר בסיומה של השנה השנייה ללימודי התואר, כאשר קורסי המסלול נלמדים לאורך שנים ג' וד' במקביל ללימודי הליבה של התואר. בשנה ד' מבצעים הסטודנטים פרויקט גמר בתחום התמחותם, בין אם במסגרת מעבדות המחקר של המכללה או בשיתוף פעולה עם התעשייה.

למידע נוסף ניתן לפנות אל ד"ר מיכל גולדנברג, בדוא"ל michalg@sce.ac.il.