פתחפתח
רוצה לדעת עוד?מלא/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם
*יש להזין שדות חובה

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה

המחלקה מציעה לימודי תואר ראשון ותואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

ענף האלקטרוניקה והחשמל משתנה באופן תדיר ומחייב הכשרת כוח אדם ייחודי ברמה גבוהה. תכנית הלימודים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה מאפשרת לבוגרים להתפתח במגוון כיוונים: פיתוח מעגלים אלקטרוניים, מכשור אלקטרוני ומחשבים או להתפתח ולהיות מהנדסי חשמל במפעלים המובילים ברחבי הארץ.

במחלקה נלמדים מספר קורסים בסביבת לימודים Project Oriented, ובהם "רשת חשמל חכמה", "אלקטרוניקה תעשייתית", "מבוא למיקרו מחשבים", "מערכות ספרתיות", "ספקי כוח אלקטרוניים", ועוד.

בקורס "רשת חשמל חכמה", לדוגמה, הסטודנטים ביצעו פרויקט של פיתוח אלגוריתם שמבקר באופן אוטומטי חלוקת הספק בין מספר גנרטורים השייכים לתחנות כוח שונות בהתאם לשינוי עומסים ברשת; בקורס "אלקטרוניקה תעשייתית" הסטודנטים ביצעו פרויקטים של חישובים, סימולציות ויישומים של ספקי כוח עם שיטות בקרה שונות. הפרויקטים הללו התבצעו ברמה גבוהה מאוד, שיכולה להיות חלק מפרויקט גמר או עבודת מחקר.

לימודים לקראת תואר שני בתחום מערכות הספק מאפשרים לרכוש את הידע הנחוץ לקליטה מוצלחת במשק האנרגיה המתפתח. במהלך הלימודים, יעסקו הסטודנטים בעבודות מחקר בתחום הייצור, ההובלה והשימוש באנרגיה תוך שמירה על נצילות גבוהה, ובהמשך הם יוכלו להשתלב בפיתוח מדעי בתחום עיסוקם.

 

על התואר

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה לתואר ראשון מיועדים להכשיר את הדרג המוביל במחקר ובפיתוח בתעשיות ומהווים את חוד החנית של הלימודים האקדמיים הטכנולוגיים.

הלימודים האקדמיים במחלקה מתאפיינים בשימת דגש על הבסיס התאורטי-מדעי של מקצועות הלימוד, ובכך מכשירים את הסטודנטים להתמודד עם הטכנולוגיה העכשווית והעתידית. כמו כן, ממשיכים הבוגרים ומשתלבים בלימודים לתארים מתקדמים ובמחקר בתחומי ההנדסה השונים.

חברי הסגל במחלקה הם בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות בארץ ובעולם. חוקרים צעירים, מקצועיים ודינמיים אשר נותנים יחס אישי ואוזן קשבת לכל סטודנט.

תכנית הלימודים כוללת ארבע שנים (שמונה סמסטרים). השנתיים הראשונות מוקדשות ברובן להקניית התשתית הפיזיקלית והכלים המתמטיים הדרושים לסטודנט בהמשך לימודיו ובפעילותו העתידית כמהנדס, וללימוד מקצועות בסיסיים במדעי ההנדסה. המשך הלימודים מיועד להרחבת התשתית והעמקתה במקצועות המיוחדים להנדסת חשמל והאלקטרוניקה.

בשנה השלישית ללימודים, הסטודנט נדרש לבחור באחד משני תחומי ההתמחות הבאים, בהתאם לנטיותיו האישיות: "טכנולוגיות תקשורת" או "חשמל ומערכות הספק".

התקשורת היא תחום רחב שמהותו שידור וקליטה בין שני משתתפים ויותר. עם התפתחות הטכנולוגיה ניתן היום לבצע שידור וקליטה של מידע באמצעים אלקטרוניים המאפשרים תקשורת המונית מהירה ויעילה. הסטודנטים ממסלול טכנולוגיות תקשורת נחשפים למגוון רחב של קורסים העוסקים בדרכים השונות של קבלה ושליחה של אותות. קורסים כגון: טכניקת קליטה ושידור, תקשורת ספרתית, תקשורת לוויינים, תקשורת אופטית, תקשורת ניידת, רשתות תקשורת, RF פאסיבי/אקטיבי ועוד.

הסטודנטים שבחרו במסלול חשמל ומערכות הספק מתמחים באמצעים השונים להפיכת סוגי אנרגיה שונים לאנרגית חשמל. במהלך התמחותם לומדים הסטודנטים את הקורסים הנדרשים על ידי רשם המהנדסים לצורך רישום מידי תחת מדור חשמל. בנוסף לקורסים שרשם המהנדסים דורש, סטודנטים אלה מקבלים הרחבה והעשרה בידע על הקשת הרחבה של שימושים לחשמל בעולם המודרני. קורסים כגון: ספקי כוח אלקטרוניים, התייעלות אנרגטית, מקורות אנרגיה ישירה, מבנה תחנות כוח ומשנה, שיטות הגנה ועוד.

לרשות כלל הסטודנטים במחלקה קיימות מעבדות הוראה חדשניות המאובזרות בציוד מתקדם, המהוות חלק אינטגרלי מתכנית הלימודים. המעבדות מסייעות בהמחשת הלימודים העיוניים הנלמדים בהרצאות ומקנות לסטודנט ניסיון וגישה ישירה למכשירים, לרכיבים ולמערכות, שבאמצעותם מיישם המהנדס את רעיונותיו.

בסוף שנת הלימודים הרביעית והאחרונה על הסטודנט להגיש פרויקט גמר השייך לתחום התמחותו, שבו הוא מביא לידי ביטוי את הידע שרכש במהלך לימודיו. העבודה על פרויקט הגמר נעשית תחת הנחיית חבר סגל מן המניין  או איש תעשייה בעל ניסיון רב שנים בתחום.

את פרוייקטי-הגמר, מציגים הסטודנטים בכנס פרוייקטים נרחב, בו לוקחים חלק בכירים מן האקדמיה ומן התעשייה.

על מנת להיות זכאי לתואר, נדרש הסטודנט לצבור 163 נקודות זכות.

בעלי תואר הנדסאי מוסמך רשאים להשלים לימודי תואר ראשון בהנדסה, על סמך הפטורים הניתנים להם, בשעות אחה"צ על פני תקופה של ארבע שנים.

התואר המוענק

התואר המוענק

תואר ראשון  .B.Sc

מסלולי התמחות

מסלולי התמחות

חשמל ומערכות הספק

טכנולוגיות תקשורת

שכר לימוד

שכר לימוד

אוניברסיטאי

איפה לומדים

איפה לומדים

באר שבע 

אשדוד

משך הלימודים

משך הלימודים

4 שנים

תחילת הלימודים

תחילת הלימודים

חורף

אביב

מלגות

מלגות

תנאי קבלה

תנאי קבלה

בגרות מלאה
פסיכומטרי / פסיכוטכני
ועדת קבלה
מתמטיקה – 5 יח"ל בציון מעל 80
פיזיקה – 5 יח"ל בציון מעל 75

מכינה קדם-אקדמית

מכינה קדם-אקדמית

מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה, יופנו למכינה ייעודית להנדסה במכללה

על התואר

להתפתחות הטכנולוגית המואצת של השנים האחרונות, ולחשיבות החיסכון באנרגיה, השפעה מכרעת על משק החשמל. הדרישה לתכנון חדשני של התקני ייצור חשמליים, כמו גם שיפור התקנים קיימים הצורכים חשמל, דוגמת מנועים, ממירים, מערכות תאורה ומערכות הספק אלקטרוניות, הולך וגדל. בנוסף, השימוש בשיטות מחשוב מתקדמות כמו למשל " Smart grid". חולל מהפכה בשיטות התכנון והתפעול של מערכות הספק בכל הרמות. כל אלו דורשים בעלי מקצוע ברמה גבוהה, בעלי ידע נרחב והשכלה מעמיקה המגובה בתארים אקדמיים מתקדמים.

בד בבד עם השינוי הענפי המתהווה במשק החשמל בישראל בשל הפרטת חברת החשמל, וכניסה מסיבית של יצרניות אנרגיה ממקורות חלופיים, נוצרו תנאים המתאימים לפיתוח ולהרחבת מפעלי ייצור ולהובלת אנרגיה חשמלית. שינוי זה יביא להקמתן של תחנות כוח חדשות שיתבססו על טורבינות גז, על טורבינות רוח ושדות סולריים. משק החשמל החדש יצריך כמות גדולה של מהנדסי חשמל בתחום מערכות הספק/זרם חזק, בעלי ידע נרחב ומעמיק מעבר לנלמד בתואר הראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה. נסיבות אלה טומנות בחובן הזדמנויות למהנדסי חשמל ולמהנדסי אלקטרוניקה, אשר יחליטו לשנות כיוון, להרחיב ולהעמיק את הידע שלהם בתחומים הנדרשים.

למרות הצורך הגדל של משק החשמל במהנדסי מערכות הספק, מספר המוסדות האקדמיים שבהם נלמדים תחומים אלו קטן. בשל כך נוצר מחסור חמור במהנדסים, ובמיוחד במהנדסים בעלי תואר שני, ברמה מקצועית גבוהה. לאור זאת, הביקוש למהנדסי מערכות הספק-זרם חזק צפוי לעלות, הן בשל השינויים המתהווים במשק החשמל, בישראל ובעולם, והן בשל המחסור הצפוי במהנדסי מערכות הספק-זרם חזק.

הלימודים לתואר שני בתכנית המוצעת בתחום מערכות הספק יאפשרו לסטודנטים לרכוש את הידע הנחוץ, לשם קליטה מוצלחת במשק החשמל המתפתח. במהלך הלימודים יבצעו הסטודנטים עבודות מחקר בתחום ייצור, הובלה ושימוש באנרגיה, תוך שמירה על נצילות גבוהה, אשר יתרמו להרחבת אופקיהם ויאפשרו להם להשתלב בתחום הפיתוח המדעי בענף. בוגרי התכנית מיועדים להוביל את המחקרים ואת הפיתוחים העתידיים של משק האנרגיה בארץ.

תכנית הלימודים לתואר שני ללא תזה, מיועדת לבוגרי תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, אך גם לבוגרי תארים במדעי הטבע, בכפוף ללימודי השלמה בהסתמך על הרקע האקדמי של הסטודנט/ית. התכנית מורכבת מ-36 נק"ז הנלמדות במשך שנתיים ומאפשרת שילוב עבודה תוך כדי הלימודים. לסטודנטים מצטיינים תינתן האפשרות לביצוע עבודות גמר מחקרית. 

התואר המוענק

התואר המוענק

תואר שני  .M.Sc

מסלולי התמחות

מסלולי התמחות

מערכות הספק

שכר לימוד

שכר לימוד

אוניברסיטאי

איפה לומדים

איפה לומדים

באר שבע

אשדוד

משך הלימודים

משך הלימודים

שנתיים

תחילת הלימודים

תחילת הלימודים

חורף

אביב

מלגות

מלגות

תנאי קבלה

תנאי קבלה

ממוצע מצטבר לתואר ראשון 80 לפחות
ממוצע שבין 25% הגבוהים במחזור

תוכניות לימוד

תוכניות לימוד