שמחים שבחרת להצטרף למחלקה
להנדסת חשמל ואלקטרוניקה!

יום פתוח 5.7.2024
ו' 9:00-12:00

יותר ויותר מערכות אלקטרוניקה אוטומטיות תופסות כיום את תחומי החשמל: מתח גבוה, תחנות כוח, מערכות בקרה, אוטומציה תעשייתית ועוד. כך, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה מכילה מספר רב של עיסוקים הנדסיים-מדעיים המקיפים כמעט את כל תחומי התעשייה עתירת הידע.

תכנית הלימודים במחלקה ומעבדות ההוראה המודרניות ומתקדמות בתחומן מסייעות בהכשרת הסטודנטים עד קליטתם בעבודה במגוון התפקידים שהענף מציע, כמהנדסי פיתוח, מהנדסי תכנון, מהנדסי ייצור ותחזוקה, מתכנני פיתוח רכיבים אלקטרוניים, ועוד; וזאת בקשת רחבה של מקומות עבודה, בהם חברת החשמל, מפעלי כיל, אינטל, קמ"ג, אלת"א, מפעלי היי-טק, משרדי תכנון ואינטגרציה, ועוד.

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוס אשדוד מציעה לימודי תואר ראשון (.B.Sc) במסלולי ההתמחות* הבאים:

  • מערכות RF - הקרינה האלקטרומגנטית בעלת אורכי הגל הארוכים ביותר נקראת "גלי רדיו", ואלה הקצרים מהם רק במעט נקראים "גלי המיקרו". שני סוגי גלים אלה משמשים את האדם בתעשיות התקשורת הרבות, בעיקר להעברת אינפורמציה במערכות שידור-קליטה ובמערכות חישה שונות למרחקים גדולים. מסלול זה עוסק בשיטות אנליזה, תכנון ומימוש של מערכות אלו, החל מרמת המקורות, דרך מערכות התמסורת ועד להתפשטות הגל ופיזורו ממטרות. המסלול מקנה הכשרה בסיסית למהנדסי מיקרוגל ואנטנות. מיועד גם לאנשי מערכות כגון תקשורת ומכ"ם, ומתאים גם לאנשי אלקטרואופטיקה.
  • אלקטרואופטיקה – תחום זה התעצם מאוד בשנים האחרונות עם פריסתן של טכנולוגיות אלו על פני מגוון רחב ביותר של צרכי החיים. מתקשורת, מערכות הדמאה בתחום נרחב של אורכי גל, מערכות צגים, מערכות אופטו-רפואיות ועד יישומים אופטיים לעיבוד אותות ותמונה. תוכנית הלימודים של מסלול זה כוללת נושאי טכנולוגיה עילית מרתקים. המעבדה המתקדמת מאפשרת חשיפה ישירה לחלק ממערכות אלקטרואופטיות.
  • תקשורת - תחום התקשורת חובק מגוון רחב ביותר של נושאים, חלקם בעלי אופי של תחום ידע מדעי וחלקם חדשניים ומתפתחים בקצב המהיר המוכתב ע"י התפתחות הטכנולוגיה. הידע המוקנה ע"י לימוד הקורסים בנושא תקשורת, חיוני הן עבור העוסקים בפיתוח מוצרים המשמשים את התקשורת האלקטרונית והן לצורך התמודדות עם בעיות בתחומים אחרים, כגון עיבוד אותות, בקרה ומחשבים. מספר ניכר של קורסים בתואר השני מבוססים על הידע הנרכש בקורסי מסלול זה.
  • לווינים וחלל - כיום קיימת דחיפה של ממש מטעם סוכנות החלל הישראלית למחקר ופיתוח בתחום החלל מתוך תפיסה כי העיסוק בחלל תורם לכלכלת ישראל, למיצוב מעמדה בעולם ולרווחת התושבים בהיבטים של חקלאות, תקשורת, ניטור זיהומים סביבתיים ועוד. מסלול זה מיועד גם לאנשי האלקטרואופטיקה, תקשורת, אלקטרומגנטיות, אנרגיה והספק.
  • מערכות הספק - מסלול זה עוסק בהפקת אנרגיה חשמלית ממקורות שונים, בייצור, העברה וחלוקה של הספק חשמלי, בהערכת איכות הספקת המתח והזרם, במערכות הספק למתחים גבוהים ונמוכים, בשיקולים טכנו-כלכליים, במערכות להינע חשמלי, שילוב של מכונות חשמל עם מכונות עבודה, בתנאי תפעול רגילים ובתנאי תפעול תוך כדי תקלות והפרעות. מסלול זה מקנה רישום בפנקס המהנדסים במדור חשמל וזכות לקבלת רישיון חשמלאי ראשי.

 

במחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה פועל מסלול ייעודי (מותנה במספר נרשמים) לתואר ראשון לטובת הנדסאים.

בנוסף, המחלקה מקיימת לימודי תואר שני (.M.Sc) בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

*ההתמחויות לא ייכללו בתעודת סיום הלימודים

שמחים שבחרת להצטרף למחלקה
להנדסת חשמל ואלקטרוניקה!

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה
הנדסת חשמל ואלקטרוניקה