English French العربية
חיפוש מתקדם
  Languages
 
לימודי הנדסה
 הנדסת מכונות

הנדסת מכונות

 
 
 

 
המחלקה להנדסת מכונות: מניעים את גלגלי ההצלחה
 
 
מה הקשר בין הרכב שבו אנו נוהגים למזגן המקרר אותנו בימים חמים ולרובוט העתיד? המחלקה להנדסת מכונות. 
 
העולם צועד קדימה - חדשנות ויצירתיות הן שם המשחק. פריצות הדרך הטכנולוגיות האדירות של העשור האחרון שילבו בין רעיון מצוין לחשיבה מחוץ לקופסה וליכולת ליישם. הרכב החשמלי הידידותי לסביבה, מהפכת המחשוב והתקשורת הגדולה וקפיצת הדרך שנרשמה בתחום הרובוטיקה - הם רק חלק מההישגים של תחום ההנדסה בכלל והנדסת המכונות בפרט.
 
הנדסת מכונות מהווה את התשתית לכל תעשייה מודרנית בארץ ובעולם. לימודי הנדסת מכונות משלבים מדעים בסיסיים ויישומים הנדסיים. תחום הנדסת המכונות משיק לתחומים רבים, כגון מכטרוניקה, מחשבים, תעשייה ואנרגיה. דרישת המשק למהנדסי מכונות מיומנים ומוכשרים בעלי ראייה חדשנית ופורצת דרך הולכת וגוברת.
 
SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון זיהתה את הצרכים ואת דרישות המשק, והשכילה לפתח בשנים האחרונות תכנית לימודים ייחודית בעלת מסלולי התמחות בתחום המכטרוניקה ותיכון ועיצוב מוצר. דיקן המחלקה להנדסת מכונות, ד"ר גדליה מזור, מסביר, כי סט המיומנויות והכלים הייחודי המוענק לסטודנטים הלומדים במחלקה מאפשר לבוגריה להשתלב בחוד החנית של התעשייה הישראלית, ואפשרויות תעסוקה מגוונות ביותר בתחום תכנון ופיתוח של מערכות משולבות.
 
את הסטודנטים משמשות בזמן לימודיהם מעבדות מתקדמות, ובהן המעבדה למערכות ייצור ממוחשבות (CIM) ומעבדה לבקרה מתקדמת, המאובזרות במיטב הטכנולוגיה והחידושים. אחד החידושים שמלהיב בכל פעם מחדש את הסטודנטים, וגם את סגל ההוראה, הוא מדפסת תלת-ממד חדשנית (מדפסת לאב טיפוס מהיר) ההופכת שרטוטים ונתונים למוצרים אמיתיים ומוחשיים.
 
שמה של המחלקה להנדסת מכונות ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון הולך לפניה ברחבי הארץ, בין היתר בזכות התחרות "Animal Tech" במסלול לתיכון ולעיצוב המוצר שבמחלקה. התחרות מציגה עבודות של סטודנטים בסוף השנה השנייה ללימודיהם. הפרויקטים כולם בסימן פתרונות חדשניים ויצירתיים, שפותחו לאחר מחקר וניתוח של מנגנוני התנועה של בעלי החיים בטבע. מאפיינים אלו משמשים את הסטודנטים בפיתוח פרויקטים למוצרים שימושיים יומיומיים, הנותנים מענה לקשיים ולנקודות חולשה למוצרים הנמצאים בשוק. הפרויקטים המוצגים בתחרות משלבים תכנון הנדסי של המוצר ועיצובו בהתאם למאפייניו הייחודיים. בין העבודות שהוצגו בתחרות בשנים קודמות: קטנוע תת-ימי המבוסס על תנועת הפינגווין, מכשיר חקלאי לזריעה המבוסס על ציפור המקאו, רובוט לחילוץ חיילים וסילוק מוקשים וחסקה המבוססים על האנטומיה של הלוויתן. התחרות זוכה מדי שנה להדים רבים גם באמצעי התקשורת.
 
רובוטים מנגנים, דאון חשמלי, כלב רובוט ורכב עירוני חדשני - אלו הם חלק מהדברים שנחשפו בכנס פרויקטים הנדסיים שהתקיים ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון.
 
מדי שנה נערך כנס פרויקטים הנדסיים של המחלקה להנדסת מכונות, שבמהלכו מתקיימים מספר מושבים מקבילים בנושאי תיכון, חומרים ופיתוח מוצרים, רובוטיקה ומכרוניקה ומוצגים כ-85 פרויקטים חדשניים במסגרת עבודת הגמר של הסטודנטים במחלקה להנדסה מכונות.
 

הפרויקטים המוצגים משלבים בין הידע והכלים שניתנו לסטודנטים במהלך לימודיהם במכללה לבין הצרכים והדרישות שהגיעו מעולם התעשייה. כך למשל הוגשו פרויקטים לתכנון מערכת למילוי מזרקים עבור חברת פריגו, לשיפור תהליכים בחברת רותם אמפרט, לתכנון מכונה להפרדת חומרים משקיות אריזה עבור חברת מכתשים ולתכנון כלי לייצור מרכיבים במעטה של מטוס מנהלים. בין החברות הנוספות שליוו את הפרויקטים - קמ"ג, קבוצת פולג ורשות המים. בתחום התחבורה הוצגו בכנס מספר פרויקטים לשיפור מערכות ההטענה של חברת בטר פלייס, רכב סולארי וכן כלי תחבורה היברידי לצורכי תיירות ורכב עירוני ייחודי שמשלב בין הבטיחות והנוחות של מכונית לבין הגמישות והקלות של רכב דו-גלגלי בהתמצאות ובמציאת חנייה בעיר.

סגל ההוראה במחלקה מורכב מחוקרים המובילים בתחומם. כך למשל, ד"ר גיא בן חמו, חוקר במחלקה להנדסת מכונות ב-SCE, זכה בפרס היוקרתי של תכנית הצעירים של הקרן הדו-לאומית גרמניה ישראל - GIF - בנושא השפעת תהליך ריתוך בחיכוך על ההתנהגות הקורוזיבית של נתכי המגנזיום.
 

נשיא המכללה, פרופ' יהודה חדד, מדגיש את ייחודם של מסלולי ההתמחויות במכללה: "בכל תכניות הלימודים במחלקות האקדמיות אנו משלבים את התיאוריה במעשה ובחזון. תפקידנו להקנות לסטודנטים את הכלים כדי שיפרצו קדימה עם הרעיונות היצירתיים ביותר שיתנו מענה אמיתי לצרכים ולדרישות של התעשייה והעולם סביבנו. בזכות גישה זו הבוגרים שלנו בעלי יתרון ברור בחיפוש ובמציאת תעסוקה עם סיום הלימודים".

 
מסלולי ההתמחות במחלקה: מכטרוניקה, תיכון ועיצוב המוצר.

    

בוגרי המחלקה להנדסת מכונות זכאים לתואר ראשון B.Sc. ורשאים להירשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים.

 

לימודי הנדסת מכונות מתקיימים בקמפוס באר שבע ואשדוד.

 

 

מידע נוסף על לימודי הנדסה ב-SCE:

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה

לימודי הנדסה כימית

לימודי הנדסת תוכנה

לימודי הנדסת תעשיה וניהול

לימודי הנדסת בניין