English French العربية
חיפוש מתקדם
  Languages
 
לימודי הנדסה
 הנדסת תעשיה וניהול

הנדסת תעשיה וניהול

 
 
 
 
 
 
 
מעוניינים להוביל את התהליכים המרכזיים בתעשיית המחר? מקומכם במחלקה להנדסת תעשייה וניהול!
 
 
מה קורה כשרעיון מצוין פוגש טכנולוגיה עילית? כנראה לא יקרה דבר, אם לא יהיה שם מהנדס תעשיה וניהול. העולם צועד קדימה - חדשנות ויצירתיות הן שם המשחק. פריצות הדרך הטכנולוגיות בעשור האחרון הציבו אתגרים חדשים עבור התעשייה בעולם ובישראל. תקופת המהפכה הטכנולוגית והאלקטרונית מחדדת הצורך במהנדס שיתכנן את התהליך הנכון והמתאים לכל אתגר וחידוש. רעיונות טובים יש בשפע, אבל הקושי טמון בפיתוח הדרכים הנכונות לממשם.
 
 
SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון זיהתה את חשיבות הדיסציפלינה ופיתחה תכנית ללימודי הנדסת תעשייה וניהול, המשלבת מסלולי התמחות נדרשים בתחום מערכות מידע, מערכות תעשייה וניהול פרויקטים הנדסיים. דיקן המחלקה להנדסת תעשייה וניהול, פרופ' ברוך קרן, מסביר את חשיבות התחום: "מהנדס תעשייה וניהול הוא למעשה החוליה הקריטית בכל תהליך משמעותי בתעשייה. הבוגרים שלנו הם בני מזל בגלל העניין והגיוון שממנו הם ייהנו בקריירה שלהם - זהו מקצוע רב תחומי הקשור כמעט לכל תחום בתעשייה ובמגזר העסקי".
 
 
במקביל לפיתוח מסלולי ההתמחות, הושם דגש על שיתוף פעולה הדוק עם החברות הגדולות במשק הישראלי ועל קשרים בינלאומיים עם מוסדות אקדמיים מובילים בעולם. הקשרים ושיתופי הפעולה עם מוסדות אקדמיים בעולם מעניקים יתרון של ממש לבוגרי המחלקה שיבקשו להמשיך ללמוד או לעבוד בחו"ל.
 
 
יפה חמו רגב מנהלת את מפעל זהר קוסמטיקס, יצרנית הקוסמטיקה והטואלטיקה הגדולה ביותר בישראל. לחברה למעלה מ-1,000 מוצרים שונים בכל קטגוריות הטיפוח האישי, מוצרי החברה משווקים בישראל באירופה ובארה"ב. חמו רגב, בוגרת המחלקה להנדסת תעשייהו ניהול ב-SCE, מספרת על תקופת לימודיה במכללה: "הלימודים במכללה העניקו לי כלים תיאורטיים ויישומיים רבים. במפעל שבאחריותי, אני נדרשת להוביל ולנהל כמה תהליכים בו-זמנית - זוהי בעצם המהות של מהנדס תעשייה וניהול. קשה לי להאמין שהייתי יכולה לפרוץ קדימה עם החלומות שלי אילולא למדתי במכללה".
 
 
נשיא המכללה, פרופ' יהודה חדד, מדגיש את ייחודם של מסלולי ההתמחות במכללה: "בכל תכניות הלימודים במחלקות האקדמיות אנו משלבים את התיאוריה במעשה ובחזון. תפקידנו להקנות לסטודנטים את הכלים כדי שיפרצו קדימה עם הרעיונות היצירתיים ביותר, שיתנו מענה אמיתי לצרכים ולדרישות של התעשייה והעולם סביבנו. בזכות גישה זו הבוגרים שלנו בעלי יתרון ברור בחיפוש ובמציאת תעסוקה עם סיום הלימודים".
 
 
ממה מורכבת תכנית הלימודים במחלקה להנדסת תעשייה וניהול?
 

תוכנית הלימודים לתואר .B.Sc (בוגר במדעים) בהנדסת תעשייה וניהול, נפרסת לאורך 8 סמסטרים במשך 4 שנים. במהלך הלימודים לתואר הסטודנטים במחלקה רוכשים שיטות וכלים הכוללים את מקצועות היסוד (מתמטיקה, פיסיקה ואנגלית). מקצועות סטטיסטיים, מקצועות של חקר ביצועים, מקצועות כלכליים, בקרת איכות ואבטחת איכות, מקצועות של ניהול השיווק, מקצועות של ניהול הייצור והתפעול, מקצועות הקשורים במחשבים ומערכות מידע ועוד.

 

בשנים א' ו-ב' כל הסטודנטים לומדים יחד. בסוף שנה ב' הלימודים מתחלקים לשלושה מסלולי לימודים:

 

  • מערכות מידע - מסלול המכשיר את הסטודנטים למלא את התפקיד החשוב של הפונקציה המגשרת בין הפעילות העסקית והאדמיניסטרטיבית של ארגונים, לבין מערכות המידע הממוחשבות התומכות ומאפשרות פעילות זו.

 

  • מערכות תעשייה - מסלול המכשיר את הסטודנטים לעבודה בתעשייה הכבדה בתפקידים הדורשים שילוב של ידע, טכנולוגיה, אוטומציה ומערכות משובצות מחשב ליישומים תעשייתיים. במסלול זה הסטודנטים לומדים קורסים הקשורים בניהול ותפעול הייצור, תכנון לוגיסטי ושינוע, הנדסת בטיחות, אמינות, אחזקה, רובוטיקה ועוד.

 

  • ניהול פרויקטים הנדסיים - מסלול ייחודי שבו הסטודנטים לומדים קורסים מתקדמים בניהול פרויקטים כגון: ניהול פרויקטי בנייה, ניהול פרויקטי תוכנה, ניהול פרויקטים בתעשייה, מעבדה בניהול פרויקטים, שימוש בתוכנות למעקב ובקרה על פרויקטים, שיטות זימון לפרויקטים ועוד. במסגרת מסלול זה הסטודנטים יכולים להתמחות במערכות בנייה והקמה.

 

בשנה הרביעית לתואר הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר. בפרויקט הגמר הסטודנטים נדרשים ליישם את הידע התיאורטי שרכשו. בנוסף, מושם דגש רב על ידע מעשי באמצעות ביצוע פרויקט הנדסי בהיקף רחב, בהנחיה אקדמית של חוקרים מסגל המחלקה.

 

המחלקה להנדסת תעשייה וניהול מקיימת קשרים עם חברות גדולות במשק ועם מפעלי ייצור קטנים יותר באזור הדרום הנמצאים בתהליכי התרחבות ופיתוח. קשרים אלה מסייעים לסטודנטים למצוא ארגונים לצורך ביצוע חשיפה לתעשייה וכן לצורך ביצוע פרויקטי הגמר. במקרים מסוימים קשרים אלה מסייעים לסטודנטים למצוא תעסוקה במקצוע עם סיום הלימודים.

 

 

תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול

 

למבקשים להגביר את האטרקטיביות שלהם בשוק העבודה, פיתחה המכללה מסלול לימודים לתואר שני M.Sc. בהנדסת תעשייה וניהול. התואר השני מכשיר מהנדסים לתפקידי ניהול בכירים, כשהוא מקנה להם ידע נרחב ועדכני וכלים מתקדמים למתן פתרון לבעיות הנדסיות. תכנית הלימודים כוללת מגוון של שיטות הנדסיות חדשניות, טכנולוגיות מתקדמות, שיטות ניהול, ועוד כלים ומיומנויות שיסייעו בקידום הבוגרים ויגדילו את הסיכויים שלהם להגיע לתפקידי מפתח בעולם העסקים, בתעשייה, בגופים ציבוריים, במחקר או באקדמיה. תכנית הלימודים תסייע למוסמכים בהנדסת תעשייה וניהול להטמיע את הידע ההנדסי בהובלת פרויקטים מורכבים במקום העבודה, בתהליכים טכנולוגיים וניהוליים ועוד. המחלקה מאפשרת לסטודנטים מצטיינים הנמצאים לקראת סיום הלימודים לתואר ראשון ללמוד במקביל קורסים מהתואר השני.

 

*המחלקה שומרת לעצמה את הזכות לשינויים בעתיד.

 
 
מידע נוסף על לימודי הנדסה ב-SCE: