פתחפתח
רוצה לדעת עוד?מלא/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם
*יש להזין שדות חובה

המחלקה מציעה לימודי תואר ראשון ותואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה בקמפוסים באשדוד ובבאר שבע.

ייחודה של הנדסת חשמל ואלקטרוניקה בכך שהיא מכילה מספר רב של עיסוקים הנדסיים-מדעיים המקיפים כמעט את כל תחומי התעשייה עתירת הידע.

המחלקה מקנה לבוגריה רקע מדעי נרחב ויסודי, מקפידה בבחירת המועמדים ושומרת על רמה גבוהה במשך תקופת הלימודים. בגישה זו מוקנים לבוגרים הכלים להתמודד לא רק בבעיות הנדסיות עכשוויות אלא להיענות גם לאתגרים עתידיים. כמו כן מסוגלים הבוגרים להשתלב בלימודים לתארים מתקדמים ובמחקר בתחומי ההנדסה השונים.

מהנדס חשמל ואלקטרוניקה יכול להשתלב בתעשייה במגוון תפקידים – מתכנון ופיתוח רכיבים אלקטרוניים, דרך תכנון ופיתוח מערכות תקשורת ובקרה ועד לפיתוח ויישום מחשבים.

המחלקה דוגלת ביצירת קשרים עם התעשייה. מתקיימים סיורים אקדמיים של הסטודנטים בתעשיות המובילות מתחום הנדסת החשמל והאלקטרוניקה. כמו-כן מתקיימים ימי תעשיה שבהם מגיעים אנשים מהתעשייה להעביר לסטודנטים הרצאות ולעדכן אותם מהנעשה בשוק תעשיית הנדסת החשמל והאלקטרוניקה. לחברי הסגל במחלקה ישנם קשרים בינלאומיים עם חוקרים מקבילים בחו"ל. קשרים אלה מובילים לחילופי סטודנטים ולמחקרים משותפים.

על התואר

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה לתואר ראשון מיועדים להכשיר את הדרג המוביל במחקר ובפיתוח בתעשיות ומהווים את חוד החנית של הלימודים האקדמיים הטכנולוגיים.

חברי הסגל במחלקה הם בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות בארץ ובעולם. חוקרים צעירים, מקצועיים ודינמיים אשר נותנים יחס אישי ואוזן קשבת לכל סטודנט.

במחלקה נלמדים מספר קורסים בשיטת Project Oriented שבהם הסטודנטים מקבלים משימות, ומתנסים בעבודת המהנדס הלכה למעשה. המשימות דורשות מהסטודנטים להפנים את החומר התאורטי ולחבר אותו ליישומים הנדסיים מעניינים מתחום נושא הקורס.

תכנית הלימודים כוללת ארבע שנים (שמונה סמסטרים). השנתיים הראשונות מוקדשות ברובן להקניית התשתית הפיזיקלית והכלים המתמטיים הדרושים לסטודנט בהמשך לימודיו ובפעילותו העתידית כמהנדס, וללימוד מקצועות בסיסיים במדעי ההנדסה. המשך הלימודים מיועד להרחבת התשתית והעמקתה במקצועות המיוחדים להנדסת חשמל והאלקטרוניקה.

בשנה השלישית ללימודים, ניתנת לסטודנט האפשרות לבחור במספר תחומי התמחות ספציפיים בהתאם לנטיותיו האישיות. בכל תחום התמחות הסטודנט מעמיק ומבסס את הידע שלו בענף מוגדר של הנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

קמפוס באר שבע: הסטודנט נדרש לבחור באחד משני תחומי ההתמחות הבאים: טכנולוגיות תקשורת או חשמל ומערכות הספק.

  • טכנולוגיות תקשורת - התקשורת היא תחום רחב שמהותו שידור וקליטה בין שני משתתפים ויותר. עם התפתחות הטכנולוגיה ניתן היום לבצע שידור וקליטה של מידע באמצעים אלקטרוניים המאפשרים תקשורת המונית מהירה ויעילה. הסטודנטים ממסלול טכנולוגיות תקשורת נחשפים למגוון רחב של קורסים העוסקים בדרכים השונות של קבלה ושליחה של אותות. קורסים כגון: טכניקת קליטה ושידור, תקשורת ספרתית, תקשורת לוויינים, תקשורת אופטית, תקשורת ניידת, רשתות תקשורת, RF פאסיבי/אקטיבי ועוד.
  • חשמל ומערכות הספק - האמצעים השונים להפיכת סוגי אנרגיה שונים לאנרגית חשמל. במהלך התמחותם לומדים הסטודנטים את הקורסים הנדרשים על ידי רשם המהנדסים לצורך רישום מידי תחת מדור חשמל. בנוסף לקורסים שרשם המהנדסים דורש, סטודנטים אלה מקבלים הרחבה והעשרה בידע על הקשת הרחבה של שימושים לחשמל בעולם המודרני. קורסים כגון: ספקי כוח אלקטרוניים, התייעלות אנרגטית, מקורות אנרגיה ישירה, מבנה תחנות כוח ומשנה, שיטות הגנה ועוד. תחום הזרם החזק עוסק בייצור, העברה וחלוקה של הספק חשמלי, בשיקולים טכנו-כלכליים, במערכות הספק למתחים גבוהים ונמוכים, בתנאי תפעול רגילים ובתנאי תפעול תוך כדי תקלות והפרעות. מסלול זה מקנה רישום בפנקס המהנדסים במדור חשמל וזכות לקבלת רשיון חשמלאי ראשי.

 

קמפוס אשדוד: הסטודנט נדרש לבחור בשלושה מתוך חמשת מסלולי ההתמחות הבאים: מערכות RF, אלקטרואופטיקה, תקשורת, לווינים וחלל ומערכות הספק.

  • מערכות RF - גלים אלקטרומגנטיים משמשים להעברת אינפורמציה במערכות שידור-קליטה ובמערכות חישה שונות. מסלול זה עוסק בשיטות אנליזה, תכנון ומימוש של מערכות אלקטרומגנטיות בתדרי רדיו, מיקרוגל וגלים מילימטרים. החל מרמת המקורות, דרך מערכות התמסורת ומעגלי המיקרוגל, הרכיבים והאנטנות, וכלה בהתפשטות הגל ופיזורו ממטרות. המסלול מקנה הכשרה בסיסית למהנדסי מיקרוגל ואנטנות. מיועד גם לאנשי מערכות כגון תקשורת ומכ"ם, ומתאים גם לאנשי אלקטרואופטיקה.
  • אלקטרואופטיקה – תחום זה התעצם מאוד בשנים האחרונות עם פריסתן של טכנולוגיות אלו על פני מגוון רחב ביותר של צרכי החיים. מתקשורת, מערכות הדמאה בתחום נרחב של אורכי גל, מערכות צגים, מערכות אופטו-רפואיות ועד יישומים אופטיים לעיבוד אותות ותמונה. תוכנית הלימודים של מסלול זה כוללת נושאי טכנולוגיה עילית מרתקים. המעבדה המתקדמת מאפשרת חשיפה ישירה לחלק ממערכות אלקטרואופטיות.
  • תקשורת - תחום התקשורת חובק מגוון רחב ביותר של נושאים, חלקם בעלי אופי של תחום ידע מדעי וחלקם חדשניים ומתפתחים בקצב המהיר המוכתב ע"י התפתחות הטכנולוגיה. הידע המוקנה ע"י לימוד הקורסים בנושא תקשורת, חיוני הן עבור העוסקים בפיתוח מוצרים המשמשים את התקשורת האלקטרונית והן לצורך התמודדות עם בעיות בתחומים אחרים, כגון עיבוד אותות, בקרה ומחשבים. מספר ניכר של קורסים בתואר השני מבוססים על הידע הנרכש בקורסי מסלול זה.
  • לווינים וחלל - כיום קיימת דחיפה של ממש מטעם סוכנות החלל הישראלית למחקר ופיתוח בתחום החלל מתוך תפיסה כי העיסוק בחלל תורם לכלכלת ישראל, למיצוב מעמדה בעולם ולרווחת התושבים בהיבטים של חקלאות, תקשורת, ניטור זיהומים סביבתיים ועוד. מסלול זה מיועד גם לאנשי האלקטרואופטיקה, תקשורת, אלקטרומגנטיות, אנרגיה והספק.
  • מערכות הספק - מסלול זה עוסק במעגלים אלקטרוניים לוויסות הספק, ממירי הספק ממותגים בתדר גבוה להמרת הספק ac-dc, dc-dc ו- dc-ac הן בשיקולי בקרה והן בשיקולים טופולוגיים. בתחום ההינע האלקטרוני, מטפלים בהיבטים מערכתיים של מנועים, עומסים ומגברי הספק להפעלת המנועים. תחום הזרם החזק עוסק בייצור, העברה וחלוקה של הספק חשמלי, בשיקולים טכנו-כלכליים, במערכות הספק למתחים גבוהים ונמוכים, בתנאי תפעול רגילים ובתנאי תפעול תוך כדי תקלות והפרעות. מסלול זה מקנה רשיון חשמלאי-מהנדס לאחר שנתיים של נסיון בעבודה במערכות הספק.

 

לרשות כלל הסטודנטים במחלקה קיימות מעבדות הוראה חדשניות המאובזרות בציוד מתקדם, המהוות חלק אינטגרלי מתכנית הלימודים. המעבדות מסייעות בהמחשת הלימודים העיוניים הנלמדים בהרצאות ומקנות לסטודנט ניסיון וגישה ישירה למכשירים, לרכיבים ולמערכות, שבאמצעותם מיישם המהנדס את רעיונותיו.

בסוף שנת הלימודים הרביעית והאחרונה על הסטודנט להגיש פרויקט גמר השייך לתחום התמחותו, שבו הוא מביא לידי ביטוי את הידע שרכש במהלך לימודיו. העבודה על פרויקט הגמר נעשית תחת הנחיית חבר סגל מן המניין  או איש תעשייה בעל ניסיון רב שנים בתחום.

את פרוייקטי-הגמר, מציגים הסטודנטים בכנס פרוייקטים נרחב, בו לוקחים חלק בכירים מן האקדמיה ומן התעשייה.

בעלי תואר הנדסאי מוסמך רשאים להשלים לימודי תואר ראשון בהנדסה, על סמך הפטורים הניתנים להם, בשעות אחה"צ על פני תקופה של ארבע שנים.

 

למאמרים נוספים בנושא יחידות אקדמיות:

הנדסת מכונות • הנדסת תוכנההנדסת תעשייה וניהולהנדסה כימיתהנדסת בנייןתואר שני בהנדסה (לימודי מוסמכים) • מכינה קדם אקדמית להנדסה

 

התואר המוענק

התואר המוענק

תואר ראשון  .B.Sc

מסלולי התמחות קמפוס ב

מסלולי התמחות קמפוס ב"ש

טכנולוגיות תקשורת
חשמל ומערכות הספק

מסלולי התמחות קמפוס אשדוד

מסלולי התמחות קמפוס אשדוד

מערכות RF
אלקטרואופטיקה
תקשורת
לוויינים וחלל
מערכות הספק

שכר לימוד

שכר לימוד

אוניברסיטאי

איפה לומדים

איפה לומדים

באר שבע 

אשדוד

משך הלימודים

משך הלימודים

4 שנים

תחילת הלימודים

תחילת הלימודים

חורף

אביב

מלגות

מלגות

תנאי קבלה

תנאי קבלה

בגרות מלאה
פסיכומטרי / פסיכוטכני
ועדת קבלה
מתמטיקה – 5 יח"ל בציון מעל 80
פיזיקה – 5 יח"ל בציון מעל 75

מכינה קדם-אקדמית

מכינה קדם-אקדמית

מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה, יופנו למכינה ייעודית להנדסה במכללה

תוכניות ופרשיות לימוד - ב

תוכניות ופרשיות לימוד - ב"ש

על התואר

להתפתחות הטכנולוגית המואצת של השנים האחרונות, ולחשיבות החיסכון באנרגיה, השפעה מכרעת על משק החשמל. הדרישה לתכנון חדשני של התקני ייצור חשמליים, כמו גם שיפור התקנים קיימים הצורכים חשמל, דוגמת מנועים, ממירים, מערכות תאורה ומערכות הספק אלקטרוניות, הולך וגדל. בנוסף, השימוש בשיטות מחשוב מתקדמות כמו למשל " Smart grid". חולל מהפכה בשיטות התכנון והתפעול של מערכות הספק בכל הרמות. כל אלו דורשים בעלי מקצוע ברמה גבוהה, בעלי ידע נרחב והשכלה מעמיקה המגובה בתארים אקדמיים מתקדמים.

בד בבד עם השינוי הענפי המתהווה במשק החשמל בישראל בשל הפרטת חברת החשמל, וכניסה מסיבית של יצרניות אנרגיה ממקורות חלופיים, נוצרו תנאים המתאימים לפיתוח ולהרחבת מפעלי ייצור ולהובלת אנרגיה חשמלית. שינוי זה יביא להקמתן של תחנות כוח חדשות שיתבססו על טורבינות גז, על טורבינות רוח ושדות סולריים. משק החשמל החדש יצריך כמות גדולה של מהנדסי חשמל בתחום מערכות הספק/זרם חזק, בעלי ידע נרחב ומעמיק מעבר לנלמד בתואר הראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה. נסיבות אלה טומנות בחובן הזדמנויות למהנדסי חשמל ולמהנדסי אלקטרוניקה, אשר יחליטו לשנות כיוון, להרחיב ולהעמיק את הידע שלהם בתחומים הנדרשים.

למרות הצורך הגדל של משק החשמל במהנדסי מערכות הספק, מספר המוסדות האקדמיים שבהם נלמדים תחומים אלו קטן. בשל כך נוצר מחסור חמור במהנדסים, ובמיוחד במהנדסים בעלי תואר שני, ברמה מקצועית גבוהה. לאור זאת, הביקוש למהנדסי מערכות הספק-זרם חזק צפוי לעלות, הן בשל השינויים המתהווים במשק החשמל, בישראל ובעולם, והן בשל המחסור הצפוי במהנדסי מערכות הספק-זרם חזק.

הלימודים לתואר שני בתכנית המוצעת בתחום מערכות הספק יאפשרו לסטודנטים לרכוש את הידע הנחוץ, לשם קליטה מוצלחת במשק החשמל המתפתח. במהלך הלימודים יבצעו הסטודנטים עבודות מחקר בתחום ייצור, הובלה ושימוש באנרגיה, תוך שמירה על נצילות גבוהה, אשר יתרמו להרחבת אופקיהם ויאפשרו להם להשתלב בתחום הפיתוח המדעי בענף. בוגרי התכנית מיועדים להוביל את המחקרים ואת הפיתוחים העתידיים של משק האנרגיה בארץ.

תכנית הלימודים לתואר שני ללא תזה, מיועדת לבוגרי תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, אך גם לבוגרי תארים במדעי הטבע, בכפוף ללימודי השלמה בהסתמך על הרקע האקדמי של הסטודנט/ית. התכנית מורכבת מ-36 נק"ז הנלמדות במשך שנתיים ומאפשרת שילוב עבודה תוך כדי הלימודים. לסטודנטים מצטיינים תינתן האפשרות לביצוע עבודות גמר מחקרית. 

 

למאמרים נוספים בנושא לימודי תואר שני:

תואר שני בהנדסת תוכנהתואר שני בהנדסת תעשייה וניהול • תואר שני בהנדסה ירוקה

התואר המוענק

התואר המוענק

תואר שני  .M.Sc

מסלולי התמחות

מסלולי התמחות

מערכות הספק

שכר לימוד

שכר לימוד

אוניברסיטאי

איפה לומדים

איפה לומדים

באר שבע

אשדוד

משך הלימודים

משך הלימודים

שנתיים

תחילת הלימודים

תחילת הלימודים

חורף

מלגות

מלגות

תנאי קבלה

תנאי קבלה

ממוצע מצטבר לתואר ראשון 80 לפחות
ממוצע שבין 25% הגבוהים במחזור

תוכניות לימוד

תוכניות לימוד