תכנון פיצ'ר לאפליקציית ווטסאפ אשר מקל על התקשורת בין אנשים מדורות שונים

בכל שנה מתקיים כנס בינלאומי בתחום של עיצוב מערכות אינטראקטיביות – CHIRA (Computer-Human Interaction Research and Applications). מחקר עיצובי (design science) של ד"ר עדי כץ וגב' יאנה סופיה הוצג בכנס זה בשנת 2021.

Katz, A. and Sophia, Y. 2021. A Contextualization feature to overcome intergenerational language barriers in communication apps, the 5th International Conference on Computer-Human Interaction Research and Applications CHIRA 2021, October, 28-29, Online Streaming.

המחקר בא לפתור את אחת הבעיות הנובעות מהפערים הבין-דוריים הקיימים בשימוש בטכנולוגיה ובשפה הדיגיטלית, ואת ההשלכות השליליות הפוטנציאליות שלהם על רווחתם של המשתמשים המבוגרים. במסגרת המחקר עוצב פיצ'ר (feature) ייעודי שהוא מעין מילון של ביטויים, קיצורים, ואמוג'י, המאפשר להקל על התקשורת בין אנשים מדורות שונים. הפיצ'ר מהווה תוספת לאפליקציות קיימות של החלפת הודעות מיידיות (כגון ווטסאפ) כדי להתגבר על אי-הבנות וכשלי תקשורת. בעבודה זו ההתמקדות הייתה בפערי שפה בין-דוריים בתוך משפחות, אך התוספת מועילה לגשר על פערי שפה בין מתקשרים בסביבות רבות ושונות (למשל בין עובדים המשתמשים בז'רגונים מקצועיים שונים, אנשים מלאומים ותרבויות שונות, וכן הלאה). בכנס CHIRA2021 הוצג התוסף בהקשר של אפליקציית ההודעות WhatsApp, וקיבל תגובות נלהבות.